حجت الاسلام صلح میرزایی بیان کرد:

جهاد تبیین همراه با الزامات آن نتیجه بخش خواهد بود

تاریخ انتشار: 09:21 - 1400/11/11
حجت الاسلام والمسلمین صلح میرزایی گردآورنده کتاب «جهاد تبیین»، در دومین نشست از سلسله نشست های "جهاد تبیین" اظهار داشت: ما حق نداریم به اسم جهاد تبیین، به افشاگری درباره مسائل خصوصی افراد بپردازیم؛ حق نداریم دروغ بگوییم یا به دنبال اغراق برویم.

به گزارش خبرنگار بلاغ، حجت الاسلام والمسلمین سعید صلح میرزایی گردآورنده کتاب «جهاد تبیین»، عصر دیروز (یکشنبه 10 بهمن ماه) در دومین نشست از سلسله نشست های "جهاد تبیین" که به صورت مجازی برگزار شد در خصوص «جهاد تبیین، بایسته ها و الزامات» مطالبی را بیان کرد.

حجت الاسلام والمسلمین صلح میرزایی اظهار داشت: حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب، موارد متعددی را در زمینه "جهاد تبیین" مورد تأکید و اشاره قرار داده‌اند. اگر بخواهم در این بین، به تعدادی از این الزامات اشاره کنیم، نخستین الزام در بحث جهاد تبیین، مسئله رعایت اخلاق است.

وی در ادامه افزود: ما حق نداریم به اسم جهاد تبیین، به افشاگری درباره مسائل خصوصی افراد بپردازیم؛ حق نداریم دروغ بگوییم یا به دنبال اغراق برویم. در جهاد تبیین باید واقعیت‌ها را بر زبان آورد، همان‌چیزی که وجود دارد یا اتفاق افتاده‌است.

نویسنده کتاب جهاد تبیین با تاکید بر توجه به مقوله عاطفه و محبت، بیان کرد: الزام دیگر در این عرصه، توجه به مقوله عاطفه و محبت است؛ حضرت زینب(س) در کوفه طوری سخنرانی می‌کند که همه به گریه می‌افتند یا حضرت ام‌البنین(س) به‌گونه‌ای در مدینه سخن می‌گوید که عواطف و احساسات جمعیت منقلب می‌شود. ما باید مردم را دوست داشته‌باشیم؛ حتی درمورد کسی که فکر می‌کنیم تدیّن کافی ندارد و شعائر دینی را رعایت نمی‌کند. نباید یادمان برود که خیلی از این افراد، کسانی هستند که معارف دینی، خوب به آن‌ها عرضه نشده‌است. محبت باعث می‌شود در تبیین و قانع‌کردن افراد موفق‌تر عمل کنیم. وقتی پدری قصد دارد فرزندش را راهنمایی و هدایت کند، قطعاً عنصر عاطفه نقش مهمی در این روند ایفا می‌کند.

حجت الاسلام والمسلمین صلح میرزایی اقدام به هنگام در جهاد تبیین را امری ضروری دانست و گفت: الزام دیگری که می‌توان از بیانات رهبرانقلاب درباره جهاد تبیین احصا کرد، مسئله به‌هنگام بودن است. در دوران فتنه برخی از افراد بودند که حرفی نزدند. گذاشتند شش، هفت‌ماه گذشت و وقتی فضا امن شد، تازه شروع کردند به اظهارنظر. گاهی اوقات این رفتارها نوشداروی بعد از مرگ سهراب می‌شود.

وی اظهار داشت: نباید در جهاد تبیین تعلل داشت و از اقدام به‌هنگام غافل بود. این‌که درگیر مصلحت‌سنجی‌های نادرست شویم تا زمان و موقع جهاد تبیین بگذرد، می‌تواند باعث آسیب‌ها و دردسرهای زیاد شود.

نویسنده کتاب جهاد تبیین، قانون‌مداری را دیگر الزام در جهاد تبیین دانست و بیان کرد: قانون‌مداری از دیگر الزامات جهاد تبیین است. گاهی افراد قصد دارند به عرصه جهاد تبیین ورود کنند، اما چون قانون را رعایت نمی‌کنند، نتیجه عکس می‌دهد.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.