حجت الاسلام و المسلمین رفیعی:

توحید و اجتناب از طاغوت موضوع جهاد تبیین تمام انبیاء می باشد

تاریخ انتشار: 09:09 - 1400/11/10
حجت الاسلام و المسلمین رفیعی کارشناس مسائل دینی کشور، در اولین نشست از سلسله نشست های "جهاد تبیین" اظهار داشت: با تتبّع و تحقیق در قرآن کریم در می یابیم توحید و اجتناب از طاغوت موضوع جهاد تبیین تمام انبیاء می باشد.

به گزارش خبرنگار بلاغ، حجت الاسلام و المسلمین ناصر رفیعی کارشناس مسائل دینی، عصر دیروز (شنبه 9 بهمن ماه) در اولین نشست از سلسله نشست های "جهاد تبیین" که به صورت مجازی برگزار شد در خصوص «جهاد تبیین در آیات و روایات» مطالبی را بیان کرد.

حجت الاسلام رفیعی اظهار داشت: واژه «جهاد کبیر» فقط یک مرتبه در قرآن در آیه 52 سوره فرقان (فَلَا تُطِعِ الْكَافِرِينَ وَجَاهِدْهُمْ بِهِ جِهَادًا كَبِيرًا) آمده و شاید بتوان گفت این آیه کلیدی ترین آیه در خصوص جهاد تبیین می باشد.

استاد حوزه علمیه بیان کرد: بعضی از مفسّران ضمیر در کلمه «به» در آیه مذکور را به قرآن ارتباط داده و عملیاتی شدن جهاد کبیر را به وسیله قرآن دانسته اند. اما رهبر معظم انقلاب و همچنین بعضی دیگر از مفسّران قائل بر آن هستند که ضمیر در کلمه «به» به عبارت (فَلَا تُطِعِ الْكَافِرِينَ) باز خواهد گشت یعنی به وسیله (عدم اطاعت از کافرین) با دشمنان، جهاد کبیر صورت گیرد.

وی در ادامه به انواع جهاد در مباحث اسلامی اشاره کرد و افزود: در متون اسلامی واژه جهاد در سه نوع، جهاد اکبر، جهاد اصغر و جهاد کبیر اشاره شده است. جهاد اکبر همان جهاد با نفس بوده و جهاد اصغر مربوط به جنگ با دشمنان می باشد اما جهاد کبیر در مورد جهاد تبلیغ، جهاد بیان و جهاد فرهنگی از آن یاد شده است.

این کارشناس مسائل دینی با اشاره به آیه 44 سوره نحل، تصریح کرد: جهاد تبیین همان جهاد آگاه سازی می باشد و آیه (وَأَنْزَلْنَا إِلَيْكَ الذِّكْرَ لِتُبَيِّنَ لِلنَّاسِ مَا نُزِّلَ إِلَيْهِمْ) اولین وظیفه پیامبر را در سالهای نخستین بعثت در شهر مکه، وظیفه جهاد تبیین بر می شمرد.

حجت الاسلام رفیعی در ادامه افزود: جهاد تبیین برخلاف جهاد نظامی نیاز به عِدّه (افراد) و عُدّه (تجهیزات) نمی باشد، اقدامات حضرت زهرا(س) بعد از سقیفه یا ایستادگی حضرت امام خمینی(ره) در مقابله "کاپیتولاسیون" از مصداق های بارز جهاد تبیین می باشد.

استاد حوزه علمیه هدف از جهاد تبیین را "آگاه سازی" دانست و گفت: امام حسین(ع) در روز عاشورا با خطبه های مکررشان ابتدا جهاد تبیین داشته و سپس وارد جهاد نظامی شدند. در جهاد تبیین هدف اصلی "آگاه سازی" و "جلوگیری از انحراف" است.

وی اظهار داشت:  با تتبّع و تحقیق در آیه 36 سوره نحل (وَلَقَدْ بَعَثْنَا فِي كُلِّ أُمَّةٍ رَسُولًا أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ) در می یابیم توحید و اجتناب از طاغوت موضوع اصلی جهاد تبیین تمام انبیاء الهی می باشد.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.