مشاور امور خانواده:

رجب ماه خودسازی و بهار عارفان است

تاریخ انتشار: 12:02 - 1396/01/09
مشاور امور خانواده رجب را آغاز خودسازی دانست و گفت: مشهور است اهل سلوک و معرفت رجب، شعبان و رمضان را بهار عارفان می‌ نامند.
دعا

به گزارش بلاغ به نقل از رسا، حجت‌ الاسلام جواد ارجمندی، مشاور امور خانواده در مراسم اعتکاف مسجد امام حسین(علیه السلام) دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه، با اشاره به حدیثی از امام صادق(علیه السلام) اظهار داشت: در این حدیث سه علامت گرفتن نبض قلب باطنی بیان شده است که عدم شیرینی طاعت و عبادت حق، عدم مهار معصیت و عدم توجه به حلال و حرام‌های الهی را شامل می شود.

وی با اشاره به ماجرای گفت‌ و گوی حضرت موسی(علیه السلام) با خداوند در کوه طور، افزود: حضرت موسی(علیه السلام) به کوه طور می‌ رفتند، مردی گفت؛ به خدا بگو چرا من گناه می‌ کنم ولی عقابم نمی‌ کنی؟ حضرت موقع برگشتن از طور به آن مرد فرمود که خداوند می‌ فرماید؛ برای او همین بس که توفیق نیایش با خودم را از او سلب کرده‌ ام.

حجت الاسلام ارجمندی با اشاره به کشتار بی‌ رحمانه انسان‌ ها در جهان گفت: هیچ‌چیز به اندازه انسان در جهان ارزان نیست، پس اگر در چنین شرایطی خداوند شما را به خانه امن خود دعوت کرده است، پس از تمامی این لحظات به درستی استفاده کنید.

وی در ادامه رجب را آغاز خودسازی دانست و اظهار کرد: مشهور است اهل سلوک و معرفت رجب، شعبان و رمضان را بهار عارفان می‌ نامند.

مشاور امور خانواده افزود: بهار اهل عرفان از رجب آغاز می‌ شود، اینکه در دعای تحویل سال می‌ گوییم که پروردگارا حال ما را به بهترین حال‌ ها تغییر ده، به دلیل این است که انسان بی‌ حال از هیچ چیز در زندگیش لذت نمی‌ برد.

حجت‌ الاسلام ارجمندی تصریح کرد: حال خوب مال دل است، در این دعا می‌ گوییم ای دگرگون کننده دیده‌ ها و قلب‌ ها، چون اگر دو چیز خوب شود همه چیز خوب است و آن فکر و دل فرد است.

وی گفت: قلب به دو صورت ظاهری و باطنی وجود دارد که قلب ظاهری همین قلب جسمی و فیزیکی است، اما قلب باطنی از سه جزء نفس، عقل و دل تشکیل می‌ شود و نقطه باطنی وصل انسان به خدا دل او است.

مشاور امور خانواده در رابطه با تأثیر اعتکاف بر قلب و روح انسان ادامه داد: گاهی اوقات قلب انسان در اثر معصیت و گناهان دچار گرفتگی می‌ شود و ایامی به مانند امروز این گرفتگی‌ ها را برطرف می‌ کنند.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.