جمعه ۱۰ تير ۱۴۰۱ /۱ ذو الحجة ۱۴۴۳

مسیر

حضرت امام خميني رحمه ‏الله، آخرين جمعه ماه مبارك رمضان را «روز جهاني قدس» اعلام كرد تا مسلمانان در اين روز به مصيبت‏هاي مردم فلسطين توجه كنند و با پشتيباني از آنها، افزون بر اينكه موجب دل‏گرمي مردم مظلوم فلسطين مي‏ شوند،
آخرين جمعه ماه مبارك رمضان (روز جهاني قدس)

روز جهاني قدس

حضرت امام خميني رحمه ‏الله، آخرين جمعه ماه مبارك رمضان را «روز جهاني قدس» اعلام كرد تا مسلمانان در اين روز به مصيبت‏هاي مردم فلسطين توجه كنند و با پشتيباني از آنها، افزون بر اينكه موجب دل‏گرمي مردم مظلوم فلسطين مي‏ شوند، به صهيونيست‏ها و حاميان آنان بفهمانند كه فلسطين، بخشي از پيكره اسلام است و روزي نه چندان دور، قدس شريف به آغوش اسلام باز خواهد گشت.

فضيلت بيت ‏المقدس در كلام معصومين عليهم‏ السلام

پيامبر اكرم صلي ‏الله‏ عليه ‏و‏آله فرمود: 
خداوند در حديث قدسي مي ‏فرمايد: «هر كس مرا در خانه‏ ام (مسجدالحرام) يا در مسجد پيامبرم يا در بيت‏ المقدس زيارت كند و بميرد، شهيد جان سپرده است.[۱]
پيامبر اعظم صلي ‏الله‏ عليه‏ و‏آله فرمود: 
پيوسته گروهي از امت من بر دروازه ‏هاي دمشق و پيرامونش و بيت‏ المقدس و پيرامون آن مبارزه مي‏ كنند و ياري نكردن آنان، زياني به آنها نمي‏ رساند. آنان تا روز قيامت پشتيبان حقند.[۲]
امام علي عليه‏ السلام فرمود: 
چهار قصر از قصرهاي بهشت در دنيا هستند: مسجدالحرام، مسجدالرسول، مسجد بيت‏ المقدس و مسجد كوفه.[۳]

اهميت بيت ‏المقدس از جنبه تاريخي[۴]

بيت ‏المقدس به دلايل گوناگون، براي مسلمانان و جهان اسلام قداست ويژه ‏اي دارد:
۱. فلسطين، سرزميني است كه نخستين قبله مسلمانان، دومين مسجد اسلام و سومين حرم شريف (بعد از مكه و مدينه) در آن قرار دارد. بنا به فرموده امام علي عليه ‏السلام، يكي از چهار قصر بهشتي در دنيا (مسجدالحرام، مسجدالنبي، مسجد بيت‏ المقدس و مسجد كوفه) است.
۲. مسجدالاقصي در آن قرار دارد كه معراج پيامبر اكرم صلي‏ الله‏ عليه ‏و‏آله از مسجدالحرام به قصد مسجدالاقصي و از آنجا به آسمان‏ها صورت پذيرفت.
۳. در شهر بيت ‏المقدس، افزون بر مسجدالاقصي، ۳۶ مسجد ديگر وجود دارد كه ۲۹ مسجد در داخل شهر و ۷ مسجد نيز در خارج از بافت قديمي و در حومه شهر قرار دارد. افزون بر آن، مقبره ‏ها و زيارت‏گاه‏ هاي بسياري از رهبران بزرگ اسلام و اصحاب پيامبر اكرم صلي‏ الله‏ عليه ‏و‏آله در اين شهر واقع است.
۴. افزون بر مسئله قداست و پايگاه ممتاز سرزمين بيت ‏المقدس در منابع اصيل اسلامي، موضوع اشغال آن به وسيله صهيونيسم و استكبار جهاني و رويارويي غرب با جهان اسلام براي ما بسيار مهم است، به گونه ‏اي كه اشغال فلسطين، هرگز اشغال يك سرزمين و يك كشور نيست، بلكه ايجاد يك كانون استعماريِ ضد اسلامي، براي نابودي جهان اسلام و جلوگيري از شكل‏گيري مجدد تمدن اسلامي است.

ضرورت توجه به مسئله فلسطين

ـ امروزه مسئله فلسطين و جنايت‏هاي اسرائيل عليه مردم بي‏ دفاع آن، وارد حساس‏ ترين مرحله خود شده است. در حقيقت، اين مسئله، موضوعي منطقه ‏اي نيست، بلكه در رأس موضوع‏ هاي جهاني قرار گرفته است. گرچه افكار عمومي جهان و بيشتر دولت‏هاي آنان اين جنايت‏ ها را محكوم كرده ‏اند، ولي ايالات متحده امريكا به دولت اشغالگر اسرائيل بيشترين كمك را كرده است و در اين راستا مصوبه‏ هاي شوراي امنيت عليه اين كشور را وتو مي ‏كند.
ـ كشورهاي اسلامي كه پيوند عقيدتي و ديني با مردم مظلوم فلسطين دارند و با وجود داشتن حدود ۵۵ رأي سازمان ملل، پس از گذشت ۷۰ سال، هنوز هيچ اقدام هماهنگ و كارسازي در اين‏ب اره انجام نداده‏ اند.
ـ امام خميني قدس‏ سره از معدود انديشمندان و رهبراني است كه از ابتداي شكل‏ گيري دولت جعلي و نامشروع اسرائيل، با شيواترين بيان و بدون هيچ‏ گونه ملاحظه و ترسي خطر صهيونيست‏ها و اهداف آينده آنان را گوشزد مي ‏كرد. ايشان اتحاد و هم‏ دلي كشورهاي اسلامي و به كارگيري امكانات آنان را در مقابل اسرائيل خواستار مي ‏شد. همچنين سكوت آنان را در اين زمينه با شديدترين بيان محكوم مي ‏كرد.
ـ سكوت كشورهاي اسلامي و كوتاهي آنان در برابر زياده‏ خواهي ‏هاي اسرائيل موجب ستم و جنايت بيشتر آن رژيم در كشتار مردم بي‏ گناه فلسطين شد. بنابراين، امام كه اين موضع را به صلاح مسلمانان فلسطين نمي ‏دانست، براي ايجاد وحدت و توجه كشورهاي اسلامي، جمعه آخر ماه مبارك رمضان را كه مي‏ تواند تبيين‏ كننده سرنوشت فلسطين باشد، به عنوان روز «قدس»، انتخاب كرد تا مسلمانان در مراسمي، هم‏ بستگي بين‏ المللي خود را در حمايت از حقوق قانوني مردم مسلمان فلسطين اعلام كنند.
ـ امروز گسترش انتفاضه و رسيدن آن به اوج خود و انفعال كشورهاي اسلامي از يك طرف و ستم اسرائيل و حمايت امريكا از سوي ديگر، ضرورت توجه به سخنان امام خميني رحمه‏ الله درمورد فلسطين مظلوم را بيشتر آشكار مي ‏كند.

هدف‏هاي امام خميني رحمه‏ الله از اعلام روز قدس[۵]

ـ اين ابتكار طرحي بود واقع‏ بينانه و مبتني بر درك تحليلي دقيق از مسئله فلسطين و ضرورت رويارويي با رژيم صهيونيستي!
ـ پديده رژيم صهيونيستي، پروژه‏ اي بزرگ و طولاني است كه در يك قرن، گام به گام طراحي و اجرا شده است. امام خميني رحمه‏ الله در مقابل اين پديده خطرناك، پروژه استراتژيكي را طراحي كرد كه در درازمدت توان مقابله با اين رژيم غاصب را داشته باشد.
ـ اعلام روز قدس از سوي امام رحمه‏ الله به معناي به كارگيري نهادهاي كلان ديني به جاي نگرش‏هاي خُرد ملي يا قومي (عربي) بود كه سال‏ها چارچوب فكري رويارويي با رژيم صهيونيستي را تشكيل مي‏ داد و سرانجام هم شكست خورد.
ـ امام خميني رحمه ‏الله از اين رهگذر مي‏ كوشيد جهان اسلام را متوجه اين بحران سازد و ميان جهان اسلام و فلسطين هم ‏بستگي ايجاد كند و نامعادله موجود ميان مردم فلسطين از يك‏سو و رژيم صهيونيستي و حاميان غربي آنان از سوي ديگر را با دخيل ساختن امت اسلامي، به توازن برساند.
ـ امام خميني رحمه‏ الله با اعلام روز قدس كوشيد اداره بحران فلسطين را از سطوح رسمي به سطوح مردمي انتقال دهد و وجدان اجتماعي و سياسي مردم جهان اسلام را با انگيزه‏ هاي ديني آنها درگير اين بحران سازد.

تفاوت يهود و صهيونيسم[۶]

گفتني است بين يهود و صهيونيسم تفاوت وجود دارد:
۱. صهيونيست‏ها براي همراه كردن يهوديان جهان با اهداف و سياست‏هاي خويش، در پروتكل‏ها و بيانيه ‏هاي خود عموماً از واژه يهود بهره مي‏ گيرند و چنين القا مي‏ كنند كه منافع ملت يهود را دنبال مي‏ كنند در حالي ‏كه صهيونيسم، دست‏ پرورده دولت‏هاي استعماري انگليس و آمريكاست، هرچند مباني فكري آن از كتاب‏هاي تحريف شده يهود باشد.
۲. صهيونيسم يك تشكيلات صرفاً سياسي با هدف سلطه همه‏ جانبه بر بشر است و در اين مسير از هر ابزاري كمك مي ‏گيرد. بسياري از سياست‏ مداران كشورهاي گوناگون با اينكه يهودي نيستند، زير نفوذ صهيونيسم هستند. از سوي ديگر، بسياري از يهوديان با افكار ضد بشري صهيونيسم مخالفند.

ويژگي‏هاي صهيونيسم

الف) نژادپرستي[۷]

صهيونيست‏ها با همه وجود معتقدند كه از ديگران برتر و ارزشمندترند و بايد قدرت، مكنت، ارزش، رهبري و هدايت جهان براي آنان باشد و ديگران خدمت‏ گزار آنان باشند. برخي از اعتقاد آنان چنين است:
خداوند به خاطر لطفي كه به ما داشته، حيواناتي از جنس انسان كه از ساير مللند، براي ما آفريده و آنها را مسخّر ما ساخته است؛ زيرا خدا مي ‏دانسته كه ما نيازمند به دو نوع حيوان هستيم، يك نوع لال مانند چارپايان و ديگر ناطق مانند مسيحي‏ ها، مسلمان‏ ها، بودايي ‏ها و ساير ملل از شرق و غرب و آنها را به خاطر خدمت‏ گزاري ما آفريده است.[۸]

ب) تعصب و لجاجت[۹]

يهوديان به ويژه صهيونيست‏ها تعصب شديدي در دينشان دارند و اين تنها به خاطر حفظ منافع مادي و موقعيت اجتماعي ‏شان است. يهوديان در طول تاريخ، بسياري از پيامبران و پيروان اديان آسماني ديگر را تنها به خاطر آنكه از بني‏اسرائيل نبودند به قتل رساندند. و از كوشش ‏هاي اصلاحي آنان جلوگيري كردند.

ج) دنياطلبي و ثروت ‏اندوزي[۱۰]

از ديگر ويژگي ‏هاي يهود، عشق و علاقه شديد آنان به مال و ثروت و بهره‏ مندي از لذت ‏هاي مادي است. به تعبير قرآن كريم يهود، حريص ‏ترين مردم به زندگي دنيايي هستند و از كساني كه مشركند، حريص ‏ترند و دوست دارند هر كدامشان هزار سال عمر كنند.[۱۱]
در واقع، به عقيده يهوديان، مال و ثروت، بزرگ ‏ترين عاملي است كه به آنان امكان مي ‏دهد بر همه ملت‏ها تسلط و نفوذ داشته باشند. هم ‏اكنون نيز بانك‏ ها، شركت‏ها و مؤسسه ‏هاي بزرگ تجاري ـ اقتصادي در جهان (كارتل‏ ها و تراست‏ ها) و نيز خبرگزاري‏ هاي مهم با پول سرمايه ‏داران صهيونيستي اداره مي ‏شوند.

بررسي عملكرد صهيونيسم

الف) جاسوس ‏پروري

از نقشه ‏هاي مهم صهيونيسم، جاسوس‏ پروري و نفوذ در تمام دولت‏ها و سازمان‏هاي دنياست. دستورالعمل صهيونيسم در اين زمينه چنين است:
براي نيل به مقصود، تشكيلات فراماسوني خود را توسعه داده و در همه جا عُمّال مبتكري را به كار مي ‏گماريم كه دفتر كارشان دستگاه نفوذ ماست و تمام دفاتر زير نظر اداره‏اي از زُعماي ما خواهد بود كه هر دفتر، نماينده ‏اي در اداره دارد و برنامه او آنجا تنظيم مي ‏شود.[۱۲]

ب) ترويج فساد اخلاقي و سقوط ارزش‏هاي انساني

صهيونيست‏ها در حركتي منظم و دقيق، نابودي ارزش‏هاي اخلاقي و انساني را هدف خود قرار داده

‏اند و با بهره ‏گيري از شبكه وسيع رسانه ‏اي از جمله روزنامه ‏ها، مجلات، شبكه ‏هاي راديويي و تلويزيوني و شركت‏هاي فيلم ‏سازي به ويژه در هاليوود، به ترويج مفاسد اخلاقي و اباحي‏ گري در سطح بين‏الملل دست مي ‏زنند.

ج) نقض حاكميت ملت‏ها و دولت‏ها

صهيونيسم براي گسترش سلطه خود در حوزه ‏هاي سياسي، اقتصادي و رسانه ‏اي به ويژه با استفاده از شبكه ‏هاي مخفي و گروه ‏هاي فشار، حاكميت دولت‏ها را نقض مي‏ كند و منافع ملي كشورها را زير پا مي ‏گذارد. هيچ كشوري حتي آمريكا از اين تهديد و شيوه مستثنی نيست. صهيونيست‏ها نشان داده ‏اند كه نزديك‏ ترين دوستان و متحدان و حاميان آنها نيز از اهداف خطرناك آنان در امان نيستند.

د) نقض مقررات بين‏ المللي

اسرائيل همواره با پشتيباني آمريكا، مقررات بين ‏المللي را نقض مي‏ كند و تصميم‏ ها و مصوبه ‏هاي جامعه جهاني را زير پا مي‏ گذارد و امنيت جهاني را با چالش روبه‏ رو مي‏ سازد.[۱۳]

 

پی نوشتها:

-------------------------------

[۱] علاءالدين على، كنزالعمّال، تحقيق: عمر الدمياطّى، بيروت، دارالكتب العلميه، ۱۴۱۹ ه . ق، چ ۱، ج ۶، ص ۱۲۱، ح۳۴۹۹۹.

[۲] مسند ابى يعلى، ج ۱۱، ص ۳۰۲.

[۳] بحارالانوار، ج ۹۹، ص ۳۸۰.

[۴] پرسش‏ها و پاسخ‏هاى دانشجويى، صص ۲۷۱ و ۲۷۲.

[۵] حسين رويوران، مقاله «انتفاضه، تنها راه به مناسبت روز قدس»، ره توشه راهيان نور، ۱۳۸۰، ص ۳۵۰.

[۶] مهدى عباسى، مقاله «روز قدس»، ره توشه راهيان نور، ۱۳۷۵، صص۵۳۰ـ۵۲۹.

[۷] همان، ص ۵۳۰.

[۸] زين ‏العابدين قربانى، اسلام و حقوق بشر، دفتر نشر فرهنگ اسلامى، ۱۳۷۲، ج ۴، ص ۳۲۲.

[۹] همان، ص ۵۳۱.

[۱۰] همان، ص ۵۳۶.

[۱۱] بقره: ۹۶.

[۱۲] جهان زير سلطه صهيونيسم، انتشارات سپاه پاسداران انقلاب اسلامى، ص ۹۷، به نقل از مقاله «انتفاضه، تنها راه به مناسبت روز قدس»، ره توشه راهيان نور، ۱۳۸۰..

[۱۳] حسين رويوران، مقاله «انتفاضه، تنها راه به مناسبت روز قدس»، ره توشه راهيان نور، ۱۳۸۰، صص ۳۴۲ ـ ۳۴۴.

نظرات

خیلی بد بود
ارتباط در ایتا