شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ /۵ ربيع الأول ۱۴۴۴

مسیر

یکی از تمرین ها برای بیرون آمدن از خودخواهی در دوران غیبت خواندن زیارت آل یاسین است، به این معنی که حق همان است که شما دوست دارید و باطل آن است که شما دوست ندارید. . .
آیه شریفه سلام علی ال یاسین

یکی از علت‌ های طولانی شدن غیبت امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) از خودخواهی انسان هاست، تا زمانی که منیت و خودخواهی به جای خداخواهی باشد، همین است. این درحالی است که شرط ظهور حضرت ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) این است که ما خود را تغییر دهیم و خودخواهی را از خود دور کنیم، امام نقصی ندارد بلکه ما باید شرایط را عوض کنیم.
بنابراین یکی از تمرین ها برای بیرون آمدن از خودخواهی در دوران غیبت خواندن زیارت آل یاسین است، به این معنی که حق همان است که شما دوست دارید و باطل آن است که شما دوست ندارید، دوست داشتن و نداشتن امام مهم است. نه خودمان، اگر این معیار را در زندگی پیاده کنیم آن وقت می توانیم بگوییم منتظر واقعی امام هستیم.
در این میان حجت الاسلام عباس رمضانعلی زاده، پژوهشگر مهدوی به پرسشی در راستای زیارت آل یاسین پاسخ می دهد:

زیارت آل یاسین مختص امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) است یا مشترک میان اهل بیت(علیهم السلام)؟

نخستین سلام این زیارت نامه با عنوان "سلام علی آل یاسین" بین اهل بیت(علیهم السلام) مشترک است و از دوران امام علی(علیه السلام) تا امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) به اهل بیت(علیهم السلام) اطلاق می شود. به طوری که امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در مورد این دعا فرمودند: هرگاه خواستید با ما سخن بگویید، این دعا را بخوانید و با "سلام علی آل یاسین" آغاز کنید.
اما باید گفت مابقی فرازها و سلام های زیارت آل یاسین مخصوص امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) است. امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) در جهت رعایت ادب نیز فرمودند: برای زیارت من قبل از هر چیز اجداد طاهرینم را زیارت کرده و بعد از آن به من سلام دهید و بگویید: "السلام علیک یا داعی الله. . ."
در روایات آمده که شخصی در زندان بود و امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) به خوابش می آید و می فرماید: برای رهایی از بند دعای "الهی عظم البلاء ..." را بخوان. در این راستا باید گفت که حتی در بخشی از این دعا نیز قبل از توسل به امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) به اجداد مطهر ایشان توسل می جوییم و می گوییم: یا محمد و یا علی، یا علی و یا محمد و در ادامه می گوییم "یا مولانا یا صاحب الزمان"
ادعیه و زیارات مهدوی نیز نشان دهنده رعایت ادب و احترام امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) به پدران و اجداد طاهرینشان است. بنابراین بخش اول زیارت آل یاسین مشترک میان اهل بیت(علیهم السلام) است و مابقی زیارت اختصاص به امام عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) دارد.

ارتباط در ایتا