شمه ای از احوال بزرگان

ابعاد شخصیتی آیت الله قرهی از بان فرزند ایشان

تاریخ انتشار: 23:59 24-05-1394
ایشان واقعاً به دور از مسایل مادی و زندگی آن چنانی، به درس و بحث طلبگی و خدمت به مکتب اهل بیت(علیهم السلام) همت گماشت و در مدت کوتاهی به درجات عالی رسید.
آیت الله قرهی

به گزارش بلاغ به نقل از حوزه، حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن قرهی فرزند مرحوم آیت الله قرهی، در گفتگویی، به  بیان خاطراتی از  پدر خود پرداخت و گفت: دوران کودکی و جوانی ایشان در روستا سپری شد تا این که بعد از مدتی به عالم طلبگی علاقه مند شدند و با وجود آن که سنشان در آن مقطع به طلبگی نمی خورده، تصمیم می گیرند وارد حوزه علمیه شده و در کسوت سربازی حضرت حجت(عجل الله تعالی فرجه الشریف) قرار گیرند.
وی گفت: به همین خاطر روستا را رها کرده و به طلبگی مشغول می شوند و در حوزه علمیه اصفهان با وجود شرایط سخت زندگی در حجره، به شدت مشغول تحصیل علوم آل محمد(صلی الله علییه و آله و سلم) می گردند.
فرزند آیت الله عبدالعلی قرهی با اشاره به سخت کوشی والد خود در تحصیل علم بیان داشت: ایشان پس از مدت کوتاهی به دلیل توفیقات الهی و تلاش و ممارست خود، رشد علمی خوبی پیدا می کند به گونه ای که حاج آقای میرلوحی، یکی از همدوره ای ها و هم مباحثه ای های ایشان که هنوز هم در قید حیات هستند و خود از جمله شاگردان ممتاز مرحوم محقق داماد بوده به ما می گفت؛ که ما اول فکر نمی کردیم پدر شما در حوزه شاخص شود، اما بعد از مدتی دیدیم که در درس بزرگان حوزه اشکال می کند و حضور فعالی در مباحث و دروس حوزه دارد و اتفاقاً ایشان یکی از عوامل موفقیت ما و بسیاری از هم دوره ای هایمان در مسیر علم و تقوا و اخلاق بود.
حجت الاسلام و المسلمین قرهی ادامه داد: ایشان واقعاً به دور از مسایل مادی و زندگی آن چنانی، به درس و بحث طلبگی و خدمت به مکتب اهل بیت(علیه السلام) همت گماشت و در مدت کوتاهی به درجات عالی رسید. بارها به ما می گفت؛ که من همه زندگی ام را برای این کار صرف کردم و به هیچ وجه هم پشیمان نیستم.
وی ابراز داشت: آیت الله قرهی بعد از مدتی که در قم بودند و در درس امام(ره) شرکت می کردند، مورد توجه خاص ایشان قرار گرفته و حتی در مقطعی بر بخشی از درس امام(ره) حاشیه می نویسند

* امین امام خمینی(ره) و آیت الله بهجت
فرزند آیت الله قرهی یادآور شد: سال 42 که فرا رسید ایشان در ماجرای نهضت در خدمت امام خمینی (ره) و اهداف و آرمان های بلند ایشان قرار داشتند و حتی اولین شهریه ای هم که امام دادند به دست ایشان بود و آیت الله محفوظی و بعضی دیگر از آقایان نیز در دادن شهریه مشارکت داشتند.
این استاد حوزه گفت: پدرم مدتی در نجف در خدمت امام راحل بودند و بعد از پیروزی انقلاب مسئولیت خاصی در دست نگرفتند، اما در بیت امام (ره)در یخچال قاضی قم، وکیل امام بودند.
وی افزود: پس از ارتحال ملکوتی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ، ایشان وکیل تام الاختیار مرحوم آیت الله العظمی اراکی بودند و پس از ارتحال ایشان نیز وکیل مرحوم آیت الله العظمی بهجت بودند که بعد از آیت الله بهجت دیگر مسئولیتی قبول نکردند.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.