آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی؛

بشر مکلف به شناخت خدا از طریق شهود نیست

تاریخ انتشار: 08:48 - 1396/02/18
مفسر قرآن کریم گفت: بشر مکلف به شناخت خدا از طریق شهود نیست بلکه باید از طریق براهین عقلانی به وجود خداوند و صفات او پی ببرد.
جوادی آملی

به گزارش بلاغ به نقل از خبرگزاری ایکنا، آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی دیروز در جلسه تفسیر در مسجد اعظم قم گفت: چون خداوند عادل محض است کیفر تبهکاران را خواهد داد و به دادخواهی مظلومان رسیدگی می‌کند و چون تواب است توبه گنهکاران را می‌پذیرد.

وی با بیان اینکه ریز و درشت اعمال انسان در نامه اعمال و توسط کاتبان نوشته می‌شود، تصریح کرد: خداوند قوانین متغیر و زوال‌پذیری دارد که قوانین متغیر را از فعل متغیر و قوانین ثابت را از فعل ثابت الهی اتخاذ می‌کنیم.

آیت‌الله جوادی آملی با تاکید بر اهمیت معرفت نفس بیان کرد: ما درس و بحث را می‌خواهیم بیرون از معرفت نفس دنبال کنیم به همین دلیل در برخی موارد به حقیقت مطلب نمی‌رسیم زیرا فکر نمی‌کنیم که ما در درون خود سیر نفسانی و صعود و نزول و ... داریم.

این مرجع تقلید با اشاره به برچیده شدن زمان و مکان در قیامت اظهار کرد: در نفخ صور کل عالم برچیده می‌شود و به دنبال آن زمان و مکان نیز برچیده می‌شود و تصور این مطالب که موجودات متزمن و متمکن دفعتا لامکان و لا زمان شوند با معرفت نفس قابل درک است.

آیت‌الله جوادی آملی افزود: انسان روزانه صعود و نزول دارد، زیرا ادراکات مادی در طول روز بر ذهن ما ایجاد می‌شود و تابع زمان و مکان است اما با همین وجود می‌توانیم دفعتا از زمان و مکان بگذریم چیزی که در تصدیقات و قضایای کلی ما مانند العدل حسن رخ می‌دهد بنابراین می‌شود انسان از زمین و زمان‌ به بی‌زمان و بی‌زمینی حرکت کند.

وی اظهار کرد: قضایای کلی تابع زمان و مکان نیستند به همین دلیل کسی نمی‌گوید من در فلان زمان و فلان مکان به این نتیجه رسیدم که عدل خوب است.

این مفسر قرآن با اشاره به صفات الهی و بسیط بودن خداوند گفت: خداوند بسیط و نامتناهی و تجربه ناپذیر است و نه در دنیا و نه در آخرت قابل مشاهده نخواهد بود بنابراین اگر کسی خود را بشناسد به مقداری که برای او وظیفه است خدا و معادش را هم خواهد شناخت.

وی تاکید کرد: در شناخت خدا ما مکلف به برهان هستیم و نه عرفان و چون ذات الهی غیرمتناهی است باید با برهان خدا را درک کنیم از این رو ما به شهود مکلف نیستیم. 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.