به همت گروه تولید محتوا ؛

کتاب «سیلاب زندگی» منتشر شد

تاریخ انتشار: 09:20 - 1399/02/08
آنچه در این کتاب پیش روی خوانندگان قرار گرفته، داستان های واقعی از زنان و مردانی است که بعد از مدت کوتاه و یا طولانی در زندگی مشترک، طعم تلخ و ناگوار طلاق را چشیده اند و آیینه ای از عبرت و نکات آموزنده را برای دیگران به تصویر کشیده اند.

به گزارش بلاغ ، به همت گروه تولید محتوا معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم کتاب «سیلاب زندگی: داستان های واقعی و عبرت آموز درباره طلاق» منتشر شد.

خانواده، سرمنشأ بسیاری از نیکبختی ها و موفقیت ها یا تباهی ها و شکست هاست. شناخت آسیب ها و راهکارهای برون رفت از عوامل شکننده و مخرب این نهاد اساسی، نقش مهم و اثر بخش در کاهش جرایم و مصایب فردی و اجتماعی است.

یکی از معضلاتی که امروز دامنگیر بسیاری از خانواده ها شده، موضوع طلاق است. علل و عوامل متعددی باعث بروز این پدیده تلخ گردیده و حرکت رو به رشد جامعه را با کندی مواجه کرده است.

آنچه در این کتاب پییش روی خوانندگان قرار گرفته، داستان های واقعی از زنان و مردانی است که بعد از مدت کوتاه و یا طولانی در زندگی مشترک، طعم تلخ و ناگوار طلاق را چشیده اند و آیینه ای از عبرت و نکات آموزنده را برای دیگران به تصویر کشیده اند.

در مجموعه حاضر، سعی شده با ارائه ماجراهای واقعی که بسیاری از آنها در دادگاه های خانواده به ثبت رسیده، عوامل، زمینه ها و پیامدهای طلاب را یادآور شود تا راه های پیشگیری با برون رفت از این معضل، به خوبی دانسته شود. چرا که داستان و نقل تجربه های عینی و زندگی های مشترک، نقش مهمی در بصیرت افزایی و هدایت زوج های جوان به سوی تشکیل خانواده ای عاری از اختلافات و درگیری های خانه برانداز و پرهیز از مغبوض ترین حلال الهی، یعنی طلاق است.

البته در این بین، نباید نقش نهادهای حوزوی و مبلغان معارف دینی را در خصوص پیشگیری از طلاق در جامعه از نظر دور داشت؛ زیرا یکی از اصلی ترین وظایف منادیان حوزه تبلیغ و اطلاع رسانی، آگاهی سازی آحاد جامعه نسبت به آفات و آسیب های این معضل خانوادگی است.

در همین راستا، معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم کوشیده است با تألیف کتاب حاضر، تحت عنوان «سیلاب زندگی: داستان های واقعی و عبرت آموز درباره طلاق» گامی مؤثر در این مسیر برداشته باشد.

ساختار کتاب:

این اثر در دو فصل تهیه و تدوین شده است؛ در فصل اول این اثر به «عوامل و زمینه های طلاق» پرداخته شده است؛ عناوین این فصل عبارت از به انتخاب نادرست، تفاوت جسمی، تفاوت تحصیلی و فرهنگی، تفاوت موقعیت اجتماعی، تفاوت مالی و فرهنگی، اختلاق عقیده، اختلاف سلیقه و بهانه گیری، بد اخلاقی، دزدی، ارتباط با نامحرم، ازدواج اجباری، ازدواج مجدد و پنهانی، رفتن زیاد به خانه والدین، زیاده روی شوهر در مطالعه، زیاد کارکردن، سخت گیری افراطی، فضای مجازی، قراردادهای اینترنتی، اعتیاد، بی نظمی، توقعات بی جا، خیانت، دخالت خویشاوندان، دروغ گویی و فریب کاری، حق السکوت، تنوع طلبی، سوءظن، سنت ها و عادت های غلط، عدم آراستگی، عدم گذشت، فاش کردن اسرار، پنهان کاری، رفیق بازی و بیکاری شوهر، لجبازی، مسائل اقتصادی، مهریه سنگین، قماری بازی، وسواس، عشق خیابانی و عدم مهارت خانه داری است.

دومین فصل این اثر به «پیامدهای طلاق» اعم از سلب آرامش و انتقام جویی، از دست دادن زندگی خوب، سرزنش، بی اعتماد مردم به زن مطلقه، قتل و جنایت، کمبود محبت، گرفتارشدن در باند مواد مخدر و پشیمانی می پردازد.

برشی از کتاب:

ارتباط با نامحرم

چندی پیش با مراجعه به دادگاه خانواده درباره علت درخواست طلاقش به قاضی گفت: «شوهرم چند ماهی است که در شرکتی لوکس کار می کند و در این مدت، رفتارش تغییر کرده است. او با دختر مدیرعامل شرکت دوست شده و به من اهمیت نمی دهد. آن ها شب و روز با هم هستند و حتی در خانه هم تلفنی با یکدیگر حرف می زنند. وقتی من به رفتار او اعتراض می کنم، می گوید: ارتباطش، کاری است؛ اما او دروغ می گوید و حتی مرا به خاطر آن دختر، کتک زده است. الآن هم چند شب می شود که به خانه نیامده است. من طلاق می خواهم. بعد از صحبت های زن جوان، شوهر او به دادگاه احضار شد تا پس از شنیدن حرف هایش، حکم نهایی صادر شود».

خیانت

دختری بیست ساله، پنج سال پیش به عقد پسر خاله اش درآمد. شوهرش هشت سال از خودش بزرگ تر است. این خانم می گوید: خودشان همدیگر را می خواستند و خانواده راضی نبودند. هم اینک همسرش آمده تا حکم طلاق توافقی را بگیرند. همین الآن هم خانواده ها خبر ندارند که دارند جدا می شوند و مهریه اش را هم که پانزده سکه بوده، گرفته است. او درباره دلیل طلاقش می گوید: «مشکل ما، خیانت شوهرم بود و تلفن ها و ملاقات هایش با دخترهای دیگر؛ یعنی بی اخلاقی و بی بند و باری هایش؛ چیزی که باعث می شود دیگر نتوانم به او اعتماد کنم. متأسفانه، پنج سال از عمر خودم را هدر دادم».

مؤسسه بوستان کتاب وابسته به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم کتاب «سیلاب زندگی: داستان‌های واقعی و عبرت آموز درباره طلاق» تهیه شده در گروه تولید محتوا معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم را در ۲۸۸ صفحه با شمارگان ۵۰۰ نسخه به قیمت ۳۶۰۰۰ تومان روانه بازار نشر کرده است.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به آدرس قم، چهار راه شهدا، فروشگاه مرکزی مؤسسه بوستان کتاب، و دیگر شعب این مؤسسه در تهران، مشهد و اصفهان و یا به آدرس اینترنتی این مؤسسه به نشانی www.bustaneketab.ir مراجعه کنند و یا با شماره تلفن ۰۲۵۳۱۱۵۱۱۸۷ و ۰۲۵۳۱۱۵۱۲۵۰ تماس حاصل نمایند.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.