پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ /۲۴ رمضان ۱۴۴۲

مسیر

عضو هیئت علمی مرکز جهانی علوم اسلامی بیان کرد:
حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدعلی رضایی اصفهانی عضو هیئت علمی مرکز جهانی علوم اسلامی در جلسه جهاد علمی در تمدن نوین اسلامی از منظر قرآن اظهار داشت: فعالیت های فرهنگی و تبلیغ طلاب و مبلغان مصداقی از "جهاد کبیر" می باشد.

به گزارش خبرنگار بلاغ، حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدعلی رضایی اصفهانی در جلسه جهاد علمی در تمدن نوین اسلامی از منظر قرآن (با تاکید بر بیانیه گام دوم انقلاب) که به همت اداره امور تبلیغ نخبگانی معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، در مرکز همایش های غدیر برگزار شد، در خصوص "جهاد کبیر" و "علم مطلوب" مطالبی را بیان کرد.

حجت الاسلام رضایی اظهار داشت: موضوع جهاد علمی زیر مجموعه مباحث نرم افزاری مسأله تمدن می باشد برخلاف بحث سخت افزاری تمدن مانند؛ معماری، صنعت و ... که نمود بیرونی دارند.

عضو هیئت علمی مرکز جهانی علوم اسلامی با اشاره به موضوع "جهاد" در قرآن و روایات، بیان کرد: در قرآن کریم و روایات جهاد به سه بخش، جهاد اصغر(جهاد نظامی)، جهاد اکبر(مبارزه با نفس) و جهاد کبیر(جهاد فرهنگی) اشاره شده است.

وی در ادامه مطالب خود افزود: آیه ۱۹۳ سوره بقره؛وَقَاتِلُوهُمْ حَتَّىٰ لَا تَكُونَ فِتْنَةٌ وَيَكُونَ الدِّينُ لِلَّهِ : و با کفار جهاد کنید تا فتنه و فساد از روی زمین برطرف شود و دین خدا حاکم باشد و بس، بیانگر نوع اول جهاد یعنی "جهاد اصغر" می باشد. 

دکتر رضایی به موضوع وجه تسمیه "جهاد اکبر" اشاره کرد و گفت: جهاد اكبر، عبارت است از ستیز و مخالفت با هوای نفس، یعنی مخالفت با آن دسته از خواهشهای نفس كه انسان را وادار به مخالفت با خداوند متعال و سرپیچى از دستورهاى او مى‌كند. عنوان یاد شده برگرفته از روایتى از رسول خدا صلى الله علیه و آله است كه به گروهى از اصحاب كه از نبرد با دشمن بازمى‌گشتند، فرمود: مرحبا به قومى كه جهاد اصغر را به انجام رسانده‌اند و جهاد اكبر برایشان باقى است. گفتند: اى پیامبر خدا، جهاد اكبر چیست؟ فرمود: جهاد با نفس.(وسائل الشیعة، ج۱۵، ص۱۶۱.)

عضو هیئت علمی مرکز جهانی علوم اسلامی اظهار داشت: در آیه ۵۲ سوره مبارکه الفرقان؛ فَلا تُطِعِ الكافِرينَ وَجاهِدهُم بِهِ جِهادًا كَبيرًا: بنابر این از کافران اطاعت مکن، و بوسیله آن( قرآن‌) با آنان جهاد بزرگی بنما! منظور از جهاد کبیر همان جهاد فرهنگی در مقابل تهاجم فرهنگی دشمن است.

وی با اشاره به مسأله تبلیغ معارف دینی و ارتباط مستقیم آن با موضوع "جهاد کبیر" بیان کرد: فعالیت های فرهنگی و تبلیغ طلاب و مبلغان مصداقی از "جهاد کبیر" می باشد.

حجت الاسلام رضایی تلاش برای تحصی علم مطلوب را امری مهم برشمرد و افزود: اگر کسی از ما سوال کند که در تمدن نوین اسلامی چه علمی مهم است باید در جواب گفته شود که قرآن و روایات ما را توصیه به تحصیل "علم مطلوب" کرده اند.

حجت الاسلام رضایی گفت: قرآن از طرفی مطلق دانش را مطلوب می‌داند و به همه اقسام آن توجه کرده بنابراین دانش مطلوب قرآنی، انسان را به تمدن، علوم و فنون پیشرفته می‌رساند اما با علوم پیشرفته در فرهنگ و تمدن مادی تفاوت دارد زیرا انسان را تک بعدی تربیت نمی‌کند بلکه دانشمندان را جامع‌نگر معرفی کرده و از طرفی علم مطلوب قرآن از ظن و خرافه دور است و انسان را به یقین فرامی‌خواند و او را با واقعیات هستی آشنا می‌کند.

گزارش تصویری