یادداشت تبلیغی

بعد از عید غدیر، عید فطر سرآمد همه عیدها

تاریخ انتشار: 22:27 - 1401/02/21
هرچند ملت ها و امت ها روز خاصی را عید دارند، ولی ((عید فطر)) استثنایی ترین و بی نظیر ترین عید ویژه امت اسلامی است...
بعد از عید غدیر، عید فطر سرآمد همه عیدها

پایگاه اطلاع رسانی بلاغبعد از عید غدیر، عید فطر سرآمد همه عیدها

نگارنده: «مبلغ نخبه و استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم، حجت الاسلام و المسلمین سید محمدتقی قادری»

*******

هرچند ملت ها و امت ها روز خاصی را عید دارند، ولی ((عید فطر)) استثنایی ترین و بی نظیر ترین عید ویژه امت اسلامی است که به دلیل چند مشخصه ویژه سرآمد همه عیدها بعد از عید غدیر است از همین رو مسلمین در قنوت نماز عیدفطر به رسول اعظم و خاندان عترتش سلام پی در پی هدیه می کنند که چنین عیدی را به آنان ارزانی نمودند.

۱-خودیابی
در بین مصیبت ها هیچ مصیبتی سخت تر از(خود زیانی) یا(خود فراموشی) یا(ارزان فروشی خود) نیست.
ازهمین رو قرآن در آیه (۵۳) سوره اعراف امده است: (قد خسروا انفسهم وضل بما کانوا یفترون: آنها سرمایه وجود خود را از دست داده اند و معبود هایی را که به دروغ ساخته بودند، همگی از نظرشان گم می شوند.)
ودر آیه(۱۵) سوره(زمر) آمده است: (قل ان الخاسرین الذین خسروا انفسهم واهلیهم یوم القیمة: بگو زیان کاران واقعی آنانند که سرمایه وجودی خویش و بستگان را در روز قیامت از دست داده اند.)
و نیز در آیه(۱۹)سوره (حشر) آمده است: (نسوا الله فانسهم انفسهم اولئک هم الفسقون:و همچون کسانی نباشید که خدا را فراموش کردند و خدا نیز آن هارا به ((خودفراموشی)) گرفتارکرد؛ آنها فاسق انند.)
 انسان به دلیل ناآگاهی و غرق شدن در مظاهر دنیوی (ناخود) را خود دانسته و همه همتش را به ((تن)) می گذارد، به پرورش آن می پردازد و ناخود را خود می پندارد و خود این وسط فراموش می شود بزرگترین موفقیت در ماه رمضان این است. انسان خودش را می یابد و می بیند از چه ظرفیت بالایی دارد و چه توانایی روحی توانمندی دارد.رسیدن به چنین قله ای قطعا جای جشن و سرور دارد.

*******

۲- آزادگی
بین آزادی و آزادگی تفاوت جوهری وجود دارد. ممکن است انسان آزاد باشد ولی آزاده نباشد؛ ولی هرکس آزاده باشد قطعا آزاد است.همه روزه داران تاپیش از ماه رمضان آزاد بودند ولی از سر تقصیر یا قصور گناه مرتکب می شدند و از درون در غل و زنجیر نفس گرفتار بودند؛ ولی با امساک در ماه رمضان بزرگترین موفقیت نصیبشان شد نفس را به غل گرفتند و خود را آزاد کردند و آزاده شدند و این رهایی از نفس سرکش و پیروزی در جهاد اکبر جای جشن وسرور دارد.

*******

۳-وصل به انسان کامل
روزه ماه رمضان تشریع شد تا روزه داران به تقوا برسند و زمینه درک لیله القدر بر ایشان فراهم شود، و درک لیله القدر زمینه ای است که تا به قلب انسان کامل دست پیداکنند؛ دست یابی به این امر پنهان و وصل شدن به انسان کامل، ((حضرت ولی عصر ارواحنا له الفداء)) موفقیتی است که بایست برایش جشن گرفت.

*******

۴- تجربه نبوی
تزکیه نفس در ماه مبارک رمضان آنچنان روزه دار را از نظر معنوی ارتقا می دهد که شب های قدر، ملائکة الله بر قلبش فرود می آیند؛ سلام و رحمت الهی را به او می رسانند، هرچند روزه داران مدعی پیامبری نیستند، ولی نازل ترین تجربه نبوی راتجربه می کنند.به همین دلیل است روزه دار پس از احیا شب های قدر، قلبش را احیا شده می یابد و احساس سبکی می کند و میل به پرواز پیدا می کند. پس حق دارد برای چنین توفیق بلندی چشن بگیرند.

*******

5-گل ریزان برای مستمندان
هرچند روزه داران با ریاضت نفس سی روزه توانستند سلوک عارفانه ای در رسیدن به مقام (وجه اللهی) داشته باشند، ولی از منظر اسلامی زمانی این سلوک کامل است که پیوند به (وجه لخلقی) خورده باشد، از همین رو در روزعید فطر بر همه مسلمین فرض و واجب است پیش از نماز عید فطر که (وجه اللهی) است زکات فطرکه(وجه الخلقی) است بپردازند وبه نوعی اقدام به گلریزان برای دستگیری از فقراء بنمایند و اگر تنها در ایران اسلامی 75 میلیون مسلمان‌ به استثناء اقلیت های مذهبی حداقل فطریه که شصت هزار تومان است پرداخت شود عدد قابل توجهی(75میلیون ضرب در شصت هزار تومان) کمک مردمی به مستمندان را مقابل خود می بینیم که به برکت این عید سعید حاصل می شود، پس جادارد چنین عیدی که این چنین (وجه اللهی) را با (وجه االخلقی) پیوند زده است چشن بگیریم، و در قنوت نماز عید فطر همان چیزی که (عبادی الصالحون) می خواهند ازخدای ماه رمضان در قنوت نماز عید فطر مسلئت نماییم واین چنین بخوانیم.

((اللّٰهُمَّ أَهْلَ الْكِبْرِياءِ وَالْعَظَمَةِ، وَأَهْلَ الْجُودِ وَالْجَبَرُوتِ، وَأَهْلَ الْعَفْوِ وَالرَّحْمَةِ، وَأَهْلَ التَّقْوىٰ وَالْمَغْفِرَةِ، أَسْأَلُكَ بِحَقِّ هٰذَا الْيَوْمِ الَّذِى جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمِينَ عِيداً، وَ لِمُحَمَّدٍ صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ ذُخْراً وشَرَفاً وَمَزِيداً أَنْ تُصَلِّىَ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَأَنْ تُدْخِلَنِى فِى كُلِّ خَيْرٍ أَدْخَلْتَ فِيهِ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّدٍ، وَأَنْ تُخْرِجَنِى مِنْ كُلِّ سُوءٍ أَخْرَجْتَ مِنْهُ مُحَمَّداً وَآلَ مُحَمَّدٍ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلَيْهِمْ أجْمَعِين . اللّٰهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُكَ خَيْرَ مَا سَأَلَكَ مِنْهُ عِبادُكَ الصَّالِحُونَ، وَأَعُوذُ بِكَ فِيهِ مِمَّا اسْتَعاذَ مِنْهُ عِبادُكَ الصَّالِحُونَ..))

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.