رفتن به محتوای اصلی
استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم بیان کرد:

مقصود از وحدت و تقریب اسلامی، ادغام مذاهب نیست

تاریخ انتشار:
حجت الاسلام والمسلمین قادری در جلسه نقش وحدت در تمدن نوین اسلامی اظهار داشت: اگر مقصود از وحدت و تقریب اسلامی هضم و ادغام مذاهب در یکدیگر و تبدیل به مذهب واحد باشد در این صورت این ادعا نه در منطق و نه در مقام عمل صحیح نمی باشد.

به گزارش خبرنگار بلاغ، به همت اداره کل تبلیغ تخصصی معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم جلسه "نقش وحدت در تمدن نوین اسلامی" با حضور جمعی از مبلغان نخبه در سالن شیخ طوسی برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین محمدتقی قادری از نخبگان تبلیغی اداره کل تبلیغ تخصصی اظهار داشت: در مقدمه کتاب "من فاطمه هستم" آورده ام اگر مقصود از وحدت و تقریب اسلامی هضم و ادغام مذاهب در یکدیگر و تبدیل به مذهب واحد باشد در این صورت نه منطقی است و نه عملی، منطقی نیست چون فرض بر این است هر کدام از مذاهب اسلامی برای حقانیت خودش استدلال دارد، طبیعی است کسی حاضرنیست از حقانیت مذهب خودش دست بکشد.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم بیان کرد: اینکه می گوئیم مقصود ما از وحدت و تقریب اسلامی هضم و ادغام مذاهب در یکدیگر و تبدیل به مذهب واحد نیست چون اگر عملی می بود اهل تسنن به مذهب حنبلی، شافعی، مالکی و حنفی باقی نمی ماند و تبدیل به یک مذهب می شدند و تشیع نیز به امامیه، زیدیه و اسماعیلیه نمی ماند به مذهب واحدی تبدیل می شدند.

وی در ادامه افزود: مقصود وحدت اسلامی مورد نظر علامه سید شرف الدین، آیه الله العظمی بروجردی، حضرت امام خمینی و مقام معظم رهبری آن است که مسلمین با احترام به مقدسات یکدیگر درمقابل دشمن مشترک به نقاط مشترک با یکدیگر بپردازند و به این پیام قرآنی "واعتصموا بحبل الله ولاتفرقوا)" لبیک گویند.

حجت الاسلام والمسلمین قادری گفت: سفر تقریبی و مذاکره مستقیم  با علمای طراز اول و تا ثیگذار اهل سنّت، تجربه بسیار موفق بوده است که اگر دیوار بلندبینی برداشته شود و دشمنی فرضی ساخته دشمنان اسلامی پس زده شود می توان توسط نخبگان اسلامی با وحدت اسلامی، قدرت و شوکت اسلامی را به فعلیت رساند و از این طریق بسیاری از مشکلات را حل کرد.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم بیان کرد: در صد سال اخیر به ویژه در این سال ها جامعه تسنن و تشیع با دو خطر روبرو است، از یک طرف صهیونیسم با اشغال خانه مسلمین در فلسطین به دلیل همین اختلافات سوء استفاده کرده و هر روز به کشتار دست جمعی مسلمین دست می زند و با شهرک سازی، عده ای از فلسطینیان را آواره می کند.

وی اظهار داشت: از طرف دیگر وهابیت که به نام داعش شناخته می شود با تکفیر شیعیان و با شعار"النصر باالرعب" آنان را قتل عام می نمایند، در برابر این دو فتنه، علما و نخبگان شیعه و اهل سنت دو راه در پیش رو دارند، یا احساس وظیفه نکنند و با سکوتشان به دشمنان فرصت بیشتری در جرم و جنایت بدهند این قطعا امکان ندارد، چگونه ممکن است عالِم اسلامی و آشنا به این حدیث نبوی «من سمع رجلا ینادی یا للمسلمین فلم یجبه فَلَیسَ بِمُسْلِمٍ» می تواند احساس تکلیف نکند و در مقابل این مصیبت ها بی تفاوت باشد، راه دیگر این است وارد میدان عملی شود قدرت و شوکت اسلامی راعملی کند و به این فتنه هاپایان دهد.

حجت الاسلام والمسلمین قادری گفت: مطلب مذکور در صورتی محقَّق خواهد شد که مسلمین متحد شوند و چنین ایده ای شکل عملی نمی گیرد مگر با مذاکره و نشست بدون واسطه نخبگان و تاثیرگذاران بر امت اسلامی، تجربه سفرهای تبلیغی به مناطق مشترک نشان داد که می توان به این هدف با کمترین هزینه به بالاترین هدف دست یافت چرا که مذاکرات در این سفرها درهمایش ها انجام نمی گرفت بلکه درمنزل علماء بزرگ اهل سنت و در مدارس علمیه آنان با حضور اساتید که سازندگان فکر طلاب جوان هستند و در نماز جمعه ها صورت می پذیرفت.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم تصریح کرد: پیامبر گرامی اسلام در برابر جاهلیت اول که جزیره العرب را به سقوط کامل کشانده بود با ارائه برنامه و طرح اسلامی پایه تمدن را در قلب جهل و شرک بناء نهاد و از آن نظام اسلامی را ساخت، ولی مسلمین امروز به دلیل دور شدن از سنت و سیره پیامبر اکرم(ص) در حال بازگشت به جاهلیت اول و فاصله گرفتن از تمدن اسلامی هستند.

حجت الاسلام والمسلمین قادری اظهار داشت: اگر بخواهیم امت اسلامی را از انحراف نجات داده و به دامن تمدن اسلامی بازگردانیم و با این باز گشت «تمدن اسلامی» را در قلب جاهلیت مدرن امروز دنیای غرب، تاسیس نماییم تنها راهکارش وحدت نخبگان وعلمای اسلامی است که رسالت تمدن سازی را دارند، و رسیدن به این آرمان بزرگ آن است که علمای مذاهب بی واسطه به گفتگو بپردازند.

گزارش تصویری

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.