دوشنبه ۱۳ تير ۱۴۰۱ /۴ ذو الحجة ۱۴۴۳

مسیر

حجت الاسلام قرائتی؛
حجت الاسلام قرائتی گفت: همانطور که فقه اصول دارد تبلیغ هم اصول دارد که باید به اصول تبلیغ در تبلیغ رعایت شود.
قرائتی

به گزارش خبرنگار بلاغ، حجت الاسلام محسن قرائتی، استاد تفسیر حوزه علمیه، دیشب در پنجمین جلسه دوره آموزشی انتقال تجارب تبلیغی که در سالن اجتماعات مدرسه مبارکه فیضیه و با حضور جمع کثیری از طلاب مبلغ برگزار شد به تبیین هنر منبرداری و اصول تبلیغ پرداخت.

حجت الاسلام قرائتی به جایگاه طلاب اشاره کرد و گفت: طلاب باید هر چیزی که آن‏ها را از عرف خارج می‏ کند دوری کنند و این از نظر شرع مقدس مورد اشکال است.

این استاد تفسیر با اشاره به اصول تبلیغ گفت: همانطور که فقه اصول دارد تبلیغ هم اصول دارد که باید اصول تبلیغ در تبلیغ رعایت شود.

حجت الاسلام قرائتی به بی ‏استفاده ماندن برخی از دروس در حوزه اشاره کرد و گفت: در حوزه امروز درس‏هایی خوانده می‏ شود که نه واجب است نه مستحب است و نه مشکل فرد را حل می ‏کند و نه مشکلی از جامعه و این علم بی‏ فایده است.

وی به معنی کلمه دعا الله در قرآن اشاره کرد و گفت: دعا الله یعنی این‏که خود برای رفتن به تبلیغ بدون هیچ دعوتی تلاش کنیم و کسی که در خانه نشسته و دعوتش می ‏کنند و بدون هیچ تلاشی و با راحتی کامل به تبلیغ می‏رود شامل دعا الله نمی‏ شود.

حجت الاسلام قرائتی به عمل نکردن به سخن قرآن اشاره کرد و گفت:  کنترل جمعیت در سال‏های گذشته یکی از مواردی بود که مخالفت با سخن قرآن دارد و عمل نکردن به سخن قرآن و مشکلاتی که الان با آن رو برو هستیم.

وی به مأنوس بودن مبلغان به قرآن اشاره کرد و افزود: مبلغ باید با قرآن مأنوس باشد و کلام خود را مطابق با قرآن تنظیم کند و هر سخنی که گفته می‏ شود به قرآن عرضه شود.

حجت الاسلام قرائتی به هنر در سخن خاطرنشان کرد و گفت: باید در سخن به گونه‏ ای سخن گفت که حتی حرف‏های ناپسند را هم با هنرمندی بیان کرد تا موجب کج ذهنی مخاطب نشود.

ارتباط در ایتا