يكشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ /۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۱

مسیر

آیت الله جوادی آملی:
آیت الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید گفت: در این فضای اینترنتی که در همه خانه ها راه پیدا کرده است باید مطالبی ارائه کرد که از آلوده شدن جامعه جلوگیری شود، چرا که جامعه آلوده به راحتی درمان نمی شود.
حوزه علمیه خواهران در دیدار با آیت الله جوادی آملی

به گزارش بلاغ به نقل از پایگاه خبری اسرا، وی در دیدار جمعی از اساتید برجسته حوزه علمیه خواهران، افزود: انسان و جامعه را به عظمتشان آشنا کنیم، انسان ها باید بدانند ما موجودی ابدی هستیم و در مصاف با مرگ، مرگ را می میرانیم نه اینکه بمیریم، وقتی این برای انسان روشن شود، ابدی خواهد شد.
آیت الله جوادی آملی تاکید کرد: انسان باید به فکر ابدیت خود و جوابگوی اعمال خود باشد، هر کاری را انجام نخواهد داد و خود را ارزان نخواهد فروخت.
وی بیان کرد: وظیفه همه کسانی که در حوزه هستند این است که واعظ درونی افراد را که خداوند در وجود همه به ودیعه نهاده است، بیدار کنند، چرا که جامعه خواب را، بیداری درمان می کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: این که همه مسئولان و دستگاه ها تلاش کنند تا اختلاط رخت بربندد و نگاه ویژه به حفظ حریم دو شهر قم و مشهد داشته باشند کار خوبی است، اما عمده تلاش و کوشش باید این باشد که ما به آنچه می گوییم عمل کنیم.
این مرجع تقلید ادامه داد: در این صورت دیگر نیازی به مرزبندی بین شهرها نیست، لذا اساس کار ما باید این باشد که در کنار تاکید بر حفظ حرمت این دو شهر و جلوگیری از اختلاط بین زن و مرد در فضاهایی مانند دانشگاه ها، بیرون و درون ما یکی باشد و به چیزی که می گوییم معتقد باشیم و عمل کنیم، یعنی علم خود را با عمل همراه کنیم و بدانیم در این مساله مسئولیت نظام یک چیز است و وظیفه و مسئولیت ما چیز دیگری است.
وی بیان کرد: چرا ما همانند حضرت معصومه(س) که فرزند صالح پدر بزرگوار خود بود، فرزند صالح پدران معنوی خود نباشیم؟! مگر حضرت رسول(ص) نفرمودند من و علی(ع) پدران شما هستیم، بیایید فرزندان ما بشوید! چرا به این دعوت لبیک نگوییم؟!
وی افزود: بر اساس چند آیه اول سوره علق که طبق قول معروف، اولین آیاتی است که بر پیامبر(ص) نازل شده است، خداوند در ابتدا ما را به «حیا» دعوت کرده است؛ یعنی در ابتدا دین، انسان را به حیا دعوت نموده است و بعد، سخن از بگیر و ببند و جهنم آورده است.
آیت الله جوادی آملی اضافه کرد: توجه به قرآن و معارف عترت طاهرین در کنار فقه و اصول از اقدامات مهمی است که باید در حوزه های علمیه صورت بگیرد، آنگاه خود قرآن راه را به ما نشان خواهد داد، قرآن انسان را می سازد و این کار از علوم دیگر ساخته نیست.
وی در ادامه گفت: دین برای تکامل انسان است و خداوند دین را برای همه انسان ها آورده است از آن جهت که انسان است و نه این که مرد یا زن است و وظایف زن و مرد را بر اساس خصوصیت های بدنی آن ها مشخص نموده است.
وی ادامه داد: در مراحل علمی، هر کمالی برای مرد باشد برای زن نیز هست و اگر زن از برخی کارهای اجرایی مانند مرجعیت محروم است باید بداند مرجعیت کمال علمی نیست، کمال علمی در مجتهد شدن و فقیه شدن است و زن می تواند مجتهد و فقیه نامی باشد و شاگردانی تربیت کند که هر کدام از آن ها دارای مرجعیت باشند.
آیت الله جوادی آملی خاطرنشان کرد: زن نیز مانند مرد باید طبق مسئولیتی که خداوند بر عهده او گذاشته است عمل کند و آن مادری است، چراکه مادر شدن از بهترین مسئولیت هایی است که خداوند بر عهده زن گذاشته است.
وی تصریح کرد: اگر خانمی یک استعداد پر فروغ در خود یافت باید بداند این امانت الهی است و باید قدر بداند و با پرهیز از کارهای اجرایی، به تحصیل علم بپردازد و به مقام استادی نائل شود و از این آفت نهال فروشی که در حوزه های علمیه است، خود را مصون بدارد.