مسیر

حجت الاسلام و المسلمین آیتی
حجت الاسلام و المسلمین آیتی:
حجت الاسلام نصرت الله آیتی با بیان اینکه جریان انحرافی مدعی یمانی یک جریان بی اساس و خام است، گفت: مدعی یمانی یک شخص بی سواد است.

به گزارش خبرنگار بلاغ، حجت الاسلام نصرت الله آیتی، پژوهشگر برجسته مهدویت، در سلسه جلسات آموزشی نقد مدعیان دروغین مهدویت(با تأکید بر نقد مدعی یمانی) که به همت معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی، در سالن همایش های غدیر برگزار شد، گفت: جریان مدعی یمانی یک جریان بی اساس و خام است.
وی افزود: جریان مدعی یمانی و پیروان آنها قائل اند که بیشتر نشانه های ظهور اتفاق افتاده است در حالیکه این نظریه لغو است، چرا که تا صیحه آسمانی رخ ندهد دیگر علائم ظهور اتفاق نخواهد افتاد.
حجت الاسلام آیتی با اشاره به کبرای جریان مدعی یمانی اظهار داشت: جریان مدعی یمانی با استناد به حدیثی از کتاب الغیبت شیخ طوسی مدعی هستند که بعد از امام مهدی(عج) دوازده مهدی از نسل وی خواهد آمد که احمد بصری یکی از آنها است.
پژوهشگر برجسته مهدویت خاطر نشان کرد: ادعای ظهور دوازده امام مهدی دیگر قابل قبول نیست چرا که عقاید اصلی شیعه با استناد به یک یا دو حدیث پذیرفته نیست و باید در مورد آن موضوع تواتر وجود داشته باشد.
وی با بیان اشکال به ادعای ظهور دوازده امام مهدی دیگر ابراز داشت: این ادعا با عقیده رجعت در تعارض است که امام حسین(ع) و سایر معصومان (ع) در زمان ظهور امام مهدی (عج) ظهور خواهند کرد و در جواب آنها گفته اند که بین آنها جمع می شود یعنی بعد از امام مهدی دوازدهم رجعت رخ می دهد در حالیکه با استناد به حدیثی از امام صادق(ع) گفته می شود که رجعت در نهمین نسل از امام حسین(ع) اتفاق خواهد افتاد.
حجت الاسلام آیتی در ادامه با اشاره به صغرای ادعای جریان مدعی یمانی تصریح کرد: آنها مدعی هستند که احمد بصری مصداق یکی از مهدی های بعد از امام مهدی(عج) است و دلیل آنها خواب، استخاره و معجزه است در حالیکه همه آنها از نظر عقاید شیعه باطل است.
پژوهشگر برجسته مهدویت اظهار داشت: یکی از راهکارهای میانبر و آسان برای مقابله با این جریان انحرافی نقد شخصیت مدعی یمانی است، چرا که در عقاید شیعه مصون بودن امام از اشتباهات و گناه یک امر ضروری است در حالیکه وی دارای اشتباهات فراوان است.
وی با اشاره به اشتباهات فراوانی که در لابه لای حرف ها و نوشته های وی یافت می شود گفت: نمونه آن اشتباه قرائت کردن قرآن است که صوت آن هم موجود است و همچنین ادعای معجزه کردن وی است که می گوید من می دانم که قبر فاطمه زهرا(س) در بقیع کنار قبر امام حسن(ع) است و اگر کسی باور ندارد حاضرم قسم بخورم؛ این ادعای وی نشانگر آن است که اصلا تعریف معجزه را هم نمی داند و در نتیجه وی یک شخص بی سواد است.
عضو هیئت علمی مؤسسه آینده روشن در پایان افزود: ما در این حوزه باید گوش به فرمان مراجع، بزرگان و فقیهان باشیم. اگر نشانه ای اتفاق افتاده باشد و این نشانه، مژده نزدیک شدن ظهور را بدهد بدون تردید عالمان دین در این حوزه موضع گیری می کنند و مردم را مطلع می کنند.

گزارش تصویری