جمعه ۱۰ تير ۱۴۰۱ /۱ ذو الحجة ۱۴۴۳

مسیر

رییس اداره امور نخبگان تبلیغی:
مراسم اربعین حسینی نیز فرصت مناسبی برای افزایش تفرقه افکنی بین دو ملت ایران و عراق است. فرقه ضاله وهابیت به عنوان تهدیدی برای جهان اسلام بیشترین نقش را در راستای تفرقه افکنی بازی می کند. عمده تلاش این فرقه ضاله زیر سوال بردن تفکر شیعی واربعین است.
عباس زاده

به گزارش بلاغ، به نقل از رضوی، حجت الاسلام علی عباس زاده مسوول امور نخبگان تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و کارشناس دینی با بیان اینکه اربعین نشان دهنده اقتدار و عظمت تشییع است گفت: برگزاری مراسم اربعین حسینی را می توان از زوایای مختلفی چون فرهنگی، سیاسی، اعتقادی، تربیتی وعرفانی مورد توجه قرار داد و فرصتها و آسیبهای آن را نیز تحلیل نمود.بی شک پیاده روی اربعین حسینی نشان دهنده اقتدار و عظمت تشییع وجهان اسلام است, چرا که چنین همایش عظیمی تا کنون در کشورهای غیر مسلمان ولائیک گزارش نشده است.
وی افزود: شکوه اربعین حسینی و حرکت میلیونها عاشق به سمت کربلای معلی این سوال را به ذهن سایر مردم جهان متبادر می کند که مگردر کربلا چه اتفاق عظیمی رخ داده که میلیونها انسان در یک اجتماع عظیم آن را پاس می دارند؟ نه تنها شیعیان و مسلمانان, حضور غیر مسلمانان بیانگر عظمت آن حرکت تاریخی و جلوه گر شکوه شخصیتی آن امام همام است, از این رو بسیاری برای شناختن شخصیت امام حسین علیه السلام در اقصی نقاط جهان به مطالعه روی می آورند واین همان موضوعی است که دشمن از آن می هراسد.
این کارشناس دینی اهمیت ویژگی جایگاه امام حسین علیه السلام را اینگونه ذکر کرد: اینکه ائمه اطهار علیهم السلام گریه بر امام حسین علیه السلام را مورد تاکید قرار داده اند و اربعین هیچ یک از معصومین را غیر از امام حسین علیه السلام مورد تاکید قرار نداده اند از آن جهت است که امام حسین علیه السلام عصاره تمام اهل بیت است و گریه بر مصائب ان حضرت وزیارت قبرایشان آثار زیادی بر روح وروان و زندگی دنیوی و اخروی مردم دارد. مسلما زیارت امام حسین علیه السلام در اربعین یا غیر از آن منجر به نزدیکی دلها به امام و اهداف متعالی ایشان می شود وانسانها را در راه مبارزه با ظلم و دفاع از دین راسخ تر می کند.
حجت الاسلام علی عباس زاده مسوول امور نخبگان تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و کارشناس دینی برکات زیارت امام حسین علیه السلام را از بیان نورانی معصومین اینگونه توضیح داد: در باب برکات زیارت امام حسین علیه السلام از امام رضا علیه السلام روایت شده که فرمودند: هر کس امام حسین را در کنار نهر فرات زیارت کند مانند کسی است که خدای متعال را در بالای عرش زیارت کرده است. در کتاب کامل الزیارات از امام صادق علیه السلام نیز در فضیلت پیاده روی امام حسین نقل شده که امام صادق به علی بن میمون فرمود :قبرحسین را زیارت کن وترک نکن. عرض کردم ثواب کسی که ان حضرت را زیارت کند چیست ؟ حضرت فرمودند: کسی که پیاده زیارت کند خداوند به هر قدمی که برمی دارد یک حسنه می نویسد و یک گناه از او محو می کند ویک درجه مرتبه را بالا می برد و وقتی که به زیارت رفت خدای متعال دو فرشته را موکل می کند و می فرماید انچه خیر از وی صادر می شود بنویسید وخیر نیست را ننویسد و وقتی برمی گردد با وی وداع می کنند وبه وی می گویند ای بنده خدا گناهانت بخشیده شد وتواز حزب رسول واهل بیتش هستی. می فرماید به خدا قسم هرگز اتش را به چشم نخواهی دید وآتش نیز هرگز تورا نخواهد دید و طعمه خود نمی کند.
وی با اشاره به سابقه تاریخی برگزاری مراسم اربعین حسینی اظهار داشت: مراسم اربعین حسینی تعظیم شعائر الهی است. مراسم اربعین سابقه دیرینه درتاریخ مردم عراق بخصوص نجف دارد، بنحوی که اولیا وعلما و سپس مردم به تبع از بزرگان دینی به دلیل ثواب فراوان آن از نجف اشرف و سپس سایر شهرها پای پیاده به زیارت آن حضرت مشرف می شدند. خوشبختانه این حرکت دینی و فرهنگی نیز درایران اسلامی مورد توجه شیعیان و مسلمانان قرار گرفته بنحوی که از اهمیت به آن می توان به عظمت فرموده پیامبر اکرم(ص) پی برد که قلبهای مسلمانان و شیعیان از شهادت امام حسین شعله وراست. بی شک به دلیل افزایش معرفت مردم به هدف قیام امام حسین شاهد شور و حال قابل وصفی در مراسم اربعین حسینی هستیم بنحوی که مردم به این مهم رسیده اند که با حضور درپیاده روی اربعین حسینی می توانند از آثثار معنوی آن بهره مند شوند.
این کارشناس دینی کارکردهای اربعین را اینگونه عنوان نمود: از جمله کارکردهای زیارت امام حسین علیه السلام را در مراسم اربعین می توان به ایجاد وحدت بین جهان تشییع ومسلمین اشاره کرد که از تمام نقاط دنیا گرد هم جمع می شوند و اجتماعی وحدت آفرین تشکیل می دهند. بی شک همانگونه که افتراق باعث تفرقه است, اتحاد نیز منجر به تالیف قلوب می شود و اتباع سایر کشورها با یکدیگر از فرهنگهایشان می گویند و این مساله موجب وحدت جهان اسلام می شود.
حجت الاسلام علی عباس زاده مسوول امور نخبگان تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و کارشناس دینی گفت: از جمله کارکردهای پیاده روی اربعین حسینی معرفی شخصیت امام حسین علیه السلام, یاران ایشان و وقایع کربلاست. مردم دنیا از هم می پرسند که امام حسین علیه السلام چه کرد و چرا در برابر حاکم وقت ایستاد که شیعیان ومسلمانان وحتی غیر مسلمانان از آن استقبال می کنند؟ پاسخ این سوال که امام حسین علیه السلام با یاران کم در برابر ظالم زمان ایستاد و بهای سنگینی برای اثبات حق و حقانیت داد منجر به روشنگری پیام اسلام و ایستادگی مردم جهان در برابر ظالمان می شود.
وی خاطر نشان شد: یکی دیگر از کارکردهای اربعین حسینی ایجاد تعامل وشناخت مسلمانان از یکدیگر است. خوشبختانه پس از نابودی رژیم بعث در عراق مردم دو کشور با هم پیمان مودت بسته و اختلاف دیرینه به دوستی تبدیل شد. همین که مردم ایران و عراق در یک اجتماع عظیم یاد بزرگمردان کربلا را زنده نگاه می دارند, با امام, یاران ایشان و اهداف امام تجدید عهد می کنند,علاوه بر تبلیغ آموزه های دینی واحکام الهی به صورت عملی, وحدت جهان اسلام به رخ دشمنان کشیده می شود و نوع دوستی, ایثار؛ جوانمردی, رعایت حجاب اسلامی در پیاده روی یک ماهه با مشقات زیاد همه وهمه بیانگر آن است که آموزه های اسلام ناب تر از غرض ورزیهای دشمنان اسلام است.
حجت الاسلام عباس زاده با تاکید بر اهداف دشمنان در مراسم اربعین حسینی یادآور شد: به طور طبیعی هر جریان واتفاقی که در دنیا به وقوع می پیوندد و مردم بدان علاقه نشان می دهند, عده ای به عنوان مخالفان آن جریان درصدد هستند تا به هر نحوی در آن ورطه وارد شده و اهداف و اغراض سیاسی خود را پیاده نمایند. مراسم اربعین حسینی نیز فرصت مناسبی برای افزایش تفرقه افکنی بین دو ملت ایران و عراق است. فرقه ضاله وهابیت به عنوان تهدیدی برای جهان اسلام بیشترین نقش را در راستای تفرقه افکنی بازی می کند. عمده تلاش این فرقه ضاله زیر سوال بردن تفکر شیعی واربعین است. ایجاد تفرقه بین مسلمانان وسازش با همه جباران ومستکبران از مهمترین فعالیتهای آنهاست، چرا که بقای خود را در دفاع از کفر و ظلم می بینند. فرقه ضاله وهابیت با محور قرار دادن بحث توحید وشرک و در قالب دفاع از توحید میان اهل توحید تفرقه ایجاد می کنند وبه نام مبارزه با شرک با اهداف شرک و کفر همسویی وهمنوایی می کنند .از سوی دیگر از اصول مسلم دین تعامل فرق مختلف دینی با یکدیگراست که انتظار می رود با توجه به مباحث عقلی وبه صورت دوستانه با هم گفت وگو کنند, این موضوع نه تنها برای مسلمانان بلکه برای غیر مسلمانان نیز در قرآن تاکید و توصیه شده است. نباید هیچ کس خود را محور اسلام بداند و سایرین را به عناوینی چون کافر و مشرک و بی دین خطاب کند.
حجت الاسلام علی عباس زاده مسوول امور نخبگان تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و کارشناس دینی دراین باره گفت: بی شک اصلی ترین علت دشمنی بین مسلمانان کنار گذاشتن عقل است.جریان وهابیت با تکیه بر دشمنی ها با این باور که برداشت خود را در مساله توحید و شرک بر مسلمین تحمیل میکنند با تهدید با اعمال تروریستی و غارت مسلمانان در کنار استکبار جهانی به دنبال تفرقه افکنی در بین مسلمانان است. دشمن از اتحاد مسلمانان جهان نگران است از این رو سردمداران سعودی، رژیم صهیونیستی , آمریکا و انگلیس که دشمنان اصلی اسلام هستند پیمان دوستی بستند تا در برابراتحاد مسلمانان بایستند. اینکه عربستان سعودی در کنار آمریکا ایستاده همانقدر در سخنان ترامپ واضح بود که اگر ما از عربستان حمایت نکنیم دو هفته دوام نمی آورد, بیانگر آن است که دست عربستان سعودی به دلیل ابقای قدرت خود در دست دشمنان اسلام است از این رو بای مراقب تفرقه انگیزیهای خاندان سعودی در مراسم اربعین باشیم.بی شک زائران اربعین حسینی باید به این موضوع دقت داشته باشند با طرفداران وهابیت وارد مباحث عقیدتی نشوند, چرا که مباحث مطرح شده از سوی آنخا پوچ است و به دنبال ایجاد دام وتله برای تاثیر گذاری بر سایر مسلمانان جهان با مباحث ضد فرهنگ دینی خود هستند.
وی با آگاهی دادن به زوار خاطر نشان شد: زائران اربعین حسینی باید مراقب جریاناتی باشند که به دنبال تحریف تشییع هستند, متاسفانه برخی از رهبران دینی و شیعی وابسته به غرب به دلیل دشمنی با جمهوری اسلامی به دنبال گسترش اختلافات و کینه ورزی با حکومت ایران هستند و تمایل دارند که رهبر دینی خود را در برابر رهبر جمهوری اسلامی ایران مطرح کنند. خوشبختانه مقام معظم رهبری با هوشیاری کامل این توطئه شیعه انگلیسی را خنثی نموده و از مردم خواستند که حتی عکس من را حمل نکنید که آنها در مقابل عکس نیاورند وتبلیغات نکنند.
این کارشناس دینی در پایان تاکید نمود: مساله دیگر پرهیز از اختلافات است، بنحوی که دشمنان در مراسم اربعین حسینی تلاش می کنند تا با بحث های سیاسی؛ نظام جمهوری اسلامی را ناکارآمد نشان دهند. با توجه به اینکه دشمنان اسلام در قالب شیعه و...می توانند آزادانه موکب بزنند و اهداف و اغراض سیاسی خود را پیاده کنند، لازم است زائران وارد بحث های تفرقه انگیز نشوند تا دشمنان در اجرای اهداف خباثت آمیز و توطئه هایشان ناکام بمانند.

ارتباط در ایتا