يكشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ /۲۸ صفر ۱۴۴۴

مسیر

در گفتگو با حجت الاسلام جلوه ای مطرح شد؛
حجت الاسلام جلوه ای: فاصله افتادن بین مردم و روحانیت، بزرگترین آسیبی ست که در جامعه قابل مشاهده است. متأسفانه حوزه علمیه برای این مشکل برنامه ی خاصی ندارد.

حجت الاسلام و المسلمین مصطفی جلوه ای مسئول گروه فرهنگی تبلیغی یاوران دین شهرستان فامنین، در گفتگو با خبرنگار بلاغ به بیان فعالیت های فرهنگی و تبلیغی خود در غار علیصدر همدان پرداخت.

متن این مصاحبه را با هم می خوانیم:

خودتان را معرفی کنید:

مصطفی جلوه ای هستم، مسئول پایگاه فرهنگی غار علیصدر و مسئول گروه فرهنگی تبلیغی یاوران دین شهرستان فامنین که حدود یک سال از تشکیل آن می گذرد.

در مورد فعالیت های تبلیغی تان در غار علیصدر بگویید

حدود ده سال است برنامه های فرهنگی در غار علیصدر در حال اجرا است. این برنامه ها در قالب های متنوعی اجرا می شود. ما دو وعده ی ظهر و عصر و مغرب و عشاء، در غار علیصدر اقامه ی نماز همراه با بیان مسائل شرعی را داریم. همچنین مراسم اعیاد و شهادت ائمه معصومین (ع) را در این مکان برگزار می کنیم. غرفه هایی برای دسترسی هر چه بیشتر و بهتر مخاطبان به روحانیون تعبیه شده است. در این غرفه ها به موضوعاتی از قبیل: «مسائل شرعی»، «مشاوره»، «کودک و نوجوان»، «عفاف و حجاب»، «عرضه کتاب و محصولات فرهنگی» پرداخته می شود.

در کنار این غرفه ها، برنامه هایی مانند جنگ شادی را برای بازدید کنندگان از غار علیصدر که تعدادشان در تابستان به حدود ۲ هزار نفر در روز می رسد در نظر گرفته ایم.

ایستگاه آشنایی توریست های خارجی با دین اسلام، از دیگر برنامه هایست که در این مکان در نظر گرفته ایم. در این برنامه، از طلاب و مبلغان آشنا به زبان های خارجی برای معرفی دین اسلام به غیر مسلمانان استفاده می شود.

معرفی شهدا به بازدیدکنندگان از این جاذبه ی گردشگری برنامه ی دیگریست که در ذیل برنامه های فرهنگی این مجموعه تعریف شده است. در این برنامه از کتاب، وصیت نامه، عکس، فیلم و صوت هایی که در مورد شهدا وجود دارد برای نمایش و عرضه به مردم استفاده می کنیم.

در مورد فعالیت های گروه تبلیغی یاوران دین بگویید:

در اواخر سال ۱۳۹۷ این گروه تشکیل شده و در تمام ایام تبلیغی بعد از این تاریخ، اعضای گروه فعالیت داشته اند و این فعالیت ها با قدرت ادامه خواهد داشت. از همین جهت با برخی از ارگان های دولتی مانند آموزش و پرورش، دانشگاه ها، سپاه و... تفاهنتمه هایی برای آشنایی بیشتر مخاطبان آن ها با مباحث دینی داشته ایم.

همکاری ارگان های دیگر با شما در غار علیصدر چگونه است؟

این برنامه توسط سپاه پاسداران، شرکت علیصدر و دفتر تبلیغات اسلامی پشتیبانی می شود. دفتر تبلیغات اسلامی در اعزام مبلغ و حمایت از مبلغان اعزامی همکاری خوبی با ما داشته است. در نظر داریم به زودی با ارگان های فرهنگی دیگری که تمایل به همکاری در بخش فرهنگی غار علیصدر را دارند، همکاری هایی داشته باشیم.

چند سال است که در غار علیصدر این نوع فعالیت فرهنگی انجام می شود:

ما در ایام نوروز و تابستان بیشترین بازدید را داریم و در همین ایام فعالیت فرهنگی در این مکان اجرا می شود. حدود ده سال است که این برنامه ها در این مکان برگزار می شود و از ۵ سال پیش بنده مسئولیت فرهنگی غار علیصدر را برعهده گرفته ام.

بازخوردهایی که از گردشگران دیده اید چگونه بوده است؟

محل فعالیت ما در کنار گیشه ی بلیط است. مردم وقتی بلیط را تهیه می کنند و به سمت غار علیصدر حرکت می کنند با غرفه های فرهنگی مواجه می شوند و معمولا تعجب می کنند و برایشان جالب است. اما اکثر بازخوردهایی که دریافت می کنیم، بازخوردهای مثبتی است. همچنین گردشگرانی از کشورهای مختلف آسیا، اروپا و آمریکا در آن جا حاضر می شوند و توسط مبلغان زبان دان با آن ها صحبت می شود و مباحث مهم دین، در ۱۰ الی ۳۰ دقیقه برای آن ها بیان می شود. در ابتدا نقاط مشترک را بیان میکنیم. در این جا برخی افراد مشتاق می شوند بیشتر بشوند و بعضی هم به همان میزان اکتفا می کنند.

در مورد سابقه تبلیغی تان بگویید:

بنده از پایه دوم تبلیغ را در شهرستان فامنین در مدارس و مساجد شروع کردم. بعد از چند سال وارد قم شدیم و بعنوان مبلغ در دفتر تبلیغات اسلامی تشکیل پرونده داده و فعالیت تبلیغی خود را ادامه دادم. در ایام تبلیغی هم توسط دفتر تبلیغات اسلامی به شهرستان خود اعزام می شویم.

چه آسیب های اجتماعی را جدی تر می بینید؟

فاصله و جدایی بین روحانیون و مردم یکی از مهم ترین آسیب هایی است که بنده دیده ام. نباید روحانیون فقط در ایام خاصی در جای خاصی باشند. متأسفانه حوزه علمیه برنامه ای برای بهره مند شدن مردم از روحانیت ندارد. مبلغان به دنبال یک بستر برای فعالیت هستند که متأسفانه حوزه علمیه این بستر را فراهم نمی کند و همین عاملی در سردرگمی طلاب شده است. ما از ارگان های دولتی و حوزوی توقع داریم، بسترهای لازم برای حضور طلاب و مبلغان در بین مردم را فراهم کنند.

نظرتان راجع به تبلیغ در فضاهای عمومی چیست؟

در صورتی که بستر در این مکان ها فراهم باشد، قطعا اثرگذار و عالی خواهد بود. برخی افراد معتقدند روحانیون نباید در مکان هایی مثل کنار دریا، فضاهای گردشگری و... حضور داشته باشند. اتفاقا روحانیت باید در این مکان ها حضور فعال داشته باشد و آن محیط را مدیریت مذهبی کند. در حال حاضر این برنامه در حال اجرا در مناطق گردشگری در کشور هست اما نیاز به بسترسازی بیشتری دارد.

نظر شما راجع به تبلیغ در فضای مجازی چیست؟

تبلیغ در فضای مجازی بسیار عالی و اثر گذار است. اما با توجه به درس های سنگین طلاب، امکان حضور در فضای مجازی برای مبلغان کم شده است. با توجه به دغدغه ها و تأکیدات مقام معظم رهبری نسبت به حضور مبلغان در فضای مجازی، از ارگان های حوزوی توقع این می رود که مبلغان متخصص در این امر را به سمت فضای مجازی گسیل دهند. یک مبلغ فعال در فضای مجازی را هم مانند یک مبلغ که به یکی از مناطق کشور اعزام شده است ببینند.

به مبلغانی که قصد ورود به عرصه تبلیغ را دارند، چه توصیه ای دارید؟

در گام اول باید از تجربیات مبلغان دیگر استفاده کنند. در کنار آن سطح علمی شان را بالا ببرند و سعی کنند کسب تخصص کنند.

به نظر شما طلاب از چه زمانی می توانند وارد عرصه تبلیغ شوند؟

حوزه علمیه باید درس و تبلیغ را در کنار هم جدی بگیرد. متأسفانه حوزه برای تبلیغ برنامه ریزی خاصی ندارد و گاها سنگ اندازی هایی هم صورت می گیرد. از ابتدای تحصیل، باید تبلیغ را هم در نظر بگیرند و برای آن برنامه ریزی داشته باشند. پس می توان از همان پایه های اول حوزه، با توقع کم و در حد طلبه ی مقدمات برای طلاب بسترهای مناسب را فراهم کرد.

حمایت های دفتر تبلیغات اسلامی را چطور میبینید؟

دفتر تبلیغات اسلامی حمایت های بسیار خوبی از مبلغان انجام میدهد. اما انتظار داریم برخی کارها را هم افزون بر فعالیت های کنونی انجام دهد. مثلا در ایام تابستان که درس ها تعطیل است، توقع داریم به هر نحوی که شده، با حداقل بودجه این فرصت سه ماهه را برای تبلیغ مبلغان آماده کند و شرایط ویژه برای این ایام در نظر نگیرد. این که مبلغ در هر زمانی بستر تبلیغ را مهیا ببیند، به ارتباط عمیق تر بین مردم و طلاب کمک می کند.

ارتباط در ایتا