جمعه ۱۰ تير ۱۴۰۱ /۱ ذو الحجة ۱۴۴۳

مسیر

رییس اداره اعزام مبلغان و گروه های تبلیغ تخصصی:
حجت الاسلام ملکی رییس اداره اعزام مبلغان و گروه های تبلیغ تخصصی معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی: انجمن های تخصصی تبلیغ، زمینه مناسب برای ظهور استعدادها، خلاقیت‌ها و نهادینه ساختن کار تشکیلاتی در حوزه تبلیغ دین هستند.

به گزارش خبرنگار بلاغ، حجت الاسلام ملکی رییس اداره اعزام مبلغان و گروه های تبلیغ تخصصی معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در گفتگو با خبرنگار ما از ایجاد انجمن های تبلیغ تخصصی خبر داد.

وی در ادامه افزود: انجمن های تخصصی تبلیغ بهترین زمینه برای ظهور استعدادها، خلاقیت‌ها و کسب تجربه‌های مدیریتی و مهارت‌های کار تشکیلاتی در حوزه تبلیغ دینی و یک ‌نهاد مستقل و خودجوشی است که در جهت انجام فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی در بدنه مبلغان، به‌عنوان یک رکن اساسی در راستای تحقق اهداف تعیین‌شده نظام تبلیغ دین گام بر می دارد.

حجت الاسلام ملکی به اهمّ وظایف این انجمن ها اشاره کرد و اظهار داشت: انجمن های تخصصی تبلیغ وظیفه دارند به دغدغه های علمی و مهارتی مبلغان متخصصی که متعلق به یک حوزه خاص علمی می باشند، پاسخ دهند. چنین انجمن هایی، علاوه بر تبادل افکار و آرا، نشاط علمی را به همراه می آورند و موجب طرح مسائل جدید و جدی اصحاب آن حوزه تخصصی می گردند.

رییس اداره اعزام مبلغان و گروه های تبلیغ تخصصی در ادامه بیان کرد: اصولاً انجمن ها که دارای ماهیت ستادی می باشند، قالبی هستند که از طریق آن می توان تجمع های علمی یا مهارتی را سازمان دهی کرد و دانش آموختگان یک رشته را در یک کانون مشخص جمع نمود که این ویژگی در پیوند با امر مقدس تبلیغ دین می تواند زمینه ساز گامی بلند در جهت حل مسائل فرهنگی جامعه باشد.

وی در خصوص اهداف شکل گیری انجمن ها گفت: هویت بخشی به جمع مبلغان یک حوزه تخصصی و تعریف جایگاهی حقوقی برای آنان، زمینه سازی جهت تبادل‌نظرهای علمی و مهارتی و برنامه ریزی جهت پاسخگویی به نیازها، آسیب شناسی تبلیغ در موضوعات تخصصی و شناسایی اولویت‌های تبلیغی بخشی از اهداف شکل گیری این انجمن ها می باشد.

حجت الاسلام ملکی با اشاره به روند اجرایی و پیشنهادی انجمن ها اظهار داشت: ابتدا افرادی مطرح در حوزه تخصصی مربوطه به عنوان هیأت مؤسس با تدوین یک اساسنامه، تقاضای تشکیل انجمن را به معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات می دهند. سپس این معاونت از طریق کمیسیون مرکزی انجمن ها به بررسی اساسنامه و اهداف آن پرداخته و بعد از طی مراحل با آن موافقت می کند. بعد از آن هیئت موسس نسبت به فراخوان تأسیس اقدام نموده، به عضوگیری می پردازد.

رییس اداره اعزام مبلغان و گروه های تبلیغ تخصصی در ادامه گفت: تا کنون دو انجمن تخصصی در حوزه تبلیغ شکل گرفته است، اولین انجمن که انجمن تبلیغ تخصصی کودک و نوجوان می باشد در آبان ماه سال ۹۸ ایجاد و بحمدالله تاکنون فعالیت های خوبی در آن صورت گرفته است و دیگری انجمن تبلیغ تخصصی مشاوره اسلامی که اویل تیرماه سال جاری با انتخاب اعضای هیأت موسس کار خود را آغاز نموده است.

 

ارتباط در ایتا