یک داستان دروغین درباره کربلا

تاریخ انتشار: 10:54 - 1400/05/16
عده ای می خواهند حادثه عاشورا را حاصل عشق دروغین یزید به زنی به نام ارینب معرفی کنند که امام حسین(علیه‌السلام) مانع از انجام آن شد.
یک داستان دروغین درباره کربلا

پایگاه اطلاع رسانی بلاغیک داستان دروغین درباره کربلا

امام حسین(علیه‌السلام) و عاشورای ایشان، زنده کننده اسلام در طول قرون متمادی است، از این‌رو مخالفان اسلام تلاش کرده‌اند به هر نحوی که امکان دارد، این موضوع را به حاشیه بکشانند در این میان یکی از موضوعاتی که نوک پیکار ایشان است، هدف قیام امام حسین(علیه‌السلام) است که در ادامه به بررسی یکی از ادعاهای این افراد در این زمینه می‌پردازیم، و آن را مورد وآکاوی قرار می‌دهیم.

مخالف: چیه هر سال، پا میشید (امام)حسین(علیه‌السلام) حسین و عزا داری می‌کنید، حالا یک نفر هزار و خرده سال پیش مرده، این که دیگه این‌قدر جلز ولز نداره.
من: این عزاداری ها سبب میشه که اهداف این امام همام(علیه‌السلام) در زندگی روز مره گم نشه اهدافی مثل اینکه در مقابل ظالمی مانند یزید نباید سر فرود آورد و ...
مخالف: چه حرف‌هایی!! دوتا عرب به خاطر یک زن با یکدیگر دعوا کردن، حالا ما میام بعد از هزار سال براشون عزاداری می کنیم و فلسفه بافی می‌کنیم.

من: چی؟ در مورد یه زن؟ چه جالب؟ میشه بگی قضیه چی بوده؟
مخالف: تاریخ نوشته همین امام حسین شما، دختری به نام ارینب رو که زن زیبا رویی بوده از چنگ یزید در آورد و باهاش ازدواج کرد.
من: این داستان صحت نداره، اولین بار هم در کتاب «الامامه و السیاسه»[ج‏1،ص 216] که مربوط به قرن سوم هست نقل شده، به همین خاطر چندان به آن اعتباری نیست.
مخالف: کی گفته اعتبار نداره، این کتاب مربوط به «ابن‌قتیبه» دانشمند بزرگ عصر عباسیان هست.

من: اول از همه دانشمندان انتساب این کتاب به «ابن‌قتیبه» رو انکار کردن[2]، ثانیاً: ابن قتیبه یه عالم سنیه که بین خود اهل سنت در مورد معتبر بودنش اختلاف نظر وجود داره[3] از سوی دیگه این بنده خدا این داستان را که بیان می‌کنه، هیچ سندی هم براش نمیگه، تا آدم بتونه به گفتش اعتماد کنه، حالا فکر کن یک آدم از حدود دو قرن قبل از خودش یک حادثه‌ای رو نقل می‌کنه، خوب چقدر میشه به این مطلب اعتماد کرد!؟
مخالف: کار شما همینه که هر چیزی بر خلاف میل‌تونه سریع میگید ضعیفه، فلانی این‌طوریه و... .

من: منطقی باش، هیچ آدم عاقلی به صرف این‌که یه مطلب رو از کسی شنید که قبول نمی‌کنه، علاوه بر این‌که فکرش رو بکن جوانی ۱۶ ساله مثل یزید که در شام به دنیا اومده و تا آخر هم اونجا بوده تنها به صرف شنیدن حرف مردم، عاشق زنی توی عراق میشه؟
مخالف: چرا نشه!؟ آدم‌های هوس‌باز این‌طوری‌ان مخصوصاً آدمی مثل یزید که هرچی می‌خواسته براش فراهم بوده.
من: حالا این ادعای شما رو قبول کنم، ولی در این داستان، این‌گونه اومده که آن حضرت، ارینب رو در یک مجلس سه طلاقه کرده و این در حالی هست که بنا بر فقه شیعه، سه طلاقه در یک مجلس صحیح نیست، و این شاهد محکمیه بر اینکه این داستان توسط یک شخص مخالف شیعه ساخته شده، بعدش هم کدام آدم عاقلی میاد به خاطر یک عشق نافرجام پایه های حکومتش رو متزلزل کنه، چون میدونی که بعد از شهادت امام حسین(علیه‌السلام) قیام‌های متعددی بر علیه یزید انجام شد.

مخالف: شما فقط توجیه کن.
من: توجیه چی!؟ یک بار خودت به کتاب «الإمامه والسياسه» مراجعه کن و بدون تعصب مطالبش رو تحلیل کن اگر به اشکالات بیشتری نرسیدی، هرچی گفتی درسته!؟

پی‌نوشت
[1]. الإمامة و السياسة المعروف بتاريخ الخلفاء، أبو محمد عبد الله بن مسلم ابن قتيبة الدينوري (276)، تحقيق علي شيري، بيروت، دارالأضواء، ط الأولى، 1410/1990.
خلاصه داستن بنا بر کتاب «الامامه و السیاسه» ابن قتیبه دینوری: در زمان معاویه، یزیدکه در آن زمان ولیعهد بود عاشق « ارینب دختر اسحاق» می شود که او همسر شخصی بنام «عبد الله بن سلام» ، از كارگزاران معاویه در عراق بود . این خبر به معاویه رسید و او با نیرنگی ، عبد الله بن سلام را از عراق فرا خواند و توسط ابو هریره و ابودردا ، برایش پیغام فرستاد كه تمایل دارد دختر خویش را به ازدواج وی در آورد. عبد الله از شنیدن این خبر، خشنود شد و همان دو نفر را به خواستگاری فرستاد. از سوی دیگر، معاویه از دخترش خواست كه شرط پذیرش خواستگاری را طلاق اُرَینَب قرار دهد. عبد الله ، ارینب را طلاق داد و دختر معاویه نیز به بهانه تحقیق ، از دادن پاسخ مثبت به خواستگاری ، سر باز زد.چون زمان عدّه ارینب سپری شد، معاویه ابودردا را جهت خواستگاری فرستاد. ابودردا، در راه، امام حسین( علیه السلام) را دید و جریان را به وی باز گفت . امام حسین (علیه السلام) نیز از ابودردا، خواست تا برایش از ارینب، خواستگاری كند. ارینب به خواستگاری امام حسین (علیه السلام) پاسخ داد و امام او را به عقد خود درآورد. عبد الله بن سلام، چون از نیرنگ معاویه اطّلاع یافت، به سوی عراق حرکت كرد. در مسیر، امام حسین (علیه السلام) را ملاقات نمود و از وی خواست كه با ارینب در باره ثروتی كه عبداللّه نزد او به امانت سپرده، گفتگو كند. امام حسین( علیه السلام) چنین كرد و عبد الله بن سلام برای باز گرداندن ثروت خویش ، نزد ارینب آمد. در این هنگام، امام حسین (علیه السلام) در حضور عبد الله فرمود: خدایا! تو را گواه می گیرم كه ارینب را سه بار طلاق دادم و تو می دانی كه قصد من از ازدواج با او، ثروت و زیبایی او نبود؛ بلكه خواستم او را برای شوهرش نگه دارم . سپس عبدالله با او ازدواج كرد

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.