مدیر گروه تبلیغی یاوران شفیعه بیان کرد:

فعالیت های تبلیغی بانوان برای بعضی از مسئولین مورد پذیرش نمی باشد

تاریخ انتشار: 11:40 - 1400/09/08
خانم محمدی فراز مدیر گروه تبلیغی یاوران شفیعه اظهار داشت: بعضی از مسئولین نمی پذیرند که یک خانم هم می تواند مبلغ باشد یا اینکه می تواند در حد و اندازه یک مبلغ آقا، فعالیت های تبلیغی داشته باشد.
فعالیت های تبلیغی بانوان برای بعضی از مسئولین مورد پذیرش نمی باشد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بلاغ، خانم محمدی فراز مدیر گروه تبلیغی یاوران شفیعه و از مبلغان فعال معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در گفت و گو با خبرنگار ما ضمن گزارشی از فعالیت های تبلیغی گروه خود از سختی ها و عدم توجه بعضی از مسئولین در خصوص تبلیغ خواهران سخن گفت.

متن این مصاحبه را با هم می خوانیم:

در ابتدا خودتان را معرفی بفرمائید.

بسم الله الرحمن الرحیم من صغری محمدی فراز هستم متولد 1356 از استان همدان شهرستان کبودر آهنگ شهر شیرین سو، سال دوم دبیرستان ازدواج کردم و از آنجا که همسرم طلبه بود به قم آمدیم و در بدو ورودمان به قم در جامعه الزهرا ثبت نام کرده و چون مدرک دیپلم نداشتم به صورت پاره وقت مشغول به تحصیل شدم. و هم اکنون سطح 2 حوزه را گذرانده ام.

چند فرزند دارید؟
حاصل ازدواج من با حاج آقای ایمانی پنج فرزند؛ دو فرزند پسر 23 و 7 ساله و سه دختر 25، 19 و 17 ساله می باشد.

7.7.jpg
چی شد که وارد عرصه تبلیغ شدید؟
در درجه اول شاید بتوان گفت علاقه شخصی به مباحث دینی باعث شد که حتی قبل از ازدواج وارد فعالیت های تبلیغی شوم. در سال 83 به صورت رسمی در دفتر تبلیغات اسلامی تشکیل پرونده تبلیغی دادم و از آن سال به بعد به صورت مداوم ومستمر فعالیت های تبلیغی را پیگیر شدم. مشوق اصلی من در امر تبلیغ پدرم که کشاورز و فرد بسیار متدینی بود، به من سفارش می کرد که در این منطقه (روستای محل زادگاهم) بیا ن احکام و مجلس برای امام حسین (ع) داشته باشم. البته پدرم در قید حیات نیست در جوار رحمت ایزدی آرام گرفته است اما هنوز هم سفارشات او نصب العین من بوده و سعی کرده ام فعالیت های تبلیغی خود را در آن منطقه ادامه دهم.

به عنوان یک مبلغ نظرشما درباره ورود بانوان به عرصه تبلیغ چیست؟ آیا این امر سبب اختلال در نقش مادری و همسری نمی شود؟
من با ورود به حوزه و عرصه تبلیغ  پذیرفته ام که یک وظیفه بر دوشم می باشد و هر طلبه ای نسبت به این امر باید خودش را مسئول بداند. نیمی از جمعیت مخاطبان در ایام تبلیغی، بانوان هستند و بعضی از مسائل احکامی و اعتقادی را مبلغان آقا نمی توانند برای مخاطبین خانم به نحو احسن بیان کنند، در نتیجه باید افرادی از بانوان باشند که این وظیفه را انجام دهند.

اینکه شما فرمودید ضرورت حضور بانوان در عرصه های اجتماعی و تبلیغی را اثبات می کند اما نظرتان درباره مغایرت وظیفه مادری و همسری با وظیفه تبلیغ را بفرمائید.
مادر یا همسرمی تواند با تقسیم کار بین افراد خانواده هم مسئولیت پذیری آنان را فعال کند و هم بتواند در عرصه اجتماع وارد شده و فعالیت داشته باشد. اینکه بیشتر وقت افراد خانواده بیهوده در فضای مجازی می گذرد امر مطلوبی نیست، ما با برنامه ریزی کردن توانسته ایم که هم به کارهای منزل و هم به فعالیت های تبلیغی خود برسیم همچنین از گذراندن وقت بدون هدف در فضای مجازی جلوگیری کنیم. 

دیگر راهکاری که می تواند به بانوان کمک کند تا فعالیت های تبلیغی آنان سبب اختلال در خانواده نشود این است که در همان شهری که ساکن هستند به امر تبلیغ مشغول و به شهر های دیگر اعزام نشوند. یا راه دیگر این است که افراد خانواده را نیز به همکاری بخوانیم تا هم از مطالب آن ها در جهت موفقیت در فعالیت ها بهره برده و هم آنان مشغول فعالیت های فرهنگی شوند.

5.5.jpg

نظر همسرتان در مورد فعالیت های تبلیغی شما چیست؟
شاید یکی از مشوق های اصلی و عامل پیشرفت در زندگی و فعالیت های تبلیغی همسرم هستند، همکاری و حمایت های بسیار ایشان باعث شد که بتوانم در طول این چند سال فعالیت های بی شماری را انجام دهم، بنده چون سرگروه تبلیغی هستم و برای سرکشی و بازدید از فعالیت های اعضای گروه مجبور به طی مسافت های زیاد در سطح شهر می باشم لذا از وسیله نقلیه همسرم استفاده می کنم، ایشان علاوه بر عدم مخالفت، حامی و پیگیر مباحث و فعالیت های تبلیغی من می باشند.

برای یک خانمی که می خواهد تبلیغ برود اما همسر او راضی نیست چه راهکارهایی دارید؟
توصیه من برای این افراد، تبلیغ خانوادگی است یعنی هر جا که خانواده باشد می توان فعالیت داشت، ضروری نیست که فعالیت های تبلیغی به صورت رسمی باشد، در یک جمع فامیلی و در سفرهایی که به دیدار بستگان و آشنایان می روند می توانند فعالیت های تبلیغی داشته باشند که این امر موجب می شود که نسبت به آیه *وَأَنْذِرْ عَشِيرَتَكَ الْأَقْرَبِينَ* عمل شود و هم حقوق همسر ضایع نگردد.

3.3.jpg

فرمودید سرگروه تبلیغی هستید، از فعالیت های گروهتان اگر مطلبی دارید بفرمائید.
گروه تبلیغی "یاوران شفیعه" با 23 نفر عضو، مشغول به امر تبلیغ می باشد، شاید بتوان گفت تا یک سال اخیر تنها گروه تبلیغی بوده است که به خارج از قم  اعزام داشته است. چندین سال است که در منطقه کبودرآهنگ همدان، شهر شیرین سو البته تمام روستاهایش فعالیت های تبلیغی داریم. می توانم به جرأت بگویم تنها گروهی که در مدارس شبانه روزی دختران در منطقه کبودرآهنگ فعالیت داشته است گروه تبلیغی یاوران شفیعه می باشد. 
معمولا در اعزام ها روزمان را تقسیم می کنیم مثلا اگر مدارس باز باشند شیفت صبح همه اعضای گروه به مدارس می روند و برنامه های عمومی مانند نمازجماعت، پرسش و پاسخ، حضور در کلاس و اجرای مسابقه را برگزار می کنند. در شیفت بعدازظهر اگر مناسبت باشد مانند ایام فاطمیه، محرم و ... ، جلسات وعظ، خطابه و بیان احکام را داریم.

2.2.jpg

حضور گروهی بانوان در عرصه تبلیغ شاید قدمت چندانی نداشته و یک امر نوپایی باشد آیا موانعی هم در ایجاد فعالیت های تبلیغی شما بوده است؟
اگر در یک جمله بخواهم مانع را در امر تبلیغ گروهی بانوان خلاصه کنم این است که بعضی از مسئولین استانی نمی پذیرند که یک خانم هم می تواند مبلغ باشد. یک خانم می تواند در حد و اندازه یک مبلغ آقا، فعالیت های تبلیغ داشته باشد، وقتی دید مسئولین این طور بود تبعاً حمایت های مالی و همکاری هایی که باید صورت بپذیرد را انجام نمی دهند که خود یک مانع بزرگی است. به نظر می رسد باید مسئولین محترم دیدشان را نسبت به تبلیغ بانوان تغییر دهند.
جا دارد در اینجا از معاون محترم فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی تشکر کنم که با دید وسیع و نگاه دوراندیش خود از فعالیت های خواهران مبلغه، حمایت می کند.

به عنوان سخن آخر اگر مطبلی دارید بفرمائید. 
از مسئولین درخواست داریم که قبل از تصمیم گیری ها و تصویب نظراتشان حتما به مناطقی که می خواهند برای آنجا برنامه ریزی فرهنگی داشته باشند، به آن منطقه بروند و از نزدیک با مشکلات روبرو شوند.
مورد دیگری که باعث می شود سرعت فعالیت های فرهنگی و تبلیغی کُند شود، میزان حق التبلیغ است که مقدار آن بسیار کم است حتی گاهی به مقدار هزینه ایاب و ذهاب یک مبلغ هم نمی شود، امیدواریم با توجه به گرانی های سرسام آور و تورم بالا در کشور، تغییراتی در حق التبلیغ نیز شاهد باشیم.

در پایان از وقتی که به ما دادید خیلی متشکریم و برای شما و اعضای گروه تان از خدواند متعال طلب عافیت و قوت را خواستاریم.
بنده نیز از شما و همکارانتان در پایگاه اطلاع رسانی بلاغ جهت دیده شدن فعالیت های مبلغان خواهر کمال تشکر را دارم.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.