پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ /۳ ربيع الأول ۱۴۴۴

مسیر

نویسنده کتاب سیره اخلاق و سبک زندگی حضرت زهرا(س) بیان کرد:
حجت الاسلام و السلمین محمدرضا جباری نویسنده کتاب سیره اخلاق و سبک زندگی حضرت زهرا(س) در چهارمین نشست از سلسله نشست های معارف فاطمی اظهار داشت: ساده زیستی و توجه به معنویت از ارکان سیره اقتصادی و معیشتی حضرت زهرا(سلام الله علیها) می باشد.

به گزارش خبرنگار بلاغ، چهارمین نشست از سلسله نشست های معارف فاطمی با سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا جباری و با موضوع (اقتصاد و معیشت در سیره حضرت زهرا سلام الله علیها) عصر دیروز (چهارشنبه ۸ دی ماه) با حضور جمعی از مبلغان در سالن همایش های غدیر برگزار شد.

حجت الاسلام جباری اظهار داشت: ابعاد فردی و اجتماعی سبک زندگی اسلامی و نقش معصومین(ع) به عنوان الگو و اسوه و تبیین ابعاد مختلف زندگی فاطمه زهرا(س) و رفتار ایشان در خانواده و جامعه به عنوان یکی الگوی مطلوب و شایسته برای سبک زندگی اسلامی از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی در ادامه بر ضرورت به کارگیری سیره رفتاری حضرت فاطمه(س) در زندگی امروزی اشاره کرد و افزود: با توجه به گرایش روزافزون افراد جامعه به سمت زندگی غربی و فاصله گرفتن آنان از زندگی اسلامی، استفاده از سیره رفتاری آن بانوی بزرگ در به‌کارگیری در زندگی امروزی از ضروریات دین داری جوامع اسلامی می باشد.

این کارشناس مباحث تاریخی تصریح کرد: معنای سبک زندگی، اخلاق فردی، اخلاق خانوادگی و اخلاق اجتماعی، به مؤلفه‌های مختلف سبک زندگی امروزی به ویژه کار و تلاش برای کسب معاش باید مورد بحث قرار گرفته و برای عموم افراد جامعه تبیین گردد. 

حجت الاسلام جباری گفت: مبلغان گرامی معیارهای زندگی فاطمه زهرا(س) را در زمینه مسائلی مانند عبادت، صبر و استقامت در مسایل مختلف زندگی، اظهار محبت نسبت به همسر و فرزندان، شیوه رفتار با والدین، قناعت و ساده‌زیستی، رعایت بهداشت، کار در خانه و ... را محور سخنرانی های خود در ایام فاطمیه قرار دهند.

استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: سیره و سبک زندگی حضرت زهرا(س) در جای جای زندگی خود چه در عرصه شخصی و چه در رویکردهای اجتماعی، نمودهای رفتاری مبتنی بر تعالیم الهی و برگرفته از سنت رسول الله بوده و می تواند برای نسل امروز به ویژه زنان و دختران جامعه اسلامی به عنوان الگویی معصوم و موثر معرفی گردد.

وی در ادامه با اشاره به گزاره های تاریخی در خصوص سیره معیشتی و اقتصادی حضرت فاطمه(س) بیان کرد: با تتبّع در گزاره های تاریخی و محدود روایاتی که مربوط به بیان رفتارهای آن بانوی بزرگ در مدت زمان حیات با برکتشان پرداخته شده است درمی یابیم موضوعاتی چون خانه داری، ساده زیستی و توجه به معنویت از ارکان سیره اقتصادی و معیشتی ایشان می باشد.

گزارش تصویری

نظرات

سلام علیکم متشکر
ارتباط در ایتا