سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ /۱۷ ذو الحجة ۱۴۴۲

مسیر

آیت الله مقتدایی با بیان اینکه کنگره آیت الله آصفی تجلیل از شخص نیست گفت: فلسفه حقیقی این کنگره، تجلیل از معنویت، ایمان و زهد است ضمن اینکه تشویقی برای طلاب حوزوی نیز خواهد بود.
آیت الله مقتدایی

به گزارش خبرنگار بلاغ، دبیر شورای عالی حوزه های علمیه صبح امروز در کنگره بررسی شخصیت، اندیشه و آثار آیت الله آصفی که در سالن قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار کرد: در زمان غیبت، علمای دین مرجعیت دینی مردم را بر عهده دارند و ملجأ و پناهگاه آنها به شمار می روند و سبب می شوند امت ها به سمت دین سوق یابند.

او افزود: اثر وجودی علما در زمان غیبت این است که مردم در دین باقی ماندند و اگر اینگونه نبود، مردم از دین خارج می شدند.

آیت الله مقتدایی با اشاره به روایاتی از ائمه اطهار(ع) خاطرنشان کرد: بقای دین به واسطه فداکاری ها و تلاش های علما صورت می گیرد.

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه ادامه داد: یکی از نمونه هایی که از جمله مصادیق اینگونه عبارات محسوب می شود، آیت الله آصفی است.

او با اشاره به سال ها تلاش آیت الله آصفی در حوزه های علمیه قم و نجف برای تحصیل علوم دینی و رسیدن به درجه اجتهاد خاطرنشان کرد: او از محضر بزرگانی همچون آیات حکیم، خویی، هادی شیرازی و امام راحل بهره جسته و همچنین شاگردان عالم و فاضلی را تربیت کرده است.

آیت الله مقتدایی با بیان اینکه تالیفات گسترده آیت الله آصفی چندین بار به چاپ رسیده و حتی به زبان های دیگر هم ترجمه شده اند گفت: اینها جزو برکاتی است که از جانب این شخصیت حوزوی موجب بقای اسلام و حفظ تشیع می شود.

دبیر شورای عالی حوزه های علمیه آیت الله آصفی را یکی از مدافعان جدی و همراهان امام راحل دانست و تصریح کرد: فعالیت های علمی او سبب تبیین فلسفه جمهوری اسلامی و معرفی نظام به جهانیان شد.

او به زهد و تقوای آیت الله آصفی اشاره کرد و گفت: بسیار مهم است که انسان در کنار همه تحصیلات دینی و علمی و فعالیت های سیاسی و اجتماعی، زندگی طلبگی در حد متوسط را حفظ کند و آیت الله آصفی اینگونه بود.

آیت الله مقتدایی با بیان اینکه این کنگره، تجلیل از شخص نیست خاطرنشان کرد: فلسفه حقیقی این کنگره، تجلیل از معنویت، ایمان و زهد است ضمن اینکه تشویقی برای طلاب حوزوی نیز خواهد بود./*

ارتباط در ایتا