درنگی با مبلغان تبلیغ نوین؛

آیه گرافی سرآغاز یک فعالیت بین المللی است (1)

تاریخ انتشار: 11:24 01-09-1395
حجت الاسلام موسوی گفت: با مبنا قرار دادن قرآن، شما دسترسی به منبعی دارید که نه تنها بین شیعیان و برادران اهل تسنن شناخته است، بلکه تمامی دنیا این کتاب مقدس را می شناسند، و این سرآغاز یک فعالیت بین المللی است.
سید هادی موسوی

به گزارش خبرنگار بلاغ، حجت الاسلام و المسلمین سید هادی موسوی طلبه فعال عرصه تبلیغ مجازی می باشد که با بهره گیری از خلاقیت و توان علمی بالا و همچنین همسو بودن فعالیت هایش با فطرت پاک انسانی، توانسته است مخاطبان زیادی را با کلام مبارک قرآن و ادعیه معصومین علیهم السلام همراه کند.
وی به خاطر تسلط کاملش به زبان انگلیسی، از مبلغان و سخنرانان دین مبین اسلام به زبان بین المللی دنیا  محسوب می شود و چندین سال است که تدریس زبان انگلیسی را در کنار کار تبلیغ در عرصه سنتی و نوین ادامه می دهد.
گفت و گوی خبرنگار بلاغ با این فعال فضای مجازی را در ادامه می خوانیم.

*لطفا خودتان را معرفی کرده و بفرمایید چند سال است که با فعالیت های هنری آشنا شده و از کجا شروع کرده اید؟

شروع کار گرافیکی بنده به 10 سال پیش یعنی سال 1385 برمی گردد.
در بدو امر، فعالیت گرافیکی بنده منحصر به نشریات حوزوی و پوستر هایی با موضوع جملات علمای شیعه بود که در نشریاتی مانند صراط اندیشه (حوزه علمیه استان قزوین) چاپ شده است.

*به عنوان مبلغ فعال فضای مجازی، بفرمایید که چرا فضای مجازی را برای تبلیغ انتخاب و چگونه فعالیت تبلیغی خود را دراین فضا شروع نمودید؟

در سال های ابتدایی رونق گرفتن استفاده گسترده از اینترنت در کشور بود که بنده فعالیت خودم را منحصراً با وبلاگ نویسی و پاسخ به سوالات شرعی در مسنجرهای مختلف شروع نمودم، اما در ادامه با توجه به طیف وسیع مخاطب و سهولت دسترسی به این فضا هم برای مبلغ و هم مخاطب و با آشکار شدن هر چه بیشتر لزوم فعالیت در این فضا، به این نتیجه رسیدم که کار باید در سطح گسترده تری بصورت تخصصی صورت پذیرد بر همین اساس با گسترش شبکه های اجتماعی فرصت را غنیمت شمردم و تصمیم بر شروع کاری در زمینه قرآن کریم و در سطح کشوری و گسترده تر گرفتم.

*برای این کار چه اقداماتی انجام دادید؟

اولین قدم انتخاب موضوع و فعالیت تخصصی در یک زمینه بود، گزینه های مختلفی پیش رو داشتم، از جمله مسائلی چون، اخلاق، خانواده، سبک زندگی و همینطور منابع مختلفی مانند آیات قرآن، احادیث، سیره علما و... که بنده قرآن را انتخاب نمودم.

*آیا این انتخاب شما دلیل خاصی داشت؟

بله بنده با تحقیقاتی که انجام دادم به این نتیجه رسیدم که قطعا بهترین گزینه قرآن کریم می باشد، و با توجه به مقتضای حال مخاطب در فضای مجازی بهترین موضوع نیز آیات رحمانی و اخلاقی این کتاب مقدس است.
نکته مهم دیگر در انتخاب این منبع و موضوع این بود که فعالیت مورد نظر من باید در زمینه ای می بود که تولید محتوا در آن کم صورت گرفته باشد.
حقیقتا در زمینه هنری قرآن کریم در فضای مجازی تا قبل از شروع کار بنده هیچ فعالیت منسجم و مستمری صورت نگرفته بود.
با مبنا قرار دادن قرآن، شما دسترسی به منبعی دارید که نه تنها بین شیعیان و برادران اهل تسنن شناخته است، بلکه تمامی دنیا این کتاب مقدس را می شناسند، و این سرآغاز یک فعالیت بین المللی است.

*با توجه به اینکه «آیه گرافی» اسمی ترکیبی از قرآن و زبان انگلیسی می باشد، چطور شد که این عنوان را انتخاب نمودید؟

بعد از انتخاب موضوع، انتخاب نام مناسب برای این کار دغدغه مهمی بود، در زمینه قرآنی گزینه های مختلفی روبروی ما بود، اما تصمیم گرفتم نامی را انتخاب کنم که 50 درصد ماموریت جذب مخاطب من را انجام دهد، نامی تقریبا با پسوند انگلیسی "گرافی" و با ابهام، همین کافی بود تا مخاطب های زیادی صرفا جهت کنجکاوی وارد صفحه من بشوند، نهایتا نام کار «آیه گرافی» شد.
اگرچه امروز کلمه آیه گرافی از یک برند خارج شده است و تبدیل به یک عنوان برای تصاویر قرآنی در تمام صفحات است، برای مثال شما می بینید تعداد زیادی از سایت ها بخشی را با عنوان آیه گرافی ساخته اند و یا در شیراز و شمال کشور مسابقاتی با نام آیه گرافی برای طراحی آیات کریمه برگزار شده است.

*الگویی کاری شما چه بود و علت موفقیت صفحه آیه گرافی را که توانسته است به عنوان اولین صفحه هنری قرآنی مطرح شود در چه می بینید؟

الگوی کار مشخصی نداشتم، قبل از شروع کار با عکس نگاره آشنایی داشتم و من در این کار به هم نشینی آیات کریمه قرآن و تصاویر می پرداختم و عمدتا چاشنی خلاقیت باعث می شد تا کارها تامل برانگیز باشند، که مخاطب خاص خود (تقریبا همه کاربران از عکس استبال می کنند) را دارد.
تولید محتوای دست اول، فضای آرام و در عین حال خلاقانه آیه گرافی موجب گشت که دنبال کنندگان ما به سرعت کارها را نشر دهند و این کار باعث شد تا صفحه ما به عنوان اولین صفحه هنری قرآنی کشور معرفی شود.

ادامه دارد...

دیدگاه‌ها

بهنام نوری زاده 19:24 18-04-1396

کار های آیه گرافی شما عالیست آیا کانال در تلگرام دارید که از اون طریق آیات را با تصاویر زیبای شما به جوانان منتقل کنیم ؟ 09125602916 منتظر جوابم

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.