مسیر

سرهنگ محمدی
سرهنگ محمدی
معاون آموزشی پلیس فتای کشور:فضای سایبر در کشور ما به فضای مجازی تعبیر شده که به معنای غیر واقعی بودن است در حالی که این فضا غیر واقعی و مجازی نیست.

به گزارش بلاغ به نقل از شفقنا، سرهنگ محمدی معاون آموزشی پلیس فتای کشور در نشست سالانه مبلغان فضای مجازی که به همت اداره کل اطلاع رسانی و تبلیغ نوین ۲۸ دی ماه در مرکز همایش های غدیر برگزار شد، ابراز داشت: عمده جلسات در فضای سایبری، تهدید محور است و در کارگاه هایی که برگزار می شود بیشتر به این تهدید ها پرداخته می شود اما باید به این نکته توجه داشت که این فضا علاوه بر تهدید فرصت هایی هم دارد.

او گفت: میلیون ها کاربر در تلگرام و  اینستا گرام وجود دارند که با وجود این همه کاربر علاوه بر تهدید ها باید گفت مزایایی هم وجود دارد.

معاون آموزشی پلیس فتا، تصریح کرد: فضای سایبر در کشور ما به فضای مجازی تعبیر شده که به معنای غیر واقعی بودن است در حالی که این فضا غیر واقعی و مجازی نیست.

او با اشاره به اینکه آثار و اتفاقاتی که در این فضا رخ می دهد واقعی هستند، افزود: این فضا قدرت بسیج کنندگی فوق العاده ای دارد.

محمدی با بیان اینکه باید اسم مناسب تری برای این فضا پیدا کنیم، عنوان کرد: فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی واژه رایا سپهر را پیشنهاد داده است.

او گفت: امروز همه در دنیا عضو شبکه اینترنتی هستند که ۶۰ سال پیش برای زیر ساخت های نظامی آمریکا ایجاد شده بود.

معاون آموزشی پلیس فتا با بیان اینکه اینترنت دهه ۷۰ وارد کشور ما شد و امروز از ۲۵ نقطه اینترنت وارد کشور می شود، ابراز داشت: اکنون این اینترنت در کشور روز به روز در حال توسعه است.

او گفت: وضعیت ما در اینترنت ثابت رتبه ۱۰۵ جهان و در اینترنت تلفن همراه رتبه ۷۴ دنیا است و این وضعیت نیز به سرعت در حال تغییر است .

محمدی با اشاره به تشکیل اداره رسیدگی به جرایم رایانه ای در کشور، افزود: با توجه به سطح دسترسی مردم به اینترنت و افزایش راه های ارتباطی و تشکیلات جدید از سال ۸۹ پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا ایجاد شد.

او با بیان اینکه هرروزی که می گذرد تعداد کاربران این فضا بیشتر و به دنبال آن تعداد مجرمانش هم بیشتر می شود، گفت: به تناسب رشد فضای مجازی متأسفانه پلیس توسعه نیافته و ما نیاز داریم تا تعداد پلیس فتا را افزایش دهیم؛ مأموران ما به جای مسائل پیشگیرانه بیشتر به پرونده ها می پردازند.

معاون آموزشی پلیس فتا، تصریح کرد: در فضای سایبر بحث احراز هویت از موضوعات جدی است که اگر توجه شود بسیاری مشکلات و جرایم از بین می رود و این موضوع به اپراتورهای تلفن همراه برای عدم ثبت سیمکارت بدون هویت ابلاغ شده است.