حجت الاسلام والمسلمین نظری منفرد؛

گزیده ای از سیره عملی و عبادی امام رضا علیه السلام

تاریخ انتشار: 11:54 - 1394/06/04
حجت الاسلام نظری منفرد: در سیره امام رضا(ع) نکات اخلاقی بسیار زیادی نقل شده است از جمله اینکه: ایشان بسیار کم سخن بودند و "اکثر تمثلاته بالقرآن" وبا مثال ها و گزیده های سخنشان را از قرآن استفاده می کردند
حجت‌الاسلام والمسلمین نظری منفرد

حجت الاسلام والمسلمین علی نظری منفرد استاد و مشاور حوزه در گفتگو با خبرنگار بلاغ ضمن تبریک به مناسبت میلاد باسعادت امام رضا علیه السلام به بیان گزیده ای از زندگانی این امام همام پرداختند که در ادامه می خوانیم:

ولادت امام رضا علیه السلام
حضرت امام علی بن موسی الرضا علیه السلام در یازدهم ذی القعدی سال 148 متولد شدند و 16 روز قبل از ولادت ایشان حضرت صادق علیه السلام به شهادت رسیدند.
پدر بزرگوارشان امام موسی کاظم علیه السلام و مادرش نجمه خاتون تکتم می باشد که بعد از تولد امام رضا (ع)، از سوی امام کاظم (ع) به لقب وکنیة "طاهره" و "امّ البنین" مفتخر گردید.
حمیده همسر امام صادق علیه السلام می گوید شبی از شبی ها حضرت پیامبر(ص) را در خواب دیدم فرمود:«یا حمیدة! هی نجمة لابنک موسی، فانّه سیولد له منها خیر أهل الارض؛ ای حمیده! نجمه، سزاوار پسرت موسی است؛ زیرا از این دختر برای موسی، فرزندی متولد خواهد شد که بهترین فرد روی زمین می باشد.»

سیره عملی آن حضرت
اگرچه فرزندان امام موسی کاظم (ع)  همه بزرگوار و اهل علم و عمل بودند ولی در سیره امام رضا(ع) نکات اخلاقی بسیار زیادی نقل شده است از جمله اینکه: بسیار کم سخن بودند و "اکثر تمثلاته بالقرآن" و در مثال ها و گزیده های سخنشان از قرآن کریم استفاده می کردند.
ایشان سر سفره غذا از طعام سفره داخل ظرفی می گذاشتند و می گفتند به فقرا بدهید. خداوند متعال در قرآن می فرمایند: "فلا اقتحم العقبه. وما ادریک مالعقبه. فک رقبه. او اطعام فی یوم ذی مسغبه. یتیما ذا مقربه. او مسکینا ذا متربه" سوره مبارکه بلد.

سیره عبادی امام
امام الرضا علیه السلام بسیاری از اوقات شب را بیدار می ماندند و بسیار کم می خوابیدند؛ نافله شب می خواندند؛ بعد از نماز صبح تعقیبات آن را به جای می آوردند.
ایشان در محیط خانه اجازه نمی دادند کسی صدایش را بلند کند به دلیل اینکه محیط مشترکی است.
هشتمین اختر تابناک امامت انس عجیبی با قرآن داشتند و هر سه روز یک دور قرآن را ختم می کردند. در روایتی از ایشان آماده است: من می توانم در کمتر از سه روز قرآن را ختم کنم اما می خواهم با تدبر و تعمق در آیات قرآن آن را تلاوت کنم.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.