يكشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ /۲۹ ربيع الثاني ۱۴۴۳

مسیر

معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم:
با صرف حضور مردم در جلسات نباید کار را تمام شده بدانیم. بلکه چه بسا افرادی در این جلسات شرکت می کنند ولی ذهن و فکرشان پر از شبهات است و ما نباید از آنها غافل شویم.

به گزارش خبرنگار بلاغ، حجت الاسلام و المسلمین دکتر سعید روستا آزاد معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در سومین گردهمایی بزرگ مبلغان مهاجر افغانستانی که در سالن همایش های غدیر برگزار شد افزود: یکی از ویژگی های پیامبر اکرم(ص) حریص بودن در امر تبلیغ بوده است و مبلغان باید در هدایت مردم همچون پیامبر حریص باشند.
وی گفت: نباید برخی مشکلاتی که در مسیر تبلیغ وجود دارد باعث دلسردی مبلغ شود. بلکه یک مبلغ باید با همت و تلاش خود این مسیر را تا بدست آوردن نتیجه مطلوب ادامه دهد.
روستاآزاد با بیان اینکه امر تبلیغ یک مهارت و دانش  است افزود: در فن ها و مهارت های دیگر شاید برای رسیدن به نتیجه نیاز به اخلاص و نیت نداشته باشد. اما در امر تبلیغ جدای از اینکه یک فن و دانش است و الزامات خاص خود را دارد، قطعا اگر صفای باطن و نیت خالص نباشد، خیلی بعید است تبلیغ اثر خود را بگذارد.
وی اظهار داشت: سلوک تبلیغی پیامبر اکرم(ص) بهترین و کامل ترین الگو تبلیغی برای همه مبلغان امر دین است.
معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی به آیات پایانی سوره توبه اشاره کرد و افزود: در این آیات به وصف تبلیغی پیامبر می پردازد و می فرماید پیامبری آمده که از جنس خودتان است. قطعا مبلغ اگر احساس کند از مردم نیست و خود را بالا بداند، نمی تواند در این مسیر موفق باشد.
وی در ادامه بیان داشت: در مرحله اول مبلغ باید مخاطب خود را بشناسد، نه اینکه قبل از اعزام مطالبی آماده کند و به تبلیغ برود. بلکه باید منطقه تبلیغی و نیاز های فکری آن منطقه ر ابشناسد و بعد با توجه به آن محتوا تولید کند.
حجت الاسلام روستا آزاد ابراز داشت: با صرف حضور مردم در جلسات نباید کار را تمام شده بدانیم. بلکه چه بسا افرادی در این جلسات شرکت می کنند ولی ذهن و فکرشان پر از شبهات است و ما نباید از آنها غافل شویم.
در پایان معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی ضمن تشکر از حضور گسترده مبلغان افغانستانی افزود: یکی از ویژگی های مردم افغانستان اهتمام ویژه به مراسم عزاداری اهل بیت(ع)، مخصوصا امام حسین علیه السلام است و حتی در کشور های غربی هم که میبینیم هرجا جلسه ای برپا شده، به همت برادران افغانی بوده این نشانه ارادت آنان به اهل بیت علیه السلام است.

گزارش تصویری

ارتباط در ایتا