پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ /۳ ربيع الأول ۱۴۴۴

مسیر

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ
مرجع عالیقدر حضرت آیت الله صافی گلپایگانی پس از حدود یک قرن عمر با برکت دار فانی را وداع گفتند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بلاغ، مرجع عالیقدر حضرت آیت الله صافی گلپایگانی پس از حدود یک قرن عمر با برکت دار فانی را وداع گفتند.

روح بلند مرجع عالیقدر حضرت آیت الله صافی گلپایگانی بامداد امروز به ملکوت اعلی پیوست.

معظم له چند روز قبل جهت معاینات پزشکی به بیمارستان آیت الله گلپایگانی قم مراجعه کرده بودند.

این مرجع عالیقدر سال‌ها به تدریس و تحقیق در حوزه مقدسه قم اشتغال داشتند و تربیت صدها محقق و تألیف دهها اثر فاخر علمی از برکات ایشان است.

عضویت در مجلس خبرگان قانون اساسی و عضویت در شورای نگهبان و دبیری آن با حکم امام خمینی، از جمله فعالیت‌های سیاسی حضرت آیت الله صافی گلپایگانی بوده است.

پایگاه اطلاع رسانی بلاغ ارتحال این مرجع عالیقدر و فقیه برجسته را به محضر امام زمان (عجل‌الله تعالی فرجه الشریف)، مقام معظم رهبری و سایر مراجع عظام تقلید، مراجع معظم تقلید، علما، فضلا، اساتید، طلاب و روحانیون و عموم مردم تسلیت می‌گوید.

زندگی نامه حضرت آیت الله صافی گلپایگانی

معظم له در سال ۱۲۹۷ شمسی دیده به جهان گشودند. پدر او عالم عارف، مرحوم آیت‌ الله آخوند ملا محمدجواد صافی بود که علاوه بر تخصّص، تحقیق، تألیف و تدریس در گرایش‌های مختلف علوم اسلامی مانند فقه، اصول، کلام، اخلاق، حدیث و...، در زمینه هنرهای ارزشمندی چون شعر و خوشنویسی نیز سرآمد بود. زهد، تقوا، عشق به ولایت و فضیلت‌های علمی اخلاقی آن بزرگ‌مرد، از یک سو و مواضع قدرتمندانه او در سنگر امر به معروف و نهی از منکر و جبهه‌گیری‌های صریحش در برابر افکار انحرافی، غیرمتدیّنان، ظالمان و جابران آن روزگار از سویی دیگر، هر قدر که مردم گلپایگان را شیفته و مطیع محض او می‌نمود، هیئت‌حاکمه، خوانین و زورگویان را در برابرش شکننده‌تر می‌کرد؛ چنان‌که آنها همیشه او را سدّ راه اعمال خلاف شرع و بدعت‌گذاری‌های خود دیده و تا زنده بود از غیرت دینی و خشم الهی او می‌ترسیدند.

آفتاب عمر آن عالم جلیل‌القدر در افق عصر بیست و پنجم رجب سال ۱۳۷۸ هـجری قمری، مصادف با شب شهادت حضرت امام موسی کاظم‌(علیه‌السلام) غروب کرد.

از ویژگی‌های بزرگ معنوی، اخلاقی، که در وجود آن مرحومه، متبلور بود، می‌توان به تعبّد، اخلاص، تقوا، معرفت به حضرت حق، شجاعت، صراحت لهجه، شوهرداری کم‌نظیر، اهتمام در تربیت کودکان، راز و نیاز خاشعانه، ذکر، دعا و نماز شب اشاره کرد.

والده مکرّمه ایشان، بانوی فاضله و شاعره و فانیه در ولایت اهل‌بیت(ع) بنت مرحوم آیت‌الله آخوند ملا محمدعلی، هم‌حجره و شریک بحث مرحوم آیت‌الله میرزای شیرازی ‌اعلی‌الله‌مقامه بودند.

تحصیلات

معظّم‌له تحصیلات خویش را در رشته‌های ادبیات، کلام، تفسیر، حدیث و سطح (مکاسب) و (کفایه) در گلپایگان، ابتدا در خدمت عالم جلیل آخوند ملا ابوالقاسم مشهور به «قطب»، و سپس در محضر والدشان ادامه دادند، و از سال ١٣٦٠ هجری ‌قمری به قم

حرم اهل‌بیت(ع) مهاجرت نموده، و با حضور در مجالس درس و بحث اساتید بزرگ حوزه و مطالعه و تدریس و تحقیق، به تکمیل تحصیلات و تحقیقات علمی ‌خویش پرداختند. ایشان مدّتی به نجف اشرف مشرّف شده و در جوار حرم مطهّر باب مدینه علم حضرت علی(ع) از محضر چند تن از مراجع بزرگ و فقهای عالیقدر استفاده نمودند.

اساتید معظّم‌له

در قم، حضرات آیات:

١. آقای حاج سیّدمحمدتقی خوانساری.

٢. آقای حاج سیّدمحمد حجّت کوه‌کمره‌ای.

٣. آقای حاج سیّدصدرالدین صدر عاملی.

٤. آقای حاج سیّدمحمدرضا موسوی گلپایگانی.

در نجف اشرف، حضرات آیات:

١. آقای حاج شیخ محمدکاظم شیرازی.

٢. آقای حاج سیّدجمال‌الدین هاشمی‌ گلپایگانی.

٣. آقای حاج شیخ محمدعلی کاظمی‌ خراسانی.

و لیکن استادی که در ساختار شخصیت علمی و فکری معظّم‌له اثر بسیار سازنده‌ای داشته، و وجود علمی ‌ایشان به او وابستگی کامل دارد، زعیم عالیقدر شیعه آیت‌الله بروجردی است که ایشان مدّت هفده سال از آن حضرت در دروس و مباحث رسمی ‌و در خلوت و جلوت و مناسبت‌های مختلف استفاده کرده، و از اصحاب خاصّ استفتای ایشان بوده‌اند، و در موارد بسیاری، پاسخ به مسائل مهمّ و یا تحقیق برخی از مباحث را به شخص ایشان ارجاع می‌فرمودند.

معظّم‌له مدّت‌ها از ناحیه مرحوم آیت‌الله آقای بروجردی امتحان خارج طلاب و فضلا را بر عهده داشتند.

در سال ١٣٥٨ هجری ‌شمسی ایشان و مرحوم آیت‌الله آقای حاج شیخ مرتضی حائری(رحمه الله) از استان مرکزی به نمایندگی مجلس خبرگان برای تدوین قانون

اساسی جمهوری اسلامی ‌ایران انتخاب شدند، و همواره مواضع سیاسی و انقلابی و مذهبی ایشان مورد توجّه نمایندگان منتخب در مجلس خبرگان بود، به‌طوری‌که وقتی فقیه گرانقدر مرحوم آیت‌الله حائری(رحمه الله) به عللی استعفا نمودند، در جلسه‌ علنی اعلام کردند: «رأی آیت‌الله صافی، رأی من می‌باشد».

معظّم‌له از طرف بنیانگذار جمهوری اسلامی‌ حضرت امام خمینی(رحمه الله) به عضویت فقهای شورای نگهبان انتخاب شده، و مدّتی مسئولیت دبیری آن شورا را عهده‌دار بودند، که نظرات و مواضع مهم ایشان در شورای نگهبان در حفظ هویّت اسلامی‌ نظام و پاسداری از احکام، معروف و مشهور می‌باشد.

ارتباط در ایتا