رییس فرهنگستان علوم اسلامی قم:

تشبیه شفاعت امام حسین با عقاید مسیحیت اشتباه است

تاریخ انتشار: 12:50 - 1393/08/17
رییس فرهنگستان علوم اسلامی قم، تشبیه شفاعت امام حسین با عقاید مسیحیت را اشتباه خواند و گفت: امام حسین(ع) برای طهارت جامعه اسلامی و رهایی از اولیای طاغوت، تلاش کردند و شفاعت ایشان موجب تزکیه نفوس انسان‌ها، سعی بر بندگی خداوند و ترفیع درجات موحدان است.
حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی میرباقری

به گزارش بلاغ به نقل از خبرگزاری رسا، حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی میرباقری، رییس فرهنگستان علوم اسلامی قم، شب گذشته در مراسم عزاداری امام حسین(ع) که در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) برگزار شد اظهار داشت: زیبایی‌هایی کربلا و قیام سیدالشهدا(ع) به خداوند متعال برمی‌گردد و امام حسین(ع) در این بندگی خود را بدهکار خداوند می‌داند.

تمام زیبایی‌ها قیام عاشورا در مقابل پاداش خداوند کوچک است

وی یادآور شد: امام حسین(ع) به خاطر وفای به عهدی که با خداوند بسته بودند همه هستی خویش را فدا کردند و همان گونه که سیدالشهدا(ع) در روز عاشورا مواظب اهل بیت(ع) و اصحابشان بودند تا در انجام این مأموریت الهی دچار ضعف و سستی نشوند بعد از شهادت نیز با سر مطهرشان کاروان اسرا را مشایعت و همراهی کردند.

حجت الاسلام والمسلمین میرباقری، تمام زیبایی‌ها قیام عاشورا را در مقابل زیبایی پاداش خداوند کوچک دانست و گفت: سیدالشهدا(ع) به اندازه سعه وجودی‌شان و ظرف با عظمت خویش وفای بالله داشتند اما پروردگار عالم نیز به اندازه خدایی‌اش به عهدش وفا کرد.

وی به تعهد بندگی انسان با خداوند اشاره کرد و افزود: خداوند می‌فرماید «الم اعهد الیکم یا بنی آدم ان لا تعبدوا الشیطان» انسان با خداوند عهد بسته و در مقابل عهد انسان، خداوند نیز متعهد شده است که وی را در جوار رحمت خویش قرار دهد و هیچ کس از خداوند باوفاتر به عهد خویش نیست «ومن اوفی بعهده من الله» و اگر بنده به عهدش پایبند باشد خداوند چندین برابر به وی لطف خواهد کرد.

رییس فرهنگستان علوم اسلامی قم خاطرنشان کرد: اصحاب سید الشهدا(ع) وفای زیبایی نسبت به حضرت داشتند اما وفای سید الشهدا به ایشان بسیار زیباتر است زیرا ایشان را به جوار رحمت خداوند رساند چنان که وفای خداوند به امام حسین(ع) نیز بسیار زیباتر از وفای امام به عهد خویش است.

وی بیان داشت: وفای بالله دوچهره دارد؛ چهره نخست آن و مهم‌تر از محبت مخلوق نسبت به خالق، محبت خداوند نسبت به بنده است یعنی انسان «راضیه» «مرضیه» باشد و عاشورا، ضیافتی الهی ویژه سیدالشهدا(ع) بود چنان که خداوند به سیدالشهدا(ع) فرمود «یا ایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیه مرضیه» و بعد از شهادت حضرت فرمود «وادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی».

حجت الاسلام والمسلمین میرباقری افزود: چهره دوم جمال صنع خداوند است که همه زیبایی‌های بندگی خالصانه سیدالشهدا(ع) به توفیق الهی حاصل شد و خداوند امام حسین(ع) را در جوار قرب خویش قرار داد.

شهادت سیدالشهدا(ع) بندگان را از حیرت گمراهی رهانید

وی گفت: زیبایی قیام امام حسین(ع) در این است که با شهادتشان بندگان را از حیرت گمراهی و ظلمت به خداوند می‌رسانند و با شفاعت و دستگیری از بندگان، حقیقت طهارت را بر قلوب مؤمنان جاری کرده و آنها را از گناهان پاک و مطهر می‌کنند که این شفاعت تطهیری است.

حجت الاسلام والمسلمین میرباقری با اشاره به «قتیل العبرات» بودن امام حسین(ع) گفت: سیدالشهدا(ع) با تحمل مصیبت‌های بسیار در راه خدا «قتیل العبره» هستند تا بندگان بر مصیبت‌های ایشان اشک بریزند و از این راه، قلب آنها به سرچشمه عاشورا متصل شده پاک شوند چنان که امام رضا(ع) فرمودند «اگر برامام حسین(ع) گریه کنی و اشکت بر صورتت جاری شود خداوند متعال همه گناهانت را کم یا زیاد، بزرگ و کوچک می‌بخشد.»

وی در ادامه تصریح کرد: برخی در شفاعت تطهیری امام حسین(ع) را به عقاید مسیحیت تشبیه کرده می‌گویند «همان طور که حضرت عیسی(ع) بر دار آویخته شد و با شهادتش گناهان امتش پاک می‌شود امام حسین(ع) نیز به شهادت رسید تا از شیعیانش شفاعت کند» که البته این مطالب با عقاید شیعیان منافات دارد.

رییس فرهنگستان علوم اسلامی قم افزود: قرآن داستان به صلیب کشیدن حضرت عیسی(ع) را به طور صریح تکذیب کرده می‌فرماید «وماسلبوا وما بطلوا ولکن شبه ...» امر بر ایشان مشتبه شد و حضرت عیسی(ع) را نتوانستند به دار بکشند بلکه به آسمان عروج کرد.

وی به عقاید مسیحیت اشاره و تصریح کرد: عقیده‌ای را به مسیحیان نسبت می‌دهند که شهادت حضرت عیسی(ع) را کفاره گناهان امت می‌دانند در صورتی که این مطلب به طور حتم و قطعی اشتباه و بعید است زیرا راه را برای دنیاپرستی و شهوات نفس باز می‌کند و خداوند، پیامبر اولوالعزمی همچون مسیح(ع) را کفاره دنیاپرستی عده‌ای قرار نداده بلکه ایشان معلم و منادی توحید است.

شفاعت تطهیری سیدالشهدا(ع) موجب تزکیه نفوس انسان‌ها و سعی بر بندگی و اطاعت خداوند است

حجت الاسلام والمسلمین میرباقری گفت: امام حسین(ع) برای طهارت جامعه اسلامی و رهایی از اولیای طاغوت، تلاش کردند و شفاعت تطهیری سیدالشهدا(ع) موجب تزکیه نفوس انسان‌ها، سعی بر بندگی و اطاعت خداوند و ترفیع درجات موحدین است چنان که بخش عمده عبادات پیامبراکرم(ص) برای طهارت جامعه و شفاعت بود که قرآن می‌فرماید «و من الیل فتهجد به نافله لک عسی ان یبعث ربک مقاما محمودا» مقام محمود مقام شفاعت کلیه است و همه کائنات فقیر شفاعت پیامبر اکرم (ص) هستند.

وی عاشورا را موجب سلوک اولیای خاص الهی عنوان کرد و گفت: اولیای الهی در عالی‌ترین مقامات و درجه، راهشان با بلای سیدالشهدا(ع) گشوده شده است که اگر امام حسین(ع) به گودی قتلگاه نمی‌رفتند ابراهیم خلیل(ع)، موسی کلیم(ع) و عیسی مسیح(ع) به اوج کمال خویش نمی‌رسیدند.

حجت الاسلام والمسلمین میرباقری افزود: خداوند هنگامی که حضرت ابراهیم(ع) را از مصائب امام حسین(ع) و گودی قتلگاه آگاه کرد آنقدر متأثر و غصه‌دار شد که در روایت می‌فرماید «اگر سر اسماعیل(ع) را می‌برید آنقدر اندوهگین نمی‌شد» و یکی از کارهای حضرت خضر(ع) در همراهی با حضرت موسی(ع) تعلیم روضه امام حسین(ع) به ایشان بود و بدین وسیله زمینه مقابله حضرت موسی(ع) با فرعون را مهیا کرد.

حجاب ظلمانی سقیفه، بنی امیه، بنی عباس و اولیای طاغوت با شهادت سید الشهدا(ع) برداشته شد

وی گفت: حجاب ظلمانی سقیفه، بنی امیه، بنی عباس و اولیای طاغوت با شهادت سید الشهدا(ع) برداشته شد چنان که معنای ظهور، کنار رفتن حقیقت توحید است و موحدین توحید را درک می‌کنند و موحدین خالصی همچون ابراهیم خلیل(ع) و موسی کلیم(ع) درسیر الهی و جاهایی در بر روی آنها نیز بسته است به امام حسین(ع) پناه می‌آورند زیرا ایشان «ابا عبدالله» هستند؛ یعنی نسبت به امت پدری می‌کنند و همه اولیای الهی در دامن ایشان پرورش پیدا کرده‌اند.

حجت الاسلام والمسلمین میرباقری با اشاره به اجر و پاداش فراوان خداوند برای بلا گفت: اگر انسان به بلایی گرفتار شود نخست در مقابل خداوند التماس کرده و بعد گلایه می‌کند اما اگر جواب نشنید کفران کرده و صفش را از خداوند جدا می‌کند و می‌گوید «خدایی که جواب مرا ندهد چگونه عبادت کنم» در صورتی که در مقابل این بلا تربیت شده و اجر و پاداش می‎برد.

وی افزود: اما چگونه حضرت زینب(س) گودی قتلگاه، اسارت و شکنجه اهل بیت(ع) در مقابل نامحرمان و سر بریده برادر را جلو ابن زیاد دید و در متن سنگین‌ترین بلاها هنگامی که صحبت از خداوند شد این جملات را بیان فرمود که «چیزی جز زیبایی ندیدم»

حجت الاسلام والمسلمین میرباقری گفت: خداوند متعال و فیض الهی است که همه خوبان را به اندازه ظرفیت‌شان از سیدالشهدا(ع) بهره‌مند ساخته است و به برکت ایشان است که با وجود همه شیاطین انسی و جنی، قلب‌ها را به مجلس عزاداری‌اش می‌کشاند و با تطهیر قلوب آنها را از قید شیاطین آزاد می‌کند.

وی گفت: شیطان هر چقدر انسان را به لغزش وادار می‌کند امام حسین(ع) به انسان ثبات قدم می‌دهد و با موج عظیم فتنه‌هایی که در جهان وجود دارد و تحریکی که شیاطین در عالم ایجاد می‌کنند محافل معنوی هر روز شلوغتر می‌شود از این‌رو هنگام تولد ولی خدا شیاطین همه فرماندهان خودش را جمع می‌کند و می‌گوید «با وجود ولی خدا همه رشته‌ها و نقشه‌های ما بی‌فایده است.»

رییس فرهنگستان علوم اسلامی قم با اشاره به سوگند ابلیس برای منحرف کردن انسان‌ها گفت: شیطان با عبادت عجیبش که تا آسمان چهارم نیز بالا رفته بود بعد از گمراهی قسم خورد که بنی آدم را گمراه کند چون منحرف کردن بشر را در توانش می‌دید از این رو سیدالشهدا(ع) اگر دنبال شفاعت بودند برای این بود که بندگان خدا را از حیرت گمراهی و ظلمت شیاطین خارج کنند.

وی با اشاره به پرتوافشانی نور امام حسین(ع) بر قلوب شیعیان گفت: همان گونه که خورشید خانه ها را روشن می‌کند شعاع نور سیدالشهدا(ع) نیز بر قلب شیعیان می‌تابد و قلب آنها را روشن می‌کند زیرا مجالس عزای امام حسین(ع) مجلس تطهیر قلوب است و چه انسان هایی که بعد از عمری انحراف دوباره برمی گردند و اصلاح می‌شوند.

سیدالشهدا با برچیدن بساط ظلمانی شیطان مقدمات ظهور و رجعت را فراهم می‌کنند

حجت الاسلام والمسلمین میرباقری از آثار قیام سیدالشهدا(ع) در عالم به زمینه‌سازی ظهور و رجعت اشاره کرد و گفت: امام حسین با برچیدن بساط ظلمانی شیطان، مقدمات ظهور و رجعت را فراهم می کنند.

وی گفت: مزد عاشورای امام حسین(ع) ظهور امام زمان، رجعت ائمه اطهار(ع) و شفاعت شیعیان در قیامت است و امام با پهن کردن سفره توحید، بندگی، طاعت و قرب الهی تمام خوبان عالم از پیامبرانی همچون ابراهیم خلیل(ع) تا افراد معمولی را دعوت کرده است که تمام این آثار قطره‌ای از عنایت و پاداش خداوند به سیدالشهدا(ع) است.

رییس فرهنگستان علوم اسلامی قم گفت: خداوند به سیدالشهدا(ع) بی‌حساب پاداش داده و بزرگترین وسیله شفاعت پیامبراکرم(ص) از امت در مقابل پروردگار امام حسین(ع) است و هر کسی در دلش یک نقطه روشن باشد امام حسین(ع) وی را رها نمی کند تا به بهشت برساند.

وی با بیان این که کسی در زمان معاویه جرأت مدح حضرت علی(ع) را نداشت گفت: فردی به معاویه گفت چرا این قدر بر بنی هاشم سخت گرفته‌ای گفت «این مرد هاشمی اسم خودش را کنار اسم خدا گذاشته است و من تا این اسم را دفن نکنم آرام نمی گیرم» که معاویه می‌خواست بعد از نام پیامبراکرم(ص) نام خدا را از میان بردارد.

حجت الاسلام والمسلمین میرباقری افزود: ابراهیم پسر طلحه در مسیر شام خود را به کاروان اسرای اهل بیت(ع) رساند و چون امام سجاد(ع) را دید از حضرت پرسید: علی بن حسین(ع)! حالا چه کسی پیروز است؟ (گویا فرزند طلحه شکست پدرش در جنگ با حضرت علی(ع) را در برابر چشمانش مجسم کرد و از روی انتقام جویی چنین گفت) که امام سجاد(ع) فرمودند: «اگر می خواهی بدانی پیروز واقعی کیست؟ هنگام نماز، اذان و اقامه بگو.»

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.