عضو هیات علمی دانشگاه باقر العلوم بیان کرد:

جنگ سخت، کودتا و جنگ نرم، مراتب اعمال قدرت دشمنان اسلام

تاریخ انتشار:
عضو هیات علمی دانشگاه باقر العلوم در جلسه هم اندیشی مبلغان نخبه در عرصه ایمان و باورهای دینی گفت: دشمنان کشورهای اسلامی برای پیشبرد اهداف اشغالگرانه خود در گام اول از جنگ سخت و در مرحله بعد از کودتا و در نهایت از جنگ نرم استفاده می کنند.

به گزارش خبرنگار بلاغ، حجت الاسلام سیدمحمدتقی آل غفور در جلسه هم اندیشی مبلغان نخبه در عرصه ایمان و باورهای دینی با موضوع "روش های جنگ نرم در براندازی کشورهای هدف" که به همت اداره امور تبلیغ نخبگانی معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، در خصوص جنگ نرم و راه های مقابله با آن مطالبی را بیان کرد.

حجت الاسلام آل غفور به موضوع سیاست و معنای آن در جنگ نرم اشاره کرد و اظهار داشت: جنگ های نرم در فضای سیاسی مطرح و صورت می گیرد، البته منظور ما از سیاست در این کلام، یعنی علم و هنر بدست گرفتن قدرت و اعمال آن در راستای مقاصد خود در کشور هدف، است.

وی در ادامه مطالبه خود افزود: موضوع سیاست در جنگ نرم، قدرت است. یعنی فردی که وارد فعالیت های سیاسی می شود دنبال کسب قدرت است چه به آن اذعان داشته باشد یا به زبان نیاورد. باید توجه داشت قضاوت در مورد قدرت برمی گردد به نحوه و چگونگی اعمال قدرت بر افراد تحت امر، و الّا نفس قدرت مشکل ندارد و اگر در راه درست و به صورت صحیح اعمال شود کارگشا خواهد بود.

عضو هیات علمی دانشگاه باقر العلوم با اشاره به انواع اعمال قدرت و تحمیل آن توسط استکبار جهانی بر دولت های منطقه، بیان کرد: استکبار در زمان های گذشته برای اعمال قدرت و دخالت در نظام کشورهای هدف براندازی، با لشکرکشی به سرحدّات آن کشور، وارد جنگ های سخت و فیزیکی می شد. اما با توجه به هزینه های بالای این نوع جنگ یا به اهداف خود دست پیدا نمی کردند یا در گاهی مواقع با شکست مواجه می شد.

حجت الاسلام آل غفور، روش "دست نشاندگی" یا همان کودتا را دیگر راه هجمه دشمن برشمرد و گفت: با گذر زمان و به موازات پیشرفت علم و هزینه های بالای جنگ سخت، نوع تهاجم کشور های استکبار در صده اخیر تغییر کرد و به شکل "کودتا" درآمد که کودتای 28 مرداد سال 1332 در ایران نمونه بارز آن می باشد.

وی با اشاره به زمان حال و تغییر شرایط و فضای کشورهای مورد تهاجم استکبار جهانی اظهار داشت: در حال حاضر با شکل جدیدی از اعمال قدرت و تحمیل عقائد استکبار جهانی بر کشورهای مورد هدف روبرو هستیم که نه شاهد لشکر کشی استکبار و نه گماردن فردی و به عنوان "دست نشانده" برای اعمال کودتا هستیم، بلکه با یک سری فعالیت های به ظاهر بشردوستانه و زیبا اما در باطن مخرّب و به هم زننده نظام و فرهنگ کشورهای هدف با عنوان "جنگ نرم" مواجه هستیم.

عضو هیات علمی دانشگاه باقر العلوم گفت: در جنگ سخت، مقاصد و اهداف دشمن بر کشور هدف تحمیل می شد اما در جنگ نرم با استفاده فضای رسانه ای و ایجاد باورهای غلط در بین افراد جامعه، کشور هدف آن را با طیب خاطر می پذیرد که این یک امر خطرناکی می باشد. چون در جنگ سخت دشمن و فعالیت های آن مشخص است و اگر تقابلی هم صورت نگیرد افراد آن کشور می دانند که فعالیت های دشمن مخرّب است، اما در جنگ نرم، مردم فعالیت های خصمانه دشمن را با دید  فعالیت های بشردوستانه می بینند.

حجت الاسلام آل غفور بیان کرد: در جگ نرم، کشور مهاجم در مرحله اول حتی مرحله دوم نیز قصد سرنگونی کشور هدف را ندارد. بلکه در پی استحاله آن نظام می باشد، چون نظامی که فقط اسم آن مثلاً "اسلامی" باشد اما رفتارهای غیراسلامی در آن رواج داشته باشد برای سرنگون شدن، فعالیت و هزینه های به مراتب کمتری را دارد.

گزارش تصویری

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.