سخنرانی آیت الله مصباح یزدی؛

دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران

تاریخ انتشار: 09:08 - 1400/11/18
پیروزی انقلاب اسلامی، که مرهون رهبری‌های مدبرانهٔ امام خمینی(ره)، حضور یکپارچهٔ مردم متدین، و اموزه‌های پویای مکتب تشیع بوده است، تاثیر فراوانی بر تحولات داخلی، منطقه‌ای و جهانی داشته است، به‌طوری که با اندک تاملی می‌توان به دستاوردهای ان پی برد.
دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران

پایگاه اطلاع رسانی بلاغ| سخنرانی آیت الله مصباح یزدی؛ دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران

بسم الله الرحمن الرحیم

(وَاذْکُرُواْ اِذْ اَنتُمْ قَلِیلٌ مُّسْتَضْعَفُونَ فِی الاَرْضِ تَخَافُونَ اَن یتَخَطَّفَکُمُ النَّاسُ فَاوَاکُمْ وَاَیدَکُم بِنَصْرِهِ وَرَزَقَکُم مِّنَ الطَّیبَاتِ لَعَلَّکُمْ تَشْکُرُون)[1]؛ و به یاد اورید هنگامی را که شما در زمین، مردمی اندک و مستضعف بودید، می‌ترسیدید مردم شما را بربایند، پس [خدا] به شما پناه داد و شما را به یاری خود نیرومند گردانید و از چیزهای پاک به شما روزی داد. باشد که سپاس‌گزاری کنید.

مقدمه
انقلاب اسلامی انچنان قدرت‌های جهانی را در حیرت فرو برد و بر صورت ستمگران سیلی نواخت که برخی از ان‌ها هنوز هم نتوانسته‌اند تعادل خود را به دست اورند. به‌همین سبب، از روی سرگردانی و حیرت، گاهی نعرهٔ مستانه سر داده، تهدید به جنگ می‌کنند و گاهی از روی عجز و ناتوانی تقاضای مذاکره و سازش می‌نمایند. باید سال‌ها، و شاید قرنی، بگذرد تا بتوان این حادثهٔ عظیم تاریخی را به‌طورکامل تبیین و بازشناسی کرد. برای فراهم ساختن زمینهٔ تحقق چنین جامعه‌ای، هزاران پیامبر از جانب خداوند مبعوث گردیدند؛ لیکن به چنین توفیقی دست نیافتند. تنها نمونه‌ای که بر اساس ایات قران کریم می‌توان از ان یاد کرد، حکومت حضرت سلیمان(ع‌)‌ است که عظمت ان به این وسعت نبوده است. با این وجود، بسیاری از ما، همانند ماهی در اب که از اهمیت اب غافل است، از وجود چنین نعمت بزرگی غافلیم که البته باید از باب:

(وَاَمَّا بِنِعْمَهِ رَبِّکَ فَحَدِّث)[2]؛ و از نعمت پروردگار خویش [با مردم] سخن گوی،

به بیان عظمت این انقلاب پرداخت تا همگان نسبت به نعمتی که به انان عطا شده، از اگاهی لازم برخوردار شوند.

از این‌رو، در این درس تلاش خواهد شد تا به بخشی از این دستاوردها اشاره شود تا نسل سوم انقلاب، که نیازمند تصویر صحیحی از دوران پیش و پس از انقلاب است، به درک این حرکت اجتماعی نایل اید.

دستاوردهای انقلاب اسلامی را می‌توان در دو حیطهٔ داخلی و خارجی مورد بررسی قرار داد که در این درس به زوایای مختلف ان اشاره خواهد شد.

دستاوردهای داخلی انقلاب اسلامی
الف ـ تحقق ارمان‌های والای اسلامی
با وقوع انقلاب اسلامی، زمینه‌ای فراهم گردید تا ارزش‌ها و احکام اسلامی جامهٔ عمل به خود پوشاند و جامعهٔ اسلامی رنگ الهی به خود بگیرد. این دستاورد عظیم، حرکت چندین هزار سالهٔ انبیا و اولیای الهی را در جهت استقرار حکومت دینی به ثمر نشاند. یکی از دستاوردهای این نظام ان است که ارزش‌های والای اسلامی، روز به روز، از جایگاه رفیع‌تری در جامعه برخوردار می‌شوند، عدالت بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار می‌گیرد، از وجود تبعیض‌های ناروا کاسته می‌شود، شایسته‌سالاری بر امور جامعهٔ اسلامی حکم‌فرما می‌گردد، و روحیهٔ ایثار و فداکاری ترویج می‌شود.

در سایهٔ این دستاورد و رحمت الهی بود که در صحنهٔ دفاع مقدس جمهوری اسلامی ایران نیز ما شاهد جان‌فشانی‌ها و ایثارِ ازخودگذشتگانی بوده‌ایم که از تمام زندگی مادی خود چشم‌پوشی کرده، قدم در راهی گذاشتند که جز سختی و مرارت و محرومیت چیز دیگری را به همراه نداشت. همین افراد علی‌رغم تمام این مشقات، هنگامی که نعمت‌های بسیار عظیم خداوند را مشاهده می‌کنند که خداوند متعال به سبب چنین مقاومتی به ملت سرافراز ایران ارزانی داشته است، ارزو می‌کنند که ای کاش تمام عمر ان‌ها در جبهه‌ها گذشته بود. اینان با پیروی از انبیای الهی سعادت معنوی و اخروی را دنبال می‌کنند و از بهره‌های مادی و رفاه این جهانی می‌گذرند و در این راه نه تنها اهمیتی به زندگی مادی نمی‌دهند؛ بلکه عاشقانه زندگی دنیوی خود را به عنوان هدیهٔ کوچکی به پیشگاه محبوب خویش تقدیم می‌دارند. این امر ناشی از اثر تربیتی حرکت انبیا در میان انان است که این‌چنین مست شهادت گردیده‌اند و لذت‌های دنیا برای ان‌ها ارزشی ندارد. به سبب همین تفکرات و اندیشه‌ها بود که انان ره صدساله را در یک شب پیمودند و خود را به درجه‌ای رساندند که اولیای الهی پس از سال‌ها ریاضت به‌ان دست می‌یابند.

با توجه به اینکه، تحقق ارمان‌های والای اسلامی، مهم‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی به‌شمار می‌رود، مردم و مسوولین نظام جمهوری اسلامی باید نقش اساسی در حفظ این دستاورد ایفا ‌کنند، از نظر شما مردم برای حفظ این دستاورد چه وظیفه‌ای دارند؟ مسوولین در این زمینه چه تکالیفی بر گردن دارند؟ با دوستان خود به گفت‌وگو بنشینید و ضمن یافتن پاسخ این سوالات، مشخص سازید که ایا این دو دسته به وظایف خود در این مورد عمل کرده‌اند یا خیر.

ب ـ رفع اختناق از عموم مردم و به ویژه مسلمانان
یکی از برکات عظیم این انقلاب، رفع اختناق از اکثریت مردم این مرز و بوم بود. به‌جز افراد سرسپردهٔ رژیم سابق، سایر اقشار جامعه در اختناق و فشار به سر می‌بردند و بسیاری از افراد در معرض رفتارهای ظالمانهٔ ان رژیم قرار داشتند. از این جهت، این انقلاب، برکاتی را هم برای مسلمانان کشور و هم برای غیر مسلمانان به ارمغان اورد. زمانی عظمت این مساله درک خواهد شد که مراتب ظلم و ستمی که ان رژیم برای مردم در نظر گرفته بود، مورد ارزیابی قرار گیرد.

یکی از ثمرات این انقلاب را باید برکاتی دانست که تنها، برای مسلمانان کشور حایز اهمیت است. مسلمانان در رژیم سابق دچار محدودیت‌های زیادی بودند و قادر به انجام ازادانهٔ بسیاری از تکالیف دینی خود نبودند و حتی از نوشتن و بیان برخی از مسایل دینی محروم بودند. با پیروزی انقلاب اسلامی، این مانع برداشته شد و به مسلمانان این مرز و بوم این ازادی را عطا فرمود تا بتوانند وظایف دینی خود را، ان‌گونه که اسلام خواهان ان است، انجام دهند.

در اثر اختناق موجود در ان زمان، عناصری یافت می‌شدند که اسلام را به‌صورت تحریف شده ترویج می‌کردند و کسی هم قدرت جلوگیری از ان را نداشت. کار به‌ ان‌جا کشیده بود که نشریه‌ای به نام فرقان، با صراحت، حضرت امام خمینی(ره) را مورد اتهام قرار داده، او را یکی از همکاران استعمار معرفی کرد. انان ایات و احادیث را ان‌گونه که خود می‌خواستند، ابلاغ می‌کردند و قران را طبق خواستهٔ خود تفسیر می‌‌کردند. در کنار این گروه، گروهک‌های چپ‌گرا و کمونیست دیگری نیز حضور داشتند که تبلیغات دامنه‌داری را علیه اسلام دنبال می‌کردند.

برای مردم ایران، در ان دوران، رهی برای سرنگونی ان رژیم جز دعا باقی نمانده بود! با استمرار عمر ان رژیم، برخی ناامید گشتند و دعاهای خود را غیر قابل استجابت احساس می کردند. در زمان انبیای الهی نیز چنین وضعیتی وجود داشته است و مردم تصور می‌کردند که فرستادگان خداوند، وعده‌های پوچ داده‌اند و حتی خود فرستادگان الهی نیز نسبت به اجابت دعای خویش مایوس می‌گردیدند؛ ولی پس از مدت زمانی، خداوند پیروزی را برای انان به ارمغان می‌اورد:

(حَتَّی اِذَا اسْتَیاَسَ الرُّسُلُ وَظَنُّواْ اَنَّهُمْ قَدْ کُذِبُواْ جَاءهُمْ نَصْرُنَا فَنُجِّی مَن نَّشَاء)[3]؛ تا هنگامی که فرستادگان [ما] نومید شدند و [مردم] پنداشتند که به انان واقعاً دروغ گفته شده، یاری ما به انان رسید. پس کسانی را که می خواستیم نجات یافتند.

در ان زمان که دیگر امیدی به سرنگونی ان رژیم غول‌پیکر وجود نداشت، خداوند به یاری مردم ایران شتافت و خواستهٔ انان را محقق ساخت. ستاره‌ای طلوع کرد و برقی بدرخشید و جانشین ان رژیم منحوس گردید.

ج ـ به ارمغان اوردن وحدت میان اقشار مختلف جامعه
یکی از بزرگ‌ترین برکاتی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران نصیب ملت ایران گردید، وحدت اقشار مختلف مردم بود. وحدتی که در اوایل انقلاب در میان اقشار مختلف جامعه تحقق یافت، باعث شد تا اوضاع و احوالی رویایی در تاریخ بشریت به وجود اید. پیش از پیروزی انقلاب، در سرمای زمستان و در زمان اعتصابات، جوانان این مرز و بوم ساعت‌ها در صف می‌ایستادند تا ظرف نفتی فراهم اورند و ان را در اختیار همسایگانی قرار دهند که توان ایستادن در ان صف‌ها را نداشتند. در ان زمان حتی رهبر کبیر انقلاب و بزرگ‌ترین شخصیت قرن، تنها به همان میزان جیره‌بندی که برای همگان وجود داشت، اکتفا می‌کرد. در همان زمان که در اثر جنگ، مواد غذایی کشورمان محدود گردید و جیره‌بندی‌هایی در نظر گرفته شد، ان رهبر عظیم‌الشان از گوشت یخ‌زده‌ای استفاده می‌کرد که فقیرترین افراد جامعه از ان بهره می‌بردند. در جهان کمتر موردی را نظیر این‌گونه موارد می‌توان یافت و این‌گونه حکایت‌ها را باید در افسانه‌ها جست‌وجو کرد. این احساس یگانگی و وحدت، که بین اقشار ملت در سایه انقلاب اسلامی به وجود امد، باید حفظ گردد تا همچنان نظام پابرجا باقی بماند.

به نظر شما، ایا ان وحدت و انسجام ابتدای تشکیل نظام جمهوری اسلامی، همچنان باقی است؟ اگر پاسخ منفی است، علّت ان را در چه می‌دانید و اگر پاسخ مثبت است، نمونه‌هایی را ذکر نمایید که این امر را به وضوح نشان دهد.

3 ـ دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصهٔ بین‌الملل
ارمغانی که انقلاب اسلامی، به برکت رهبری‌های مدبرانهٔ امام خمینی به همراه اورد، منحصر به داخل کشور نبوده، کل جهان را تحت تاثیر خود قرار داد. دستاوردهای این حرکت بزرگ تاریخی در عرصهٔ روابط بین‌الملل را می‌توان متوجه گروه‌های مختلفی دانست که به برخی از انها اشاره می‌شود:

الف ـ دستاوردهای مخصوص شیعیان
شیعه همواره در طول تاریخ، در میان امّت اسلامی و سایر ملل، تحت ستم و فشار بود و شیعیانی که در میان گروه‌های دیگر زندگی می‌کردند، از این‌که نام انان به عنوان شیعه یاد شود خجالت می‌کشیدند. علت هم ان بود که در طول تاریخ، اتهام‌های زیادی به شیعیان نسبت داده شده بود و دفاع در مقابل این هجمهٔ گستردهٔ تبلیغاتی نیز امکان‌پذیر نبود.

حتی در سال‌های اواخر عمر رژیم پهلوی، به دلیل کمک‌های ان رژیم به رژیم صهیونیستی، شیعیان متهم به حمایت از یهود گردیدند و (برادر خواندهٔ یهود) خوانده شدند.

با پیروزی انقلاب اسلامی، شیعیان و پیروان اهل بیت‌ علیهم السلام در میان سایر مسلمانان احساس عزّت و سربلندی کردند. و همین عزّت است که در راس دستاوردهای این انقلاب قرار دارد:

(وَلِلَّهِ الْعِزَّهُ وَلِرَسُولِهِ وَلِلْمُوْمِنِین)[4]؛ و عزّت از انِ خدا و از انِ پیامبر او و از انِ مومنان است.

از این‌رو باید تلاش شود تا این شرف و عزّت، با جان و دل مورد محافظت قرار گیرد.

بی‌تردید، نظام ایده‌ال در اندیشهٔ اسلامی، همان نظامی است که خداوند منّان، وعده داده است که به دست مبارک حضرت ولی عصر‌ تشکیل خواهد شد و افتخار نظام جمهوری اسلامی نیز ان است که گام‌هایی را در جهت نزدیک شدن به ان نظام و فراهم شدن بستر و زمینه‌ای مناسب برای تحقق ان برداشته است. در صورتی که روند حرکت این نظام به‌گونه‌ای باشد که در حال حاضر مشاهده می‌شود، امید می‌رود که این نظام به اهداف عالی خود دست یابد. بررسی دستاوردها و نتایجی که این نظام در داخل و خارج از کشور به‌بار نشانده است، حاکی از ان است که پیشرفت محسوسی در این زمینه وجود داشته است و در راستای تشکیل حکومت جهانی ان حضرت‌‌، اقدامات شایسته‌ای صورت گرفته است. این امر حاکی از پیروزی انقلاب اسلامی در دست‌یابی به اهداف خود می‌باشد و از این‌رو مردم و مسوولین نظام باید از خداوند متعال سپاس‌گزار باشند که به انان این توفیق را عطا فرموده که توانستند این نظام را به سمت هدف مطلوب خود هدایت کنند.

به نظر شما، با استقرار حاکمیت جمهوری اسلامی در ایران، ایا علاوه بر مواردی که ذکر گردید، تغییر محسوسی نسبت به وضعیت شیعیان در جهان پدید امده است؟ در این زمینه با دوستان خود به بحث بنشینید و با ذکر موارد متعدد، این مساله را مورد بررسی قرار دهید.

ب ـ دستاوردهای مخصوص مسلمانان
نهضت اسلامی مردم ایران، نه‌تنها عزّت شیعیان و امید به ظهور منجی عالم بشریت را به همراه داشت؛ بلکه باعث سربلندی و عزّت سایر مسلمانان نیز گردید. تا پیش از انقلاب اسلامی، مسلمانان در کشورهای غربی و محافل مسیحی، از مسلمان بودن خود شرم می‌کردند؛ به خصوص، اگر کسی از انان ملتزم به احکام شرعی از قبیل نماز، روزه و سایر واجبات بود، به مرتجع بودن متهم می‌گردید. اما با پیروزی انقلاب اسلامی مسلمانان به مسلمان بودن خود افتخار می‌کنند و از ان احساس غرور می‌نمایند.

ج ـ دستاوردهای مخصوص طرفداران ادیان مختلف
انقلاب اسلامی ایران، نه تنها عزّت اسلامی را برای مسلمانان جهان به ارمغان اورد؛ بلکه طرفداران ادیان دیگر را نیز به تکاپو انداخت و انان را نسبت به دین‌داری خویش مفتخر ساخت؛ به‌طوری که حتی برخی از روسای جمهور اروپا، و به عنوان نمونه، رییس جمهور اسبق اتریش، با صراحت اعتراف کردند که بعد از حرکت امام در ایران، انان نیز به دیندار بودن خود، افتخار می‌کنند. برخی از اسقف‌های بزرگ مسیحی نیز با صراحت اظهار داشتند که حرکت امام در ایران به انان جرات داد تا اشکارا به ترویج مسیحیت و اصل دین و اعتقاد به خدا بپردازند.

4. ملاک پیشرفت در انقلاب اسلامی
از ان‌جا که مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی، فرهنگی بوده است، برای بررسی پیشرفت انقلاب اسلامی باید بیش از هر چیز عوامل فرهنگی و فکری را مورد توجه قرار داد. بنابراین برای بررسی و ارزیابی میزان رشد انقلاب اسلامی، نمی‌توان به گسترش فعالیت‌های اقتصادی استناد کرد. صنعت بسیاری از نقاط جهان پیشرفت کرده است؛ لیکن این امر ارتباطی با مسلمان بودن یا نبودن انها نداشته است، بلکه شرایط و انگیزه‌های خاصی باعث این رشد شده است. در کشور ما نیز اگر در صنعت، پیشرفتی مشاهده شود، نمی‌توان ان را صد در صد به پای انقلاب گذاشت. عکس این مطلب نیز صادق است و مشکلات اقتصادی را نباید به گردن انقلاب انداخت، زیرا بسیاری از کشورهای غیر مسلمان نیز به این افت‌ها مبتلا شده‌اند.

بنابراین، در صورتی‌که امار نشان از ان داشته باشد که درصدِ افکار متمایل به اسلام افزایش یافته است، می‌توان ادعا کرد که انقلاب پیشرفت کرده است، وگرنه نمی‌توان چنین ادعایی را داشت. البته تنها از بُعد کمیت نباید به قضاوت نشست، بلکه باید به کیفیت نیز نظر کرد، زیرا در مورد ارزیابی افزایش یا کاهش پایبندی افراد نسبت به زمان اول انقلاب، به اسانی نمی‌توان از روش‌های اماری بهره گرفت، بلکه نیاز به فرمول‌های پیچیده‌ای است که تحلیل کیفی را نیز در بر داشته باشد.

البته گاهی اسلامی بودن انقلاب، زمینه را برای رشد انسان‌ها فراهم می‌سازد و انان را وامی‌دارد تا توانایی‌های خود را بروز دهند؛ به عنوان نمونه، می‌توان ادعا کرد که اسلامی بودن انقلاب، زمینهٔ رشد جوانان را فراهم کرده است. برای اثبات این مدعی، باید با روش علمی ثابت کرد که اسلامی بودن انقلاب باعث شده است تا جوانان این مرز و بوم، به جای عشرتکده‌ها به سمت ازمایشگاه‌ها و به جای مراکز فساد به سمت کتابخانه‌ها روی اوردند.

در صورت اثبات چنین مطلبی می‌توان این ادعا را پذیرفت که رشد جوانان در این زمینه، یکی از ثمرات انقلاب است.

اگرچه ملاک‌های متفاوتی برای پیشرفت در انقلاب اسلامی ذکر گردیده است، امّا هرکس که به این بحث پرداخته است، زاویهٔ خاصّی را مدنظر قرار داده و اساس پیشرفت یا عدم پیشرفت انقلاب را به ان مورد خاص پیوند زده است. از نظر شما، چگونه می‌توان پیشرفت انقلاب اسلامی را مورد ارزیابی قرار داد؟ در این زمینه، چه ابعادی را باید مورد توجه قرار داد؟ ایا ارتباطی میان ملاک‌های مختلف می‌توان ایجاد کرد؟

5. کارامدی نظام جمهوری اسلامی در اینهٔ امار
هرچند که مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی، دستاوردهایی فرهنگی بوده است، لیکن عملکرد سال‌های پیشین نظام جمهوری اسلامی حاکی از ان است که در حوزه‌های دیگر نیز موفقیت‌های چشمگیری برای ملت ایران به دست امده است که در این‌جا به برخی از ان موارد اشاره می‌‌‌‌شود:

1. هرچند که تولید و توزیع مواد مخدر در کشور همسایهٔ ایران، افغانستان، از رقم بالایی برخوردار است و این امر جوانان ایران را به شدت تهدید کرده و می‌کند، لیکن به قدری در این جهت نظام جمهوری اسلامی از خود حساسیت نشان داد که در سال 1382 از سوی سازمان بین‌المللی مبارزه با مواد مخدر به عنوان موفق‌ترین کشور در امر مبارزه با مواد مخدر معرفی گردید. این در حالی است که در زمان رژیم پهلوی، شاه و بستگان او نقش مهمی در معاملات مواد مخدر ایفا می‌کردند.

2. نظام جمهوری اسلامی ایران، علی‌رغم توطیه‌های همیشگی قدرت‌های بزرگ جهان

از طریق تحریم اقتصادی، به راه انداختن جنگ عراق علیه ایران، کودتا و اموری از این قبیل، در عرصه‌های مختلف کارامدی خود را نشان داده است. به عنوان نمونه، رشد تولید ناخالص داخلی، در سال 1368 برابر با 6/9514 میلیارد ریال بوده است که در سال 1375، به 14649 میلیارد ریال (یعنی 4/6 درصد رشد متوسط سالانه) افزایش یافت.

3. در بخش کشاورزی، از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، شاهد رشد ارزش افزودهٔ بخش کشاورزی بوده‌ایم، به‌طوری که ارزش افزودهٔ این بخش از 2746 میلیارد ریال در سال 1368 به 9/3822 میلیارد ریال در سال 1375 رسیده است که از متوسط رشد سالانه‌ای معادل 84/4 درصد برخوردار است. این رشد در سال‌های 78، 79 و 80 نیز به ترتیب، 54/13، 56/12 و 09/12 درصد بوده است.

در زمینه دستاوردهای بخش کشاورزی باید خاطرنشان سازیم که در حیطه کشاورزی و دامداری، بنا بر امار رسمی دولت در سال 1356، دولت فقط توان تامین مواد غذایی مردم خود را برای 33 روز در سال داشت و ناچار بود تا باقی موادغذایی را از خارج وارد کند؛ ولی هم اینک کشورمان، به رغم رشد سریع جمعیت، به مرز خودکفایی رسیده است؛ به گونه ای که با توجه به اینکه تولید گندم در سال 1356، 1/5 میلیون تن بوده وکشورمان سال ها از بزرگترین واردکنندگان گندم در دنیا محسوب می گردد، در سال 1383، با تولید بیش از 14 میلیون تن، توانست در تولید این محصول استراتژیک به خودکفایی دست یابد. 1

4. بر اساس سرشماری‌های عمومی در سالهای 1355، 1365، و 1370 از افراد 6 ساله و بیشتر، نسبت با سوادان به ترتیب 47/47، 78/61 و 06/74 درصد بوده است. در سال 1382 نیز این نسبت به 85 درصد رسیده است.

5. در بخش اموزش عالی نیز شاهد رشد چشمگیری بوده‌ایم، به طوری که تعداد دانشجویان، که در سال تحصیلی 1357 ـ 1356 فقط 160000 نفر بوده است، در سال 1374 ـ 1373 به 478450 نفر رسیده است. البته این امار بدون توجه به امار دانشجویان داشنگاه ازاد اسلامی است که با احتساب دانشجویان این دانشگاه، هم‌اینک حدود 2 میلیون دانشجو در کشور وجود دارد. بر این اساس، تعداد طرح‌های تحقیقاتی و نیز شمار محققان کشور، سال به سال رشد فزاینده‌ای داشته است و تدوین مقالات در نشریات معتبر داخلی و خارجی نیز به شدت رو به افزونی بوده است.

6. رشد دانشجویان تنها رشدی کمی نبوده است، بلکه از جهت کیفی نیز موفقیت‌های بی‌شماری نصیب دانشجویان در المپیادها و سایر عرصه‌های رقابتی شده است، به طوری که در بسیاری از رقابت‌ها دانشجویان ایرانی از دانشجویان کشورهای صنعتی نیز پیشی گرفته‌اند.

7. در این میان نباید از تاسیس مراکزی غفلت ورزید که برای گسترش تفکر شیعی و اسلامی، طلاب و دانشجویان خارجی را زیر پوشش خود گرفته‌اند.

8. در بخش عمران و سازندگی نیز کشورمان پس از پیروزی انقلاب اسلامی جهش بزرگی را نشان می‌دهد؛ به طوری که هم اینک 95 درصد روستاهای کشور از نعمت برق برخوردارند. در این حوزه، نکتهٔ قابل توجه انکه کشورمان در مراحل احداث شبکهٔ انتقال و توزیع برق به خودکفایی رسیده است و علاوه بر تامین نیازمندی‌های داخلی، دانش فنی و محصولات تولیدی شرکت‌های ایرانی به بسیاری از کشورهای جهان و حتی کشورهای اروپایی صادر می‌شود. در زمینهٔ گازرسانی نیز هم اینک 38 میلیون نفر از جمعیت کشور تحت پوشش شبکهٔ گازرسانی قرار گرفته‌اند و مردم بیش از 400 شهر و 750 روستا از نعمت گاز طبیعی برخوردار گردیده‌اند. ظرفیت روزانه پالایشگاهی گاز طبیعی کشور نیز از 23 میلیون متر مکعب در سال‌های پیش از انقلاب، به 132 میلیون متر مکعب در سال 1374 رسیده است. در بخش سدسازی نیز قابل توجه است که تعداد سدهای در حال بهره‌برداری در طول دوران پیش از پیروزی انقلاب فقط 13 سد بود که این میزان در پایان سال 1381 به 126 سد رسید. در بخش اب و فاضلاب نیز از مجموع جمعیت شهری کشور در سال 1357، 6/74 درصد تحت پوشش اب اشامیدنی سالم قرار داشتند که این رقم در پایان سال 1381 به 7/97 درصد رسید. در مورد شبکهٔ فاضلاب نیز در سال 1357، تنها 8.5 درصد از جمعیت شهری زیر پوشش قرار داشتند، لیکن در پایان سال 1381، این نسبت به 7/18 درصد افزایش یافت. همچنین نباید از توسعهٔ چشمگیر عمرانی روستاهای کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی غافل ماند.

9. در این‌جا تنها به بخشی از دستاوردهای انقلاب اسلامی اشاره شد و دستاوردهای بزرگ‌تر را ما در عرصه‌های دیگری همچون صنعت و معدن، کشاورزی و دامپروری، بهداشت و درمان، ساختمان و مسکن، بازرگانی، امور دفاعی، تربیت بدنی، فرهنگ و سیاست (در عرصه‌های داخلی و خارجی) پس از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد بوده‌ایم که حاکی از کارامدی نظام جمهوری اسلامی دارد.[5]

البته ذکر این دستاوردها به معنای نفی کاستی‌ها نیست؛ بلکه تنها به‌این معناست که انقلاب اسلامی نه تنها توانست از بعد فرهنگی تاثیری عمیق بر روح و اندیشهٔ مردم بر جای گذارد، بلکه در عرصه‌های مختلف فرهنگی، سیاسی و اجتماعی تحولاتی اساسی ایجاد کرده است.

6. خلاصه و نتیجه‌گیری
1. انقلاب اسلامی، در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی دستاوردهای فراوانی را به همراه داشته است که شناخت ان‌ها می‌تواند حقایق پیش و پس از انقلاب را بهتر نمایان سازد.

2. در عرصهٔ داخلی، انقلاب اسلامی موجب تحقق ارمان‌های اسلامی گردید و اختناق را از سر اکثریت مردم کشور برطرف ساخت.

3. در عرصهٔ بین‌الملل و در ارتباط با شیعیان، انقلاب اسلامی موجب شد تا شیعیان از اتهامات نسبت داده شده به انان در قبل از انقلاب رهایی یابند و احساس عزّت نمایند. همچنین با وقوع انقلاب اسلامی امید شیعیان به ظهور حضرت حجت? افزایش یافت.

4. در عرصهٔ بین‌الملل و در ارتباط با مسلمانان، انقلاب اسلامی عزّت مسلمانان را به همراه داشت و عمل به واجبات شرعی، به سبب خارج شدن مسلمین از انزوا، تسهیل گردید.

5. در عرصهٔ بین‌الملل و در ارتباط با ادیان دیگر، انقلاب اسلامی باعث تحرک دینداران در جهان گردید و متدینان به دین خود مباهات می‌کردند.

6. مهم‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی، دستاوردهای فرهنگی بوده است، از این‌رو در ارزیابی پیشرفت انقلاب تنها باید به عوامل فرهنگی و فکری توجه داشت و رشد انسان‌ها در حوزه‌های گوناگون را نیز باید در سایهٔ رشد فرهنگی و پای‌بندی به باورها و ارزش‌های اسلامی، مورد تحلیل و ارزشیابی قرار داد.

 

پی نوشت ها:

[1]. انفال: 26.

[2]. ضحی: 11.

[3]. یوسف: 110.

[4]. منافقون: 8.

[5]. برگرفته از: علی اکبر کلانتری، رویش؛ درامدی بر کارامدی نظام جمهوری اسلامی.

 

منبع: حوزه نت

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.