چهارشنبه ۸ تير ۱۴۰۱ /۲۹ ذو القعدة ۱۴۴۳

مسیر

پرسش و پاسخ دینی
امام صادق(علیه السلام) می‌ فرمایند: همه شما شیعیان به شفاعت پیامبری که اطاعتش کردید و یا وصی ایشان حضرت امیرالمؤمنین و اولاد طاهرینش داخل بهشت می‌ شوید، اما به خدا سوگند آنچه بر شما می‌ ترسم از برزخ است.
آخرت

به گزارش بلاغ به نقل از فارس، عالم مردگان از جمله عوالمی است که همواره وقتی با آن مواجه می‌ شویم سؤالات و ابهامات بسیاری برای ما به وجود می‌ آید و هر فردی علاقه دارد بیشتر از این عالَم بداند چرا که مرگ از جمله مباحثی است که هر فردی روزی با آن دست به گریبان خواهد شد. آنچه در ادامه می‌‌ آید بخش نخست از سلسله مباحثی است که به طرح پرسش و پاسخ درباره مرگ و معاد می‌ پردازد و از کتاب «عالم برزخ؛ عالم حیات و زندگی» نوشته حجت‌ الاسلام اسدالله محمدی‌ نیا از پژوهشگران حوزه علمیه قم عنوان می‌ شود.

امام صادق (علیه السلام) در این مورد فرمود:

«إنَّ أَرْوَاحَ الْمُؤْمِنِینَ لَفِی شَجَرَةٍ مِنَ الْجَنَّةِ یَأْکُلُونَ مِنْ طَعَامِهَا وَ یَشْرَبُونَ مِنْ شَرَابِهَا وَ یَقُولُونَ رَبَّنَا أَقِمِ السَّاعَةَ لَنَا وَ أَنْجِزْ لَنَا مَا وَعَدْتَنَا وَ أَلْحِقْ آخِرَنَا بِأَوَّلِنَا»؛ ارواح مؤمنان در درختی در بهشت (برزخی) هستند، در آن جا از طعام و غذای بهشت (برزخی) می‌ خورند و از نوشیدنی‌ های آن می‌ نوشند و از خداوند می‌ خواهند که وعده خود را درباره آنان محقق سازد و آخرین آنان که در دنیا هستند به اولین آن ها که در عالم قبر هستند ملحق سازد.

شناخت یکدیگر و گفت‌ و گو با هم

امام صادق (علیه السلام) فرمود: «انّ الارواح فی صفة الجساد فی شجرة فی‌ الجنّة تعارف و تسائل فاذا قدمت الرّوح علی الارواح یقول: دعوها فانّها قد افلتت من هولٍ عظیم ثمّ یسألونها ما فعل فلانٌ و ما فعل فلانٌ، ان قالت لهم: قد هلک قالوا قد هوی هوی»؛ ارواح مؤمنان در اجساد و بدن‌ های (برزخی) در بهشت برزخی، یکدیگر را می‌ شناسند و از یکدیگر سؤال و پرسش می‌ کنند (و با هم گفت‌ و گو دارند)، هنگامی که روح جدیدی بر ارواحی که در عالم قبر هستند وارد می‌ شود، یکی از برزخیان می‌ گوید: او را رها کنید، زیرا او تازه از سختی‌ های لحظه جان دادن رها شده!

بعد از اینکه تازه‌ وارد، کمی استراحت کرد، از او سؤال می‌ کنند که فلان آقا چه کرد، فلان شخص چگونه بود؟ (هنوز در دنیا هست یا مرد) اگر فرد تازه وارد بگوید او زنده بود، برزخیان امیدوار می‌ شوند که در آینده او را ببینند، و اگر شخص تازه وارد بگوید: فلانی مرد، برزخیان گویند: حال که مرده و نزد ما نیامده، پس سقوط کرده و وارد جهنم برزخی شده است.

جویای حال زنده‌ ها در دنیا

امام صادق (علیه السلام) فرمود: «إِذَا مَاتَ الْمَیِّتُ اجْتَمَعُوا عِنْدَهُ یَسْأَلُونَهُ عَمَّنْ مَضَی وَعَمَّنْ بَقِیَ فَإِنْ کَانَ مَاتَ وَلَمْ یَرِدْ عَلَیْهِمْ قَالُوا قَدْ هَوَی هَوَی»؛ هنگامی که شخصی فوت می‌ کند در عالم برزخ، برزخیان اطراف او جمع می‌ شوند و از او درباره کسانی که مرده‌ اند و افرادی که هنوز زنده‌ اند سؤال می‌ کنند، اگر انسان تازه وارد بگوید: فلانی مرد، اما بر برزخیان وارد نشده باشد، گویند: پس فلان شخص در جهنم برزخی افتاده است.

حبّه عُرَنی یکی از اصحاب حضرت علی (علیه السلام) می‌ گوید: از آن حضرت درباره سخن گفتن و انس گرفتن ارواح در عالم قبر سؤال کردم. حضرت (علیه السلام) در پاسخ فرمود: «نعمْ ولو کشف لک لرأیتهم حلقا حلقا محتبین یتحادثون»؛ بله، اگر پرده‌ ها برای تو کنار رود خواهی دید که ارواح مؤمنان در برزخ به صورت حلقه‌ وار در حالی که دست‌ هایشان را در زانو ها حلقه زده‌ اند دور هم نشسته‌ اند و با یکدیگر حرف می‌ زنند.

آیا ائمه اطهار (علیهم السلام) در برزخ شفاعت دارند

از برخی روایات استفاده می‌ شود که شفاعت اهل بیت (علیهم السلام) مربوط به روز قیامت است و در برزخ شفاعتی نیست. بر همین مبنا؛ امام صادق (علیه السلام) فرمود: «.... امّا فی القیامة فکلکم فی الجنّة بشفاعة النّبیّ المطاع او وصیّ النّبیّ و لکنّی و الله اتخوّف علیکم فی البرزخ»؛ همه شما شیعیان به شفاعت پیامبری که اطاعتش کردید و یا وصی ایشان حضرت امیرالمؤمنین و اولاد طاهرینش (علیهم السلام) داخل بهشت می‌ شوید، اما به خدا سوگند آنچه بر شما می‌ ترسم برزخ است.

در مقابل این احادیث، روایات دیگری است که تصریح دارند که اهل بیت (علیهم السلام) در وقت مرگ بر بالین محتضر حاضر می‌ شوند و مرده آنان را می‌ بیند.

ارتباط در ایتا