پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۹ /۱۸ ذو القعدة ۱۴۴۱

مسیر

مدیر مؤسسه­ فرهنگی تبلیغی یاران سبز موعود در گفتگو با بلاغ عنوان داشت:
برگزاری نمایشگاه در ۱۰ سال پیاپی با پنج موضوع متفاوت طراحی و اجراشده که تا کنون قریب به ۸۰ هزار بازدید کننده داشته است.از جمله اهداف تأسیس دانشکده مدیریت فرهنگی دینی جهت تأمین مدیران اصیل فرهنگی مورد نیاز نظام از میان طلاب حوزه­­­­­­­­­­­ علمیه است.

حجت الاسلام مهدی روحی مدیر مؤسسه­ فرهنگی تبلیغی یاران سبز موعود عجل الله تعالی فرجه و از گروه های فعال معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی به گفتگو با خبرنگار بلاغ پرداخت و گفت: موضوع تبلیغ گروهی ما  تربیت مستمر دانش آموزان ممتاز با استفاده از روش ائمه اطهار برای یک بازه حداقل شش ساله است که دانش آموزان به صورت مبنایی با اصول اخلاقی و روش های تربیتی و مدیریتی و اعتقادی ائمه آشنا شده تا در خود بتوانند پیاده نمایند.

متن کامل  گفتگو با حجت الاسلام مهدی روحی در ذیل تقدیم خوانندگان می شود.

لطفا به طور کامل گروه تبلیغی خود را معرفی بفرمایید؟
مؤسسه­ فرهنگی تبلیغی یاران سبز موعود عجل الله تعالی فرجه متشکّل از ۱۵۰ تن از طلاب فاضل حوزه­ های علمیه­ برادران و خواهران از سال ۱۳۸۴ تحت اشراف حضرت آیت الله سیّد محمّد رضا مدرّسی یزدی (فقیه محترم شورای نگهبان) و جناب دکتر رمضانی (رئیس مرکز اسلامی هامبورگ) به مدّت ۱۲ سال است که به فعالیّت­های­ دینی برای عموم جوانان به ویژه دانش آموزان نخبه اشتغال دارد. ذیلاً معرّفی فشرده­ی مؤسسه و گزارش کوتاه فعالیّت­های ۱۲ سال گذشته تقدیم حضور می­گردد:
محور­های سه گانه­­ی  فعالیّت مؤسسه
الف) طرح حضور: حضور مبلّغین آموزش دیده در مدارس و سایر محافل و مجامع دانش آموزی مثل جشن­های شکوفایی(تکلیف)، تبلیغ چهره به چهره با دانش آموزان و پاسخ به پرسش ­های اورژانسی آنان. محتوای این جلسات، پیشاپیش تهیّه و تمرین می­شود.
ب) طرح تربیتی: دانش آموزان ششم ابتدایی با معدّل­ های بالا و بعد از مصاحبه حضوری، جذب و در قالب پایگاههای علمی فرهنگی مساجد تقسیم می­شوند. برای استاندارد سازی فرآیند تربیت این عزیزان، مدل تربیتی جامع و واحد تهیه شده است.
ج) نمایشگاه تفسیر تجسّمی قرآن کریم: نمایشگاه در ۱۰ سال پیاپی با پنج موضوع متفاوت، تحقیق، طراحی و اجراشد. که تا کنون قریب به ۸۰ هزار بازدید کننده داشته است (که اکثراً از مدارس بودند) و غرفه ها توسط روحانیون، بر اساس متون تهیّه شده برای بازدیدکنندگان روایت گردید.
د) طرح تربیت مربی: برگزاری دوره های آموزشی برای مربیان، مبلغان و فعالان فرهنگی در زمینه طرح تربیتی برای کودکان و نوجوانان و راه اندازی حوزه علمیه حضرت آیت الله بهجت در قم جهت آموزش علوم دینی، تبلیغی و تربیتی از خروجی های دانش آموزان ممتاز این موسسه جهت تربیت مربیان آینده این موسسه

اهمّ موارد چشم انداز مؤسسه
تأسیس دانشکده مدیریت فرهنگی دینی جهت تأمین مدیران اصیل فرهنگی مورد نیاز نظام از میان طلاب حوزه­­­­­­­­­­­ علمیه
تشکیل پژوهشکده یاران، جهت تأمین محتوایی و شکلی فعالیّتهای فرهنگی نوجوانان مدارس
تجهیز کلّیه مربّیان و گروههای تبلیغی مؤسسه به ابزارهای نوین همچون: لپ تاب، ویدئو پروژکشن و...
موزه­ دائمی و کامل تفسیر تجسّمی قرآن کریم با مقایسه با عهدین
تکمیل و تقویت هیأت علمی افتخاری مؤسسه
تهیّه و تولید ابزارهای هنری کمک تربیتی و کمک تبلیغی مورد نیاز مربّیان و مبلّغین
گسترش معارف شیعی در مناطق اهل سنت
گسترش طرح روحانی مدرسه
جذب و تربیت ده هزار دانش­آموز ممتاز مقطع راهنمایی در پنج سال آینده
أخذ مجوّز انتشارات
تأسیس باشگاه ورزشی برای دانش­آموزان ممتاز طرح                                                        

از چه زمانی فعالیت های گروه شروع کرده اید و چه انگیزه ای باعث شد شما به این عرصه وارد شوید؟

از سال ۱۳۸۶ با این موسسه شروع به فعالیت کردم و از آنجا که قریب ۲۱ سال با دانش آموزان برنامه های فرهنگی و تبلیغی و تربیتی دارم ؛آنچه که به عنوان یک برنامه ریزی متمرکز و هدفمند در این موسسه دیدم به جرأت میتوانم بگویم که در هیچ جا ندیده بودم و میزان بالای تاثیر در مخاطب را به وضوح میتوان حس کرد لذا مصمم در ادامه فعالیت در این موسسه شدم.

موضوع تخصصی شما در امر تبلیغ گروهی چیست و کمی در مورد اهمیت آن توضیح دهید؟

موضوع تبلیغ گروهی ما همانطور که قبلا اشاره کردم تربیت مستمر دانش آموزان ممتاز با استفاده از روش ائمه اطهار برای یک بازه حداقل شش ساله است که دانش آموزان به صورت مبنایی با اصول اخلاقی و روش های تربیتی و مدیریتی و اعتقادی ائمه آشنا شده و در خود بتوانند پیاده نمایند.
از جمله موضوعات کار شده توسط گروه تبلیغی یاران سبز موعود عجل الله تعالی برگزاری منبر ویژه دانش آموزی،کلاس­ روخوانی، روان­خوانی، مفاهیم اخلاقی قرآن، پرسش و پاسخ عمومی در مدارس،حلقه­ انس، حلقه تحقيق و پژوهش،برگزاری جشن گل پوشان، برگزاری همایش افق، همایش خانواده­ های دانش آموزان مرتبط، طرح مطالعه آثار استاد شهيد مطهّری ،اعتکاف ویژه دانش ­آموزی،  نهضت خدمت­ رسانی، کمک در برگزاری دوره­های عملی امدادگری و آموزش نظامی توسط نهادهای مربوطه برگزاری دوره­ روش های رشد و ارتقای درسی و مهارت زندگی، برنامه راهيان نور؛ زيارت مشهد مقدّس؛ زيارت قم و جمکران، بازديد از پروژه­های عمرانی با هدف نماياندن کارآمدی نظام، برنامه خلوت کوه و جنگل (اردوی يک و نيم روزه جهت ایجاد فرصت مطالعاتی در مورد خود و خدا)، برگزاری محفل خاطره با حضور رزمندگان دفاع مقدس و بازدید از موزه­های دفاع مقدس و سایر موزه­ها، بازدید از آسایشگاه های معلولین و جانبازان انقلاب اسلامی و بیمارستان­ ها می باشد.

آیا در این زمینه موفقیت هایی کسب کرده اید؟

الحمدلله خروجی های این مجموعه در مراکز علمی مطرح کشور و حوزه های علمیه مشغول به تحصیل بوده و همین که در فضا های مه آلود جامعه طریق درست را طبق فرامین رهبری بپیمایند یعنی به مطلوب خود رسیده ایم.
از جمله فعالیت ها و موفقیت ها میتوان به این موارد اشاره کرد؛

اعزام ۲۱۰۰۰ نفر روز از  مبلّغین برادر و ۱۲۰۰۰ نفر روز از خواهران حوزوی جهت تبلیغ در  مدارس استان.
برگزاری دست­کم ۱۹۰۰۰ جلسه­ پرسش و پاسخ با دانش آموزان در مدارس استان.
ارتباط فکری و معنوی با بیش از ۵۰۰۰ نفر از جوانان در طول سه سال تابستان در مساجد استان.
جذب و استمرار ارتباط با بیش از ۲۰۰۰ نفر از دانش آموزان ممتاز.
احداث ۲۲ پایگاه فرهنگی در مساجد استان.
برگزاری ۴۵۰۰۰ جلسه کلاس قرآن، احکام، حلقه انس، حلقه مطهّری شناسی و پژوهش.                    
برگزاری مراسم شب­های احیای دانش آموزی؛ اعتکاف دانش آموزی؛ عصر عرفه؛ دهه محرّم و .
برگزاری سه اردوی جمعی به تعداد ۲۷۰۰ نفر از گیلان به مقصد مشهد مقدّس
برگزاری دهها اردوی درون استانی و برون استانی به مقصد قم مقدّسه و مناطق جنگی
تهیّه و تدوین بیش از ۳۰۰۰ صفحه متن پژوهشی متناسب با جوانان
برگزاری نمایشگاه در پنج سال پیاپی جمعاً با حضور قریب به ۸۰۰۰۰ نفر بازدید کننده؛
برگزاری جشن شکوفایی برای ۲۰۰۰ دانش­آموز و جشن گل­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­پوشان برای ۴۰ نفر از دانش­­­­­­­­­­­­­­­­­­آموزان دختر ممتاز
آموزش ۲۰۰ نفر از مربّیان طرح کشوری چهره به چهره در چهار استان، با همکاری مرکز کانون­های مساجد کشور
برگزاری جلسات آموزشی برای مدارس علمیه حقّانی، شهید صدوقی و... حوزه­ی مقدّسه­ی قم
چاپ ۵ عنوان کتاب

توصیه و پیشنهاد شما برای تبلیغ گروهی طلاب چیست؟

گروه های بسیاری در کشور مشغول به فعالیت تبلیغی هستند و انصافا زحمات بسیاری هم میکشند اما اگر تداوم با مخاطب خاص و داشتن برنامه و اهداف کلان و طرح و برنامه های مدون نداشته باشند همه این فعالیت ها فقط یک مسکن موقت خواهد بود و در عمل زحمات دوستان منتج به نتیجه نخواهد بود

در پایان نظر شما در مورد حمایت های دفتر تبلیغات اسلامی چیست؟

دفتر تبلیغات اسلامی در حال حاضر حامی خوبی برای ما بوده ولی ساختن آلاچیق با نی و چوب زیبا و شاید در یک محیط تفریحی زیبا و دل انگیز باشد اما فقط برای چند ساعت یا حداکثر یک روز قابل بهره برداری باشد ؛ برای اینکه بتوانید برای چندین سال از یک مکان استفاده کنید که نیاز های امروز و فرداهای شما را پاسخ دهد نیازمند یک خانه مستحکم با تمام امکانات هستید که بسیاری از نیاز های شما را مرتفع کند .
حمایت همه جانبه از گروه هایی که توان نیرو سازی برای آینده نظام را دارند و میتوان از خروجی های آن انتظار پر کردن خلأ های موجود در نظام را داشت سرمایه گذاری برای بدست آوردن سودی کلان است که قابل مقایسه با سود ناچیز امروزی نیست.

نظرات

کلا حق با شماس