يكشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ /۱۶ محرم ۱۴۴۴

مسیر

علامه حسن‌زاده آملی می‌ گوید: استادم مرحوم علامه طباطبایی در خلوتی به من فرمودند: هر روز که مراقبتم قوی‌ تر است، شب تمثلات صاف‌ تری دارم.
علامه حسن زاده آملی

به گزارش بلاغ به نقل از فارس، علامه حسن‌زاده آملی متولد ۱۳۰۷، روحانی مجتهد، عارف، فیلسوف متأله و مدرس دروس حوزوی است، وی که تاکنون ۸۷ بهار را پشت سر گذاشته، یکی از اساتید مطرح اخلاق است که در فلسفه، عرفان، فقه، اصول، ادبیات، ریاضیات، علم فیزیک و شیمی و بسیار علوم دیگر نیز تخصص دارد.

در ادامه، توصیه کوتاهی از علامه حسن‌زاده آملی را با هم مرور می‌ کنیم:

 غلام همت آنم که زیر چرخ کبود/ ز هر چه رنگ تعلق پذیرد آزاد است

ای عزیز! مهم ترین ذکر مراقبت است که مقام عندیت است و مصاحبت با حق تعالی. همنشین خو می‌ گیرد و بدان شناخته می‌ شود و به قول فصیح لبید بن ربیعه صحابی: «والمرء یصلحه القرین الصالح».

عزیزان! خودتان را حساب کنید تا مصداق «یَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ یُرْزَقُونَ فِیهَا بِغَیْرِ حِسَابٍ» باشید، از بدی‌ ها استغفار کنید و از خوبی‌ ها حمد کنید که محاسبه، مراقبه می‌ آورد و مراقبه، حضور و حضور، فتوح به دنبال دارد!

مراقبت بذر سعادت است، فناء حاصل نمی‌ شود جز با توجه و مراقبت تام و آنچه شرط آن است دوام مراقبه است که «إِنَّ الَّذینَ قالوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ استَقاموا تَتَنَزَّلُ عَلَیهِمُ المَلائِکَةُ أَلّا تَخافوا وَلا تَحزَنوا وَأَبشِروا بِالجَنَّةِ الَّتی کُنتُم توعَدونَ» خو پذیر است نفس انسانیِ انسان به هر چه رو کند آن می‌ شود، چطور یک قطعه زغال در اثر مجاورت با آتش برافروخته می‌ شود، انسان هم بر اثر مراقبه و همنشینی با ملکوت، الهی می‌ شود، استادم مرحوم علامه طباطبایی در خلوتی به من فرمودند: آقا! هر روز که مراقبتم قوی‌ تر است، شب تمثلاتم صاف‌ تر است.

نظرات

ممنون از علامه حسن زاده بیشتر مطلب بزارین خدا قوت
ارتباط در ایتا