رفتن به محتوای اصلی
معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی:

تبلیغ گروهی، شکل برجسته و ارزنده تری از تبلیغ است

تاریخ انتشار:
معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی: هر چقدر مؤلفه های کارگروهی را پر رنگ تر کنیم، روحیه کار گروهی مان قوی تر خواهد شد و هرچقدر این مؤلفه ها تضعیف شود، روحیه کار گروهی کم می شود و آسیب های تبلیغ فردی نیز دامن گیر ما خواهد شد.

به گزارش خبرنگار بلاغ، حجت الاسلام والمسلمین سعید روستا آزاد، معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، در جلسه کمیته هدایت تبلیغی استان کرمان که با حضور سرگروه های تبلیغی و مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی کرمان در سالن اجتماعات معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد، ضمن خیرمقدم و تشکر از حضور در این جلسه گفت: بنده اولین بار برای تبلیغ دهه محرم به استان کرمان اعزام شدم. در کرمان هم به یکی از روستاهای شهر بم اعزام شدم. هنوز هم با اهالی آن منطقه ارتباط دارم. این مهربانی و محبتی که بنده از مردم کرمان دیده ام بسیار قابل توجه و ارزشمند است. خود این مسأله یک ظرفیت و ارزش به حساب می آید. مقبولیت روحانیت در کرمان و محبت اهل بیت(ع) که در قلب مردم این استان است بسیار تأمل برانگیز است. این منطقه، مکانی نبوده که اهل بیت(ع) از آن عبور کنند، اما با وجود این مسأله، محبت اهل بیت(ع) را در این استان می توان دید و می توان از این ظرفیت بهره برد.

معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی، کرمان را یکی از شهرهای فعال در اعزام مبلغ دانست و اظهار داشت: حدود 800 مبلغ تنها از قم به استان کرمان اعزام شده اند که جزء استان های اول ما به لحاظ کثرت اعزام مبلغ است. تعداد این اعزامی ها با احتساب نمایندگی های شهرهای دیگر، بیشتر هم هست. در این میان حدود 25 درصد به صورت گروهی اعزام می شوند. آن تبلیغی که در نظر ما شکل برجسته تری دارد، تبلیغ گروهی است. تعبیر «برجسته» تعبیریست که مقام معظم رهبری در دیدار با مسئولان دفتر تبلیغات اسلامی در مورد تبلیغ گروهی به کار بردند. ایشان فرمودند: اعزام های گروهی شکل برجسته تری نسبت به اعزام فردی دارد.

حجت الاسلام والمسلمین روستا آزاد به بیان برخی مؤلفه های تبلیغ گروهی پرداخت و عنوان کرد: تبلیغ گروهی مؤلفه هایی دارد که در تبلیغ فردی وجود ندارد. مؤلفه هایی مانند «برنامه ریزی پیش از تبلیغ»، «فعالیت جمعی» با توجه به این که ما ایرانی ها در این نوع فعالیت ضعف داریم. در کتاب «دغدغه های فرهنگی مقام معظم رهبری» در بخشی از کتاب ایشان به این مطلب می پردازد که ما در کار جمعی ضعیفیم و شاهد این مسأله این است که کشورهای دیگر در ورزش های جمعی موفق هستند و ما در ورزش های فردی مانند کُشتی. احتمالا کار جمعی را یاد نگرفته ایم. این اتفاق در حوزه علمیه بیشتر وجود دارد. به نظر من این ها در روش های آموزشی ما گنجانده شده است و فکر میکنیم اشکال گرفتن و شبهه کردن خیلی خوب است و این مانع کار جمعی ماست.

وی منطق قرآن را مؤید تبلیغ گروهی خواند و تصریح کرد: منطق قرآن کریم هم رویکرد تبلیغ جمعی را تأیید می کند. در آیات متعدد شاهد این امر هستیم. مثل آن جایی که خداوند می فرماید امت باید کار را انجام دهد. این رویکرد تقویت شده تر است تا تبلیغ فردی. حتی حضرت موسی که مبعوث می شود به خداوند میگوید: برادرم هارون را همراه من بفرست.

معاون فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی تربیت نیرو را از وظایف مبلغان خواند و افزود: مقام معظم رهبری تأکید دارند که مبلغ باید در یک منطقه تبلیغی اثرگذار باشد و اگر مدتی در یک مکان فعالیت تبلیغی انجام داد باید افرادی را تربیت کند که در نبود او نیز جریان تبلیغی ادامه داشته باشد. این مباحث در گروه های تبلیغی وجود دارد اما در اعزام های فردی چنین چیزی را نمی بینیم.

حجت الاسلام والمسلمین روستا آزاد اثرسنجی را مؤلفه ی دیگری در تبلیغ گروهی دانست و خاطرنشان کرد: اثرسنجی تبلیغی نیز از موارد مهمی است که ذیل کار جمعی و گروهی امکان پذیرتر است. حتی اگر بخواهیم شأن امر به معروفی نسبت به مسئولان و ادارات منطقه خود داشته باشیم، اگر کار جمعی باشد مؤثرتر خواهد بود تا یک کار فردی. در بیانیه گام دوم انقلاب نیز در بخش اخلاق و معنویت، ایشان عمدتا دستگاه ها ونهادها را خطاب قرار میدهند که با انحرافات مقابله کنند و زمینه را برای رشد افراد مهیا نمایند. ایشان می فرمایند مجموعه های حقیقی و حقوقی هم موظفند فعالیت کنند و قطعا اگر این فعالیت به صورت گروهی و جمعی باشد اثرگذارتر خواهد بود.

وی تأکید کرد: هر چقدر مؤلفه های کارگروهی را پر رنگ تر کنیم، روحیه کار گروهی مان قوی تر خواهد شد و هرچقدر این مؤلفه ها تضعیف شود، روحیه کار گروهی کم می شود و آسیب های تبلیغ فردی نیز دامن گیر ما خواهد شد. متأسفانه در مواردی شاهدیم که گروه های تبلیغی اعزام می شوند، اما کار جمعی و گروهی انجام نمی دهند. این که با هم اعزام شوند ملاک نیست، این که از قبل با برنامه ریزی بروند، اثرسنجی کنند، مجموعه ها را به مشارکت بطلبند و... ملاک است. فضل و نصرت الهی هم حتما به کار ما برکت می دهد.

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس های صفحه وب و آدرس های ایمیل به طور خودکار به پیوند تبدیل می شوند.